Śmierć bliskiego to zawsze traumatyczne i bolesne przeżycie. W tak trudnych chwilach trudno o racjonalne myślenie o przyziemnych sprawach, ale życie nie jest łatwe – gdy ktoś bliski umiera, należy zorganizować mu pochówek. To wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności z zakładem pogrzebowym. Jedną z ważnych czynności jest przygotowanie ciała do pochówku. Jak ten proces wygląda krok po kroku?

Przygotowanie ciała do pochówku – kto się tym zajmuje?

Na początku należy podkreślić, że przygotowaniem ciała do pochówku nie może zająć się rodzina. Jest to zadanie wyspecjalizowanych pracowników zatrudnionych w zakładzie pogrzebowym. To, jak wygląda przygotowanie ciała w praktyce, zależy od rodzaju pochówku. Dzisiaj mamy do wyboru kremację i inhumację, czyli pochówek tradycyjny w trumnie, który wciąż cieszy się największym zainteresowaniem (mimo, że zwolenników kremacji w każdym roku przybywa). Ciało po śmierci może wyglądać w bardzo różny sposób. Aby pochować zmarłego z szacunkiem, należy w odpowiedni sposób o niego zadbać. Czasami wystarczą niewielkie czynności, niekiedy rodzina decyduje się na czynności bardziej zaawansowane. Dobre zakłady pogrzebowe, takie jak Karawan Kondej, przygotowują ciało do pochówku kompleksowo. Jednak co to oznacza w praktyce i jak to wygląda krok po kroku?

Przygotowanie ciała do pogrzebu – krok po kroku

Kiedy zakład pogrzebowy otrzymuje ciało zmarłego, wykwalifikowani pracownicy przystępują do czynności, których celem jest estetyczne przygotowanie ciała do ostatniej drogi. Pierwszym etapem jest umycie i dezynfekcja zwłok. Jeśli zmarły ma otwarte oczy i usta, są one zamykane. Ma to na celu sprawienie wrażenia, że zmarła osoba po prostu głęboko śpi. Po wykonaniu podstawowych czynności higienicznych, ciało jest poddawane zabiegom zabezpieczającym je przed rozkładem. Służą do tego specjalistyczne preparaty konserwujące, które wstrzykiwane są do żył zmarłego. Preparat powstrzymuje rozwój bakterii, a także powoduje cofanie plam opadowych. Wykonywana jest także pośmiertna toaleta, która obejmuje takie czynności, jak obcięcie paznokci, golenie czy strzyżenie. Na życzenie bliskich wykonany też może być pośmiertny makijaż. Na tak przygotowane ciało nakładane są dostarczone przez rodzinę ubrania. Jeśli ciało uległo np. poważnemu wypadkowi lub bardzo źle wygląda po wyniszczającej chorobie, możliwe jest także wykonanie rekonstrukcji zwłok przez zakład pogrzebowy.

Dodaj komentarz