Zdrowe odżywianie wcale nie zaczyna się od wybierania odpowiednich produktów żywnościowych, świeżych, nieprzetworzonych, bez dodatku sztucznych barwników, itp. Zdrowe odżywianie zaczyna się od zakupu dobrych garnków. Więc jeśli chcesz coś zmienić w swoim stylu życia, a przede wszystkim w sposobie żywienia, zainwestuj w odpowiednie naczynia do gotowania. Ich wybór na rynku jest dziś ogromny. I nie chodzi tu tylko o kolorystykę czy wzornictwo. Obecnie dostępne garnki różnią się rozmiarem, materiałem, z którego są wykonane i przeznaczeniem. Są garnki do gotowania na parze, naczynia do gotowania w systemie wieżowym, garnki do makaronu. Są też patelnie do beztłuszczowego smażenia! Jak w tym wszystkim wybrać najlepsze garnki?

żeliwne garnki

Najlepsze garnki – materiał ma znaczenie

Mądre gotowanie zaczyna się od inwestycji w dobrej jakości garnki. Co za tym idzie, ich wybór nigdy nie powinien być spontaniczny. Starajmy się wybierać uważnie i roztropnie tak, aby nie dać się zwieść pięknej otoczce. Na co zwrócić uwagę wybierając naczynia do gotowania i smażenia? Przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. To on w dużej mierze ma wpływ na to, czy garnki będą trwałe, zdrowe i bezpieczne, czy też nie. Nie zawsze to, co piękne, kolorowe i modne równa się zdrowe. Jako świadomi konsumenci powinniśmy już to wiedzieć.

Emalia

Popularne kiedyś i będące modne również dziś garnki emaliowane są stosunkowo tanie i bardzo ładne, ale… No właśnie, dużym „ale” w ich przypadku jest powłoka – niesamowicie podatna na uszkodzenia. Łatwo się rysuje i jeszcze łatwiej odpryskuje. W wyniku zadrapania dochodzi czasem do wydzielania szkodliwych związków chemicznych, które mogą następnie przedostać się do jedzenia. W porównaniu z innymi materiałami łatwiej w nich również przypalić jedzenie. Tak więc warto mieć to na uwadze, bo naczynia emaliowane potrafią kusić pięknym designem.

Aluminium

Garnki aluminiowe prezentują się estetycznie, do tego szybko się nagrzewają i tym samym pozwalają na szybsze przygotowanie posiłku. Warto jednak pamiętać, że nie można w nich przyrządzać wszystkiego. Na zakazanej liście znajdują się dania kwaśne, jak chociażby żurek, kapuśniak lub bigos. Dlaczego? Bo aluminium na skutek kontaktu z kwaśnymi produktami zaczyna uwalniać szkodliwe związki, które mają wpływ na nasz układ neurologiczny.

garnki - patelnia z aluminium

Żeliwo

Kolejną grupę stanowią garnki żeliwne – niesamowicie wytrzymałe, solidne, odporne za zadrapania i uszkodzenia. Jednym słowem, nie do zdarcia. Są w stanie służyć nie tyle przez lata, co dekady. Nie bez powodu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Można w nich zapiekać, gotować, dusić i smażyć. To prawda, że znakomicie przewodzą ciepło. Trzeba jednak zaznaczyć, że dość długo się nagrzewają. Sporym minusem jest jednak ich waga. Garnki żeliwne są bardzo ciężkie, a przez to mogą być mało komfortowe podczas codziennego przygotowywania posiłków. Warto w tym miejscu dodać, że tego typu garnki mogą nieznacznie ingerować w smak naszych dań. Żywność może być bowiem wzbogacona o pewną ilość żelaza, co dla kulinarnych smakoszy może być nie do przejścia.

Teflon

Naczynia teflonowe – szalenie modne w ostatnim czasie, choć obecnie zaczynają schodzić na drugi plan. Zdecydowaną ich zaletą jest to, że są bezpieczne dla zdrowia i odporne na wysokie temperatury. Niestety są też wymagające. Przy korzystaniu z nich należy pamiętać o używaniu drewnianych bądź silikonowych akcesoriów tak, aby nie porysować teflonowej powłoki. W przeciwnym razie nie posłużą przez długi czas.

Stal nierdzewna

I na koniec naczynia ze stali nierdzewnej – uznawane obecnie za najlepsze, cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie bez powodu. Za ich sukcesem kryje się kilka czynników. Przede wszystkim trwałość i stosunkowo przystępna cena. Stal jest odporna na uszkodzenia, zarysowania oraz działanie wysokich temperatur. Nie odkształca się i nie wydziela szkodliwych substancji. Dodatkowo łatwo się ją czyści. Co ważne, nie wchodzi w interakcje z jedzeniem i nie wpływa na smak potraw. Gotowanie w tego typu garnkach jest więc w pełni bezpieczne i zdrowe!

garnek i przyprawy na stole

Za najlepsze garnki ze stali nierdzewnej uznano naczynia marki Philipiak. I nie chodzi tu tyko o ich design, który nota bene zapiera dech w piersi i nie ma sobie równych. Wyroby marki zachwycają satynowymi wnętrzami i idealnie wyprofilowanymi krawędziami. Większość modeli wyposażona jest w akutermiczne dno, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła, co gwarantuje najwyższą jakość przygotowywanych potraw bez ryzyka ich przypalenia. Dodatkowo w garnkach Philipiak można gotować w minimalnej ilości wody i bez soli, dzięki czemu ugotowanie dania będą nie tylko smaczniejsze, bo naturalne, ale przede wszystkim zdrowsze i fit, bo małokaloryczne. Wśród naczyń znanego producenta na uwagę zasługuje garnek do gotowania na parze oraz Philipiak patelnia, na której można smażyć bez dodatku tłuszczu!

Dodaj komentarz