Dla żadnej kobiety nie jest obojętne to co na siebie zakłada. Dokładamy wielu starań aby nasze ubrania były nie tylko modne ale i wygodne. Warto zwracać uwagę także na to z jakich materiałów są uszyte. Dzisiaj przyjże się tym uszytym z włókien syntetycznych i przedstawię ich wady oraz zalety. Włókna chemiczne są wytwarzane przez człowieka i są zbudowane z wielocząsteczkowych związków chemicznych zwanych polimerami. Źródłem otrzymywania takich związków może być bezpośrednio przyroda – polimery naturalne, lub synteza chemiczna – polimery syntetyczne.

Włókna syntetyczne – zalety

Włókna syntetyczne odznaczają się  bardzo dużą trwałością, na którą składa się wytrzymałość na rozciąganie, a także duża odporność na tarcie oraz znakomitą sprężystością. Takie włókna są odporne na na mole grzyby i bakterie. Kolejną ich zaletą (chyba najważniejszą) jest fakt, że są one odporne na gniecenie i najczęściej nie wymagają prasowania. Włókna syntetyczne dają także możliwość łatwego łatwego prania w wodzie i szybko wysychają, stąd też bierze się łatwość konserwacji i utrzymaniu w czystości. Materiały wykonane z włókien syntetycznych są podatne na stabilizację termiczną, dzięki czemu w podwyższonej temperaturze powietrza lub stosowaniu pary wodnej  można nadawać wyrobom pożądane formy oraz kształty i utrwalać je poprzez ochłodzenie.  Stąd też trwałość  plis i fałd w zachowaniu kształtów i formowaniu pończoch.

Włókna syntetyczne – wady

Ujemną wadą włókien syntetycznych jest niska higroskopijność, dlatego też  nie wchłaniają wody i potu. Ubrania wykonane z takich materiałów są mało przewiewne, co w efekcie obniża własność higieniczną takiej odzieży. Wyroby syntetyczne nie odprowadzają dostatecznie szybko wilgoci z ciała, ale z drugiej strony szybko wysychają po praniu. Kolejną wadą tej grupy włókien jest zdolność do elektryzowania się podczas tarcia. Te wady włókien syntetycznych powodują kolejną, czyli szybkie brudzenie. Jest to podstawowa wada wszystkich wyrobów z tworzyw sztucznych. Niestety takie ubrania ulegają zmechaceniu. Wszystkie wady można częściowo ograniczyć poprzez łączenie włókien syntetycznych z włóknami naturalnymi, gdyż właściwości poszczególnych rodzajów włókien nawzajem się uzupełniają. Wady poszczególnych włókien się minimalizują, a zalety kumulują dając w efekcie tekstylia o pożądanych właściwościach.

Dodaj komentarz