Kuchnia to miejsce w domu, w którym najwięcej się dzieje, a co za tym idzie, jest najbardziej narażona na zabrudzenia i zniszczenia. Po upływie kilku lat może wymagać nie tylko odświeżenia, ale generalnego remontu, a więc wymiany mebli, blatów, sprzętu AGD oraz odmalowania ścian. Taki remont trzeba dobrze zaplanować, zwłaszcza jeśli mamy napięty budżet i nie chcemy wydać więcej pieniędzy niż na początku założyliśmy. Od czego zacząć przygotowania? Na jakie elementy wystroju zwrócić szczególną uwagę?

Remont kuchni – co warto wymienić?

Być może na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że nasza kuchnia nie jest jeszcze w złym stanie. Wystarczy wymiana kilku sprzętów i mebli i będzie wyglądać jak nowa. Ale w trakcie remontu mogą pojawić się ukryte wady, jak chociażby uszkodzenia płytek podłogowych. Podłoga w kuchni zużywa się bardzo szybko, dlatego jej wymiana podczas generalnego remontu jest wskazana. Później, gdy postawimy nowe meble, może to być bardzo utrudnione. Dlatego planowanie remontu warto rozpocząć od uważnego rekonesansu, co rzeczywiście należy wymienić. To jedyny moment, w którym mamy szansę wprowadzić zmiany lub naprawić coś w instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej lub w oświetleniu. Oczywiście to podnosi koszty remontu, ale docelowo będzie formą oszczędności, gdyż unikniemy sytuacji, w której będziemy zmuszeni na nowo remontować kuchnię, ponieważ coś będzie wymagało nagłej wymiany i nie obędzie się bez demontażu mebli, kucia ścian itd.

Oprócz wspomnianych elementów, podczas remontu kuchni zawsze warto wymienić blaty, gdyż te są mocno eksploatowane. Zadbajmy też o meble kuchenne, a przynajmniej fronty szafek, jeśli zależy nam na oszczędności. Nie zapominajmy też o sprzęcie kuchennym ( kuchenka, lodówka, piekarnik itd.), jeżeli jest już zużyty.

Postaw na funkcjonalność kuchni

Remont kuchni to także dobry moment, by przeanalizować czy dotychczasowy układ spełnił swoją funkcję i jest dla nas wygodny i ergonomiczny. Często bywa tak, że przy zakupie mieszkania kuchnia i łazienka są pomieszczeniami już wyposażonymi, nie mamy więc większego wpływu na jej układ i rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Podczas generalnego remontu mamy szansę to zmienić. Być może zechcemy wygospodarować większą przestrzeń roboczą i zamontować więcej blatów? A może wolimy meble w zabudowie zamiast wolnostojące? A w przypadku aneksu kuchennego może zechcemy oddzielić go od pokoju, lub przeciwnie, stworzyć tzw. wyspę kuchenną? Niezależnie od tego, jaki mamy wstępny plan, do realizacji potrzebujemy szczegółowego projektu przyszłej kuchni, a to wymaga zaplanowania i czasu, a może też konsultacji ze specjalistą. Każda zmiana, którą chcemy wprowadzić musi uwzględniać elementy, które nie są zmienne, na przykład układ gniazd elektrycznych, dostęp do zaworów z wodą itd.

Od czego rozpocząć remont kuchni?

Gdy remont staje się faktem, musimy mieć zaplanowane kolejne etapy prac. Jak mogłoby to wyglądać? Po opróżnieniu pomieszczenia z zabudowy, sprzętów czy okładzin przychodzi pora na prace instalacyjne, tj. wymiana starych przewodów elektrycznych, przeprowadzenie instalacji doprowadzającej wodę oraz kanalizacyjnej czy też instalacji gazowej. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest nasza kuchnia oraz jakie zmiany w jej układzie zaplanowaliśmy. Zawsze jednak zaczynamy od prac wymagających kucia ścian lub takich, których wykonanie nie będzie możliwe po położeniu nowych płytek czy ustawieniu nowej zabudowy. Prace wykończeniowe zaczynamy od ścian, a później od podłóg. Sprzęty wolnostojące takie, jak lodówka, kuchenka, zmywarka czy zlew z armaturą montujemy na samym końcu, po zamontowaniu nowych mebli. Na koniec przychodzi czas na sprzątanie poremontowe, czyli dokładne usunięcie pyłu i kurzu. Przy dobrym zaplanowaniu prac z pewnością pójdą one szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz