Pielęgnacja włosów przetłuszczających się to nie lada wyzwanie. Wymaga częstego mycia, zastosowania właściwie dobranych kosmetyków oraz zabiegów i stylizacji, które nie pogłębią problemu. Szybko przetłuszczające się włosy to problem natury estetycznej, na pewno nie dodają uroku, ale także dolegliwość dermatologiczna związana z nadmiernym wydzielaniem sebum i pracą gruczołów łojowych.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Jeśli chodzi o diagnozowanie i leczenie problemu kluczowe znaczenie ma ustalenie przyczyny przetłuszczania się włosów. Do najczęściej wymienianych należą m.in.:

 • zmiany hormonalne związane z różnymi czynnikami i etapami w życiu, takimi jak dojrzewanie, ale także ciąża czy menopauza u kobiet,
 • skłonności dziedziczone genetycznie,
 • błędy dietetyczne – produkty wysokotłuszczowe, kaloryczne, słodkie, bardzo ostre,
 • zła pielęgnacja – niewłaściwie dobrane kosmetyki,
 • przesuszenie skóry głowy wynikające z agresywnej koloryzacji, stylizacji,
 • niedokładne oczyszczanie / spłukiwanie skóry głowy,
 • zbyt rzadkie mycie włosów.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Aby ograniczyć wydzielanie sebum i zapewnić włosom nie tylko świeży ładny wygląd, ale i dobrą kondycję, warto zastosować się do zasad dotyczących szeroko rozumianej pielęgnacji. Od mycia, przez odżywianie, stylizację, po codzienne nawyki.

Zacznij od prawidłowego mycia włosów

Najpierw trzeba oczywiście dobrać odpowiedni szampon. Warto sięgnąć po te przeznaczone do mycia włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Mają za zadanie uspokoić pracę gruczołów łojowych i ograniczać wydzielanie sebum. Są to kosmetyki o lekkiej formule, nieobciążające włosów, bezbarwne, bez zbędnych dodatków.

Należy dokładnie przyjrzeć się zarówno włosom, jak i skórze głowy, aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, która zareaguje zwiększeniem produkcji sebum. Można dziś bez trudu kupić szampony specjalistyczne np. do tłustej skory głowy i suchych końcówek, nieprzesuszające nadmiernie skóry lub o dodatkowym działaniu przeciwłupieżowym.

Prawidłowe i regularne mycie głowy to kolejny element pielęgnacji włosów przetłuszczających się. W tym przypadku należy myć je tak często jak tego wymagają. Niekoniecznie codziennie, ale też nie dopuszczamy do tego, że są tłuste i oklapnięte. Podczas mycia nie masujemy intensywnie skóry głowy, wystarczy delikatny masaż pobudzający mikrokrążenie. Nie używamy zbyt cieplej wody i kończymy zabieg chłodnym płukaniem. Zaleca się raczej poranne mycie, ponieważ gruczołowy łojowe są bardziej aktywne w nocy, co odbierze włosom świeży wygląd.

Inne produkty pielęgnacyjne

W przypadku włosów przetłuszczających jak najbardziej można używać odżywki, ale przeznaczonej do ich specyfiki. Podobnie jak szampon nie powinna być gęsta, obciążająca. Dobrym rozwiązaniem są regenerujące, nawilżające produkty. Nie zaleca się odżywek bez spłukiwania i nakładania kosmetyku na skórę głowy, lepiej aplikować go od połowy długości włosów.

Wypróbuj suchy szampon – to świetny patent na szybkie odświeżenie fryzury, kiedy nie ma czasu na tradycyjne umycie głowy.

Stylizacja włosów przetłuszczających się

Przede wszystkim należy unikać lub ograniczać źródła ciepła, takie jak suszarka, prostownica, lokówka. Ciepło pobudza gruczoły łojowe i osiągniemy efekt odwrotny – kiepską, nieświeżą fryzurę. Nie poleca się też używania obciążających wosków, past do stylizacji oraz jedwabiu w płynie.

Włosy przetłuszczające najlepiej czesać plastikowymi, delikatnymi grzebieniami, unikać szczotek, które mogą podrażnić i pobudzać skórę.

Dobrym pomysłem jest fryzura z włosami uniesionymi przy nasadzie, dzięki czemu włosy są dalej od skóry, która stanowi źródło nieestetycznego sebum.

Kilka praktycznych wskazówek

 1. Nie przegrzewaj włosów i skóry – nie myj zbyt ciepłą wodą, unikaj suszenia, modelowania, nie noś za długo turbanu z ręcznika
 2. Staraj się nie dotykać włosów
 3. Noś przewiewne nakrycia głowy
 4. Zadbaj o prawidłową dietę
 5. Zastosuj niezbędne suplementy (np. witaminę B6, cynk, aminokwasy siarkowe, krzem, witaminy B1 i B2, kwas peptydowy)
 6. Skonsultuj się z dermatologiem, jeśli nic nie pomaga na przetłuszczanie się włosów.

Dodaj komentarz