Wczesną wiosną wiele z nas spotyka się z niemałym problemem, jakim jest wypadanie włosów. Nasze włosy są widoczne nie tylko na szczotce do włosów ale też na ubraniach, poduszce, w wannie czy pod prysznicem. Zastanawiamy się jakie są przyczyny i jak zapobiegać wypadaniu włosów, aby nasza fryzura nie traciła cennej objętości.
Wypadanie włosów przyczyny
Wpadanie włosów przyczyny ma bardzo różne i mogą one świadczyć też o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nadmierne wypadanie włosów (czyli ponad 100 na dzień) jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi, a także barkiem witamin. To właśnie z powodu barku odpowiedniej ilości witamin i minerałów tracimy włosy wiosną. Niedożywienie, brak białka i innych aminokwasów oraz brak właściwego poziomu żelaza i cynku powoduje wypadanie włosów na całej głowie. Nadmiernemu wypadaniu sprzyjają też restrykcyjne diety, szczególnie monodiety, które wykluczają np. spożywanie mięsa lub produktów białkowych. Zaburzenia jedzenia takie jak anoreksja czy bulimia również wpływają na kondycję włosów. Kolejną przyczyną wypadania włosów jest stres, który nasila wydzielanie prolaktyn, której z kolei nadmiar powoduje właśnie osłabienie cebulek włosów i ich wypadanie. Utratę włosów powoduje także niewłaściwa pielęgnacja. Zabiegi chemiczne np. trwała, farbowanie, czy używanie silnych kosmetyków do stylizacji, prostowanie, kręcenie itp. także sprzyjają wypadaniu cennych kosmyków. Utrata włosów może być objawem niektórych chorób takich jak np. schorzenia tarczycy, lub zatrucia chemiczne. Więcej włosów tracimy też w okresie menopauzy oraz po ciąży, a także po odstawieniu tabletak antykoncepcyjnych
Łysienie
Nadmierne wypadanie włosów może spowodować łysienie, które tak jak wyżej już zostało wspomniane najczęściej powodowane jest zmianami hormonalnymi. Ten typ łysienia dotyczy mężczyzn w wieku od 40-50 lat. W przypadku łysienia o podłożu hormonalnym, bardzo szybko kurczą się mieszki włosowe i skraca się cykl fazy wzrostu włosa. Dzieje się tak przez androgeny, czyli hormony do których u mężczyzn należy testosteron. Kiedy równowaga wytwarzania testosteronu zostaje zachwiana, to przekształca się on w aktywną cząsteczkę DHT, która niszczy mieszki włosowe. U kobiet natomiast nadprodukcja androgenów, wynika z chorób jajników, nadnerczy, albo w okresie wygasania ich aktywności w okresie menopauzy. Oprócz łysienia androgenowego wyróżniamy także łysienie plackowate. Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną, na skórze głowy i innych częściach ciała pojawiają się place (stąd nazwa) pozbawione włosów. Choroba może pojawić się w każdym wieku, chociaż daje o sobie znać nawet w dzieciństwie. Dotyczy tak samo mężczyzn jak i kobiet. Łysienie plackowate spowodowane jest najczęściej chorobami autoimmunologicznymi, bywa również dziedziczne.
Wypadanie włosów zapobieganie
Wypadaniu włosów można skutecznie zapobiegać między innymi poprzez unikanie czynników szkodliwych dla organizmu i skóry włosów. Zapobieganie nadmiernej utracie włosów polega przede wszystkim na stosowaniu pełnowartościowej diety bogatej w witaminy i minerały sprzyjające porostowi włosów np. witamina B5, C i E, cynk i siarka. Nasze włosy nie lubią też stylizacji na gorąco oraz innych chemicznych zabiegów, a także mocnych upięć, i ostrych gumek do włosów, które je osłabiają. Włosy należy delikatnie myć i rozczesywać, a przy tym wykonywać masaż skóry głowy, który pobudza krążenie i wzmacnia cebulki. Używki takie jak alkohol i nikotyna również niekorzystnie wpływają na wygląd stan i wygląd włosów, dlatego trzeba ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ich spożywanie. Wypadnie włosów zapobieganie polega też na stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnujących oraz preparatów wzmacniających i przyśpieszających wzrost nowych włosów. W przypadku znacznej i długotrwałej utracie włosów koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.
Jak wzmocnić włosy w naturalny sposób?
Kiedy tracimy cenne kosmyki zastanawiamy się jak wzmocnić włosy w szybki i skuteczny, a także naturalny sposób. Jednym z takich sposobów jest stosowanie ziół. W pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów doskonale sprawdza się skrzyp. Możemy stosować zarówno ziołowe wcierki zawierające skrzyp jak pić napary ze skrzypu polnego, który nie tylko wzmocni włosy ale również skórę i paznokcie. W aptekach znajdziemy także preparaty ze skrzypem. W okresach wzmożonego wypadania włosów warto sięgnąć też po suplementy diety, które wzmocnią włosy. Po każdym umyciu włosów trzeba stosować odzywki, które nie tylko odżywią włosy ale również ułatwią ich rozczesywanie. Włosy trzeba myć w ciepłej, a nie gorącej wodzie. Nie można przesadzać z myciem włosów ale również nie można włosów myć zbyt rzadko. Raz w tygodniu warto stosować olejowanie włosów, które polega na wcieraniu ciepłego olejku np. oleju kokosowego lub nawet oliwy z oliwek. Taki masaż pobudzi krążenie i porost włosów. Po wtarciu olejku należy pozostawić go na włosach przez około pół godziny, po czym dokładnie umyć włosy. Dla wzmocnienia efektu głowę można owinąć ciepłym ręcznikiem.