Wszyscy marzymy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Często unikamy jednak wizyty u stomatologa aż do czasu, gdy ból staje się nie do zniesienia. Tymczasem jak mówi znane polskie przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć próchnicy oraz innych chorób zębów i przyzębia, warto pamiętać o profilaktyce stomatologicznej. Jakie są jej podstawowe zasady?
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Najważniejszym elementem profilaktyki stomatologicznej jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Wszyscy słyszeliśmy, że trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i przed pójściem spać – a najlepiej po każdym posiłku. Trzeba to jednak robić nie tylko odpowiednio często, ale również we właściwy sposób. Zęby należy szczotkować ruchami wymiatającymi od dziąsła do korony zęba. Można dodatkowo wykonywać delikatne ruchy okrężne. Wiele osób zapomina, że zęby należy czyścić nie tylko od strony zewnętrznej, ale także wewnętrznej. Istotny jest też wybór odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej.
Regularne wizyty u stomatologa
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna, ale może nie wystarczyć, aby zęby były zdrowe. Z tego powodu kolejną podstawową zasadą profilaktyki stomatologicznej są regularne wizyty u stomatologa. Pozwalają one poznać aktualny stan zębów oraz ich okolic. W trakcie wizyty lekarz dokonuje dokładnych oględzin zębów, a w razie potrzeby wykonuje zdjęcie zębowe. Dzięki temu może wykryć początki próchnicy lub ubytki, a następnie zaplanować leczenie, które zahamuje rozwój choroby. Na wizycie kontrolnej u stomatologa najlepiej pojawić się co najmniej dwa razy w roku. W przypadku zwiększonej podatności na choroby zębów i jamy ustnej warto to jednak robić częściej.
Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej
Aby zadbać o zęby, warto raz na jakiś czas poddać się zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej w profesjonalnym gabinecie, takim jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Pierwszym z nich jest skaling, czyli usuwanie kamienia z powierzchni zębów. Zapobiega rozwojowi próchnicy, chorobom dziąseł i przyzębia oraz poprawia estetykę uzębienia. Drugim podstawowym zabiegiem z zakresu profilaktyki stomatologicznej jest piaskowanie, które ma na celu pozbycie się osadu gromadzącego się na zębach i w szczelinach międzyzębowych oraz przebarwień. Pozwala wyczyścić miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką.