Wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki rozświetlonej błyszczącymi lampeczkami. Trzeba przyznać, że tworzą one wyjątkowy świąteczny klimat, nawet w najbardziej surowym wnętrzu. Jak zatem wybrać odpowiednie światełka choinkowe i na co warto zwrócić uwagę? Jakie lampki kupić, aby były bezpieczne i pełniły funkcję światełek zewnętrznych na choince w ogrodzie?
Choinka – bożonarodzeniowa tradycja
Skąd właściwie wzięła się tradycja bożonarodzeniowego drzewka? Niektóre źródła wskazują, iż zrodziła się ona w Alzacji. Zielone drzewko miało być nawiązaniem do rajskiego drzewa, dlatego ozdabiano ją głównie jabłkami. Dzięki Marcinowi Lutrowi zwyczaj ten rozpowszechnił się w całych protestanckich Niemczech. Luter głosił pogląd, że święta należy spędzać w zaciszu domowym, a choinka była idealnym symbolem, który jednoczył rodziny. Co ciekawe, początkowo wieszano drzewka pod sufitem w dość nietypowy sposób – jej czubek skierowany był ku podłodze.
Zwyczaj bożonarodzeniowego drzewka szybko przyjął się nie tylko w Niemczech, ale i całej Europie. W polskich domach choinka pojawiła się około XIX wieku. Najpierw gościła wyłącznie na mieszczańskich salonach, a następnie trafiła pod wiejskie strzechy. Zielone drzewka początkowo strojono jabłkami, ciastkami, pierniczkami i orzechami, a także ręcznie wykonanymi ozdobami z papieru lub słomy. Ważnym rytuałem było też zapalenie świec na świerkowych gałązkach w wieczór wigilijny. Obecnie dekoracje wyglądają trochę inaczej – największą popularnością cieszą się kolorowe bombki i łańcuchy, a miejsce świeczek zajmują światełka choinkowe zasilane na prąd.
Rodzaje światełek choinkowych
Klasyczne świece już dawno zastąpiły różnokolorowe sznury niewielkich punkcików świetlnych. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów światełek na choinkę, które mogą mieć tradycyjną lub bardziej niebanalną formę. Producenci oferują klientom szeroki asortyment choinkowego oświetlenia, a wśród propozycji znajdziemy:
- lampki choinkowe kolorowe lub białe,
- malutkie punkty świetlne albo lampki w różnych kształtach,
- światełka z zasilaniem elektrycznym lub lampki choinkowe na baterie,
- łańcuchy z klasycznymi żarówkami albo diodami LED,
- oświetlenie do wewnątrz lub na zewnątrz,
- pojedyncze sznury światełek choinkowych, siatki albo kurtyny.
Fot.: Lampkami choinkowymi możesz przystroić też inne przedmioty, odmieniając je na Boże Narodzenie!
Różnorodność ta pozwala nie tylko pięknie rozświetlić choinkę, ale stworzyć niezwykłe świetlne instalacje. Świąteczne dekoracje ogranicza więc tylko wyobraźnia!
Jak wybrać światełka na choinkę?
Mimo tego, że wybór światełek na choinkę nie jest trudnym zadaniem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zazwyczaj nasza decyzja podyktowana jest tymi natury estetycznej, wybieramy kolor lampek i ich kształt, barwę i moc światła, a także efekty specjalne – mruganie lub dźwięk. W sklepach znajdziemy jednolite łańcuchy lub te zachwycające feerią kolorów, niewielkie światełka lub takie o znacznie większych rozmiarach. Ciekawą opcją są lampki w kształcie reniferów, malutkich prezentów, lodowych sopli lub gwiazdek. Mamy też wiele opcji wyboru efektów świetlnych (od delikatnego zaciemniania do szybkiego mrugania) oraz dźwiękowych (melodii ulubionych kolęd albo piosenek świątecznych). Wybierając światełka choinkowe, należy wciąż jednak pod uwagę również ich bezpieczeństwo, rodzaj wykorzystanych żarówek, długość łańcucha świetlnego czy przeznaczenie.
Sprawdź też: Jakie światełka na choinkę – wskazówki dotyczące oświetlenia choinki >>
Bezpieczeństwo światełek choinkowych
Wybierając lampki na choinkę, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o ich bezpieczeństwo. Na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie CE. Informuje ono o tym, iż światełka na choinkę zostały wyprodukowane w taki sposób, aby spełniały normy zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem jest także znak jakości GE (Geprüfte Sicherheit), który daje pewność, że lampki zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Nie ufajmy produktom z niewiadomych źródeł, które nie mają certyfikatów. Zamiast decydować się na zakup lampek na przydrożnych stoiskach, udajmy się np. do sklepu budowlanego, gdzie kupimy dobrej jakości światełka świąteczne.
Fot.: Lampki choinkowe powinny być zabezpieczone przed zwierzętami i małymi dziećmi
Bezpieczeństwo lampek to nie tylko certyfikaty i atesty, my też mamy na nie wpływ. Jaki? Najważniejszą kwestią jest to, aby wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem. Powinniśmy dokładnie sprawdzić ich specyfikację i środki ostrożności wskazane przez producenta. Pamiętajmy, że lampki choinkowe tradycyjne nie nadają się do umieszczenia ich na zewnątrz. Wilgoć, śnieg i deszcz mogą spowodować zwarcie, zagrażając życiu i zdrowiu. Często popełnianym błędem jest także niepoprawne podłączenie światełek choinkowych do listwy zasilającej lub kontaktu. Główne grzechy to: słabej jakości przedłużacz, za dużo podłączonych do niego sprzętów oraz za krótki i napięty kabel od lampek.
Światełka tradycyjne czy lampki choinkowe LED?
Lampki choinkowe tradycyjne jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z niewielkimi, różnokolorowymi żaróweczkami. Niestety, bardzo łatwo ulegały uszkodzeniom, a przepalenie jednej żarówki skutkowało brakiem światła w całym łańcuchu. Największym ich minusem jest jednak to, że zużywają dużo energii elektrycznej i bardzo szybko się nagrzewają. Nie jest to rozwiązanie ani ekologiczne, ani bezpieczne.
Lepszym wyborem będzie zakup popularnych obecnie lampek LED. Miejsce żarówek zajmują tu specjalne diody, które są trwalsze, energooszczędne i nie niosą ryzyka poparzenia ani zapalenia się. Początkowo dostępne były wyłącznie w opcji zimnego jasnego światła, które nie wszystkim odpowiadało. Obecnie można kupić lampki w różnych odcieniach i barwach, również ciepłej. Światełka choinkowe LED mogą świecić łącznie nawet 1000 godzin, zużywając znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Koszt ich zakupu będzie większy, ale będą zdobić choinkę przez wiele sezonów, a my zaoszczędzimy na rachunkach za prąd.
Lampki choinkowe świeczki w opcji LED
Bardzo ciekawą opcją są lampki choinkowe świeczki, gdzie płomień imituje dioda LED. Klasyczne rozwiązanie stwarza ryzyko zaprószenia ognia, a wosk kapiący ze świec może być trudny do usunięcia z różnych powierzchni. Jak w takim razie wygląda nowoczesna odsłona tradycyjnego podejścia? W marketach budowlanych możemy znaleźć bezprzewodowe świeczki LED. To lampki choinkowe na baterie, które umieszcza się na gałązkach. Nie musimy martwić się o plątaninę kabli, znalezienie odpowiedniej listwy zasilającej czy bliskość kontaktu. Światełka włączamy i wyłączmy za pomocą małego pilota. Dobrze zaopatrzyć się jednak w akumulatorki, czyli baterie z możliwością wielokrotnego ładowania, aby nie produkować dużej ilości elektrośmieci.
Fot.: Drobne lampki choinkowe LED są dostępne w wielu odcieniach bieli, ale też w kolorach
Jak wybrać lampki świąteczne zewnętrzne?
Jeśli planujemy ozdobienie kolorowymi lampkami ogród, powinniśmy upewnić się, że wykorzystujemy światełka zewnętrzne. Jak to sprawdzić? Na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie IP, czyli informacja o szczelności oprawy. Odpowiedni wskaźnik uniemożliwi dostanie się wilgoci do jej środka oraz zniweluje działanie mrozu i zanieczyszczeń. Jest to bardzo ważne, aby ograniczyć ryzyko porażenia prądem, zwarcia, a nawet pożaru.
Lampki świąteczne zewnętrzne muszą mieć oznaczenie przynajmniej na poziomie 44, wyrażone wskaźnikiem IP44. Większe bezpieczeństwo zapewnią lampki IP65 i IP66, które są odporne nawet na strumień wody pod ciśnieniem. Tworząc instalację zewnętrzną, pamiętajmy też o użyciu przedłużacza z podobnym oznaczeniem. Dodatkowo powinniśmy zabezpieczyć wtyczki i gniazda przed dostępem wody, śniegu i wilgoci.