Bezsenność to problem, który dotyka jakieś 30% naszego społeczeństwa. Oczywiście każdy z nas może czasem nie przespać nocy, na przykład z powodu emocji czy stresu, niemniej bezsennością nazywamy stan, w którym trudno nam spać każdej nocy przez ponad dwa tygodnie. Przedłużające się zaburzenia snu mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, kondycje psychiczną i fizyczną oraz wygląd. Czy istnieją naturalne i skuteczne sposoby na bezsenność? Poznajmy je.

Sposoby na bezsenność – od czego zacząć?

Walka z bezsennością z pewnością nie polega na doraźnym stosowaniu leków mających sztucznie wywoływać uczucie senności. Nie tylko nie przyniesie to trwałych rezultatów, lecz może wręcz doprowadzić do uzależnienia od środków nasennych. O wiele ważniejsze jest znalezienie przyczyny bezsenności i zlikwidowanie jej.

Na początku warto poszukać przyczyny w pozornie prozaicznych kwestiach. Pogorszenie jakości snu lub bezsenność może być bowiem spowodowana niewygodnym materacem do spania, źródłami światła docierającymi do pomieszczenia, w którym śpimy, które mogą zaburzyć wydzielanie melatoniny, a także nieodpowiednia temperatura powietrza. Postarajmy się więc zadbać o wygodny materac o odpowiedniej twardości, zawsze przed snem wietrzmy sypialnię, by było w niej rześko i świeżo, a także zadbajmy o odpowiednie zasłony, które skutecznie zaciemnią pomieszczenie.

Na jakość snu wpływają też nasze nawyki. Jeżeli mamy zwyczaj chodzić spać późno, a przed snem długo korzystamy z urządzeń elektronicznych lub oglądamy TV, zapewne znacznie trudniej będzie nam zasnąć.

ekrany emitują światło zaburzające zegar dobowy

Podobnie wpływa jedzenie obfitych posiłków tuż przed snem. Starajmy się więc zawsze kłaść spać mniej więcej o tej samej porze, najlepiej w okolicach godziny 22:00, 23:00. Kolację jedzmy najpóźniej dwie godziny przed snem, a urządzenia elektroniczne odłóżmy na około 1,5 godziny przed planowanym pójściem spać. W wielu wypadkach te proste sposoby na bezsenność okazują się bardzo skuteczne i nie wymagają wprowadzania terapii farmakologicznej.

Gdy problem tkwi głębiej

Czasami jednak te proste sposoby na bezsenność okazują się nieskuteczne, gdyż problem tkwi nieco głębiej. Bezsenność bywa bowiem efektem nieprzepracowanych emocji, traum z przeszłości czy schorzeń natury psychicznej. W tym wypadku sam komfort podczas snu może nie  wystarczyć. Dlatego w leczeniu bezsenności o takim podłożu stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz naukę technik relaksacyjnych. Terapia ma na celu ustalenie przyczyn zaburzeń snu, zmiana postrzegania snu oraz wypracowanie dobrych nawyków i umiejętności wyciszenia przed nocnym odpoczynkiem.

Niezależnie od przyczyn bezsenności, nigdy nie bagatelizujmy tego problemu. Starajmy się szukać powodu i skutecznego sposobu na poradzenie sobie z nim.

Dodaj komentarz