W dzisiejszym świecie świadomość konsumencka jest na wysokim poziomie. Chcemy żyć zdrowo i dobrze się odżywiać. Czytamy etykiety, unikamy produktów wysoko przetworzonych, sięgamy po produkty lokalne, na stałe w naszym jadłospisie goszczą warzywa i owoce. Wiele osób rezygnuje ze smażenia, zastępując je gotowaniem na parze lub w małej ilości wody. Nowatorskim rozwiązaniem jest także smażenie bez tłuszczu. Jeśli chcemy zachować zdrowie i piękną sylwetkę, warto zrezygnować ze stosowania soli. Jak zatem uzyskać niepowtarzalny i wyrazisty smak potraw? Odpowiedź jest prosta – przyprawami korzennymi i ziołowymi.
Przyprawy ziołowe – poznaj te najbardziej aromatyczne
Umiejętność stosowania przypraw to prawdziwa sztuka. Przy ich stosowaniu należy zachować umiar, ponieważ liczą się tutaj indywidualne przyzwyczajenia i upodobania. Przyprawy trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętych słoiczkach w chłodnym i ciemnym miejscu. Zioła można także zamrażać. Poniżej kilka przyprawowych must have.
Bazylia
Ma delikatny, korzenny zapach i słodkawy smak. Jest bardzo popularna w Hiszpanii, we Włoszech, Francji i Portugalii. Używa się jej do zup, makaronów, sałatek, duszonych mięs lub sosów. Bazylię możesz uprawiać w doniczce na kuchennym parapecie albo w ogródku.
Estragon
To przyprawa o gorzkim, ostrym zapachu. Najlepiej nadaje się do marynat. Świetnie dopełnia smak mięsa drobiowego lub ryb.
Koper włoski
Powszechnie stosowany na dolegliwości żołądkowe u dzieci, świetnie nadaje się do przyprawienia ryb lub sałatek. Z jego nasion można przygotować likier. Niezastąpiony także do domowej roboty ogórków kiszonych i konserwowych. Jego okazałe wiechy robią wrażenie w przydomowym ogródku.
Lubczyk
Ma przyjemny i delikatny zapach. Jego zapach przypomina popularną przyprawę w płynie – maggi. Przekonasz się o tym, dorzucając kilka listków do zupy. Lubczyk stosuje się też do potraw mięsnych i dań na zimno – zwłaszcza twarogu. Starożytni Rzymianie wierzyli, że lubczyk przyciąga miłość i podsyca namiętność. Na terenach Polski również panowało takie przekonanie, a jego wyrazem jest sama nazwa – lubczyk, związana z sympatią i miłością.
Majeranek
Niezwykle popularny w kuchni, jego gorzkawy smak nada charakteru każdemu gulaszowi, zupie, kotletom. Poprawia trawienie, więc dodawaj go do cięższych dań, np. do bigosu czy zupy grochowej.
Mięta
Zwykle znana z leczniczego naparu, doskonale nadaje się do mięs, sosów i sałatek. Dzięki niej pospolita zupa z zielonego groszku, zamieni się w wykwintne danie, desery staną się orzeźwiające. Możesz przygotować także miętową kawę!
Rozmaryn
Jego świeży i subtelny smak jest świetnym dodatkiem do zup, potraw rybnych, dań z jaj, duszonych mięs i warzyw. Świeżo posiekany rozmaryn i zielona pietruszka doskonale pasują do dań z drobiu i cielęciny.
Tymianek
Ziele o silnym zapachu i gorzkim, korzennym smaku. Najczęściej używany do gulaszu, zup i sosów. Przed pieczeniem wołowiny, cielęciny lub mięsa jagnięcego, naciera się je tymiankiem, by podkreślić walory smakowe, można też go dodać pod koniec pieczenia. Świeży tymianek z masłem nada ciekawy smak duszonej marchwi, pieczarkom, cebuli lub ziemniakom.
Kolendra
Zwana chińską pietruszką, gości na stołach w kuchni meksykańskiej, chińskiej, indyjskiej. Najczęściej wykorzystywane są jej świeże listki. Nasiona nadają się do sporządzania marynat.
Warzywa jako przyprawy
Choć przyprawy kojarzą się nam głównie z listkami (jak lubczyk czy mięta) albo z ziarnami (pieprz, ziele angielskie), jest wiele warzyw, które mogą służyć nie tylko jako pełnoprawne składniki, ale też dodatki podkręcające smak i aromat dania.
Najpopularniejszym z nich jest cebula. Inne to: czosnek, por, koperek, szczypiorek, pietruszka. W czasie gotowania można też sięgnąć po przyprawy korzenne. Są nimi: anyż, anyżek gwiazdkowy, chilli, cynamon, gałka muszkatołowa, gorczyca, goździki, imbir, kardamon, kmin rzymski, kurkuma, ziele angielskie, pieprz czarny lub czerwony.