Jeździectwo towarzyszy ludzkości od wieków, od czasów, w  których nasi praprzodkowie kiełznali dzikie konie i zaczęli ich używać jako środka transportu i pomocy w pracach polowych. Na przestrzeni lat przechodziło różne fazy. W trzeciej dekadzie XXI wieku przeżywa swój prawdziwy renesans – na szczęście w formie przyjaznej również zwierzętom, które coraz częściej traktowanie są jak partnerzy. Przecież konie, tak jak i ludzie mają swoje uczucia i swoje charaktery.  Łatwo w kontakcie z nimi „połknąć bakcyla”, a wtedy konie stają się nierozerwalną częścią życia.

Od czegoś trzeba zacząć

Dzieci mają naturalną ciekawość świata i o ile nie przeżyły traumy, nie przeraża ich niemal nic. Nawet maleństwa w wózkach wyciągają rączki z zachwytem, do ciepłych chrap, a na zajęciach hipoterapii potrafią zasnąć kołysane miękko, na końskim grzbiecie. Nieco starsze dzieci, młodzież i dorośli, o ile nie mają przeciwwskazań, mogą rozpocząć przygodę ze sportem jeździeckim. Na poziomie rekreacyjnym wiek inauguracji nie ma znaczenia. Jak zacząć przygodę z tymi pięknymi zwierzętami, żeby dla obu stron była ona przyjemnością? Zacząć należy od wyboru szkółki, zwracając uwagę przede wszystkim na to, czy konie s zadbane, czy są ufne do ludzi. Zwierzęta wyglądające niezdrowo,  wykazujące lęk, czy agresję mogą świadczyć o poważnych zaniedbaniach ze strony właściciela. Takie miejsca należy omijać szerokim łukiem. Kiedy już zdecydujemy, gdzie rozpoczniemy przygodę z końmi, czas się zaopatrzyć w sprzęt.

Na początek – podstawy

Osoby dopiero zaczynające przygodę  z jeździectwem nie potrzebują drogiego wyposażenia. W zupełności wystarczą wygodne spodnie bez wewnętrznych szwów, buty nad kostkę, na gładkiej podeszwie i bez części, którą mogą się zaczepić o strzemię i  solidny kask lub toczek. Ten ostatni może uratować życie, więc cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru. Bardziej zaawansowani mogą się już pokusić o zakup kamizelek ochronnych, specjalnego obuwia, czy ochraniaczy, a także stylowej i wygodnej odzieży. Jeździectwo to sport, który podobnie jak pływanie, angażuje i rozwija wszystkie grupy mięśni. Szczęśliwi posiadacze własnych koni stoją już przez znacznie większymi wyzwaniami, jak zakup odpowiedniego osprzętu i środków do pielęgnacji, czy jazdy lub innej formy aktywności, jaką ze swoimi końmi uprawiają. Kopalnią wiedzy jest tu portal horsemarket.pl, na który warto zaglądać i czytać, żeby być na bieżąco z nowinkami ze świata miłośników tych pięknych zwierząt,

Dlaczego konie?

Konie to zwierzęta stepów i otwartych przestrzeni. W ich naturze leży wolność i właśnie symbolem wolności są dzisiaj. Od dawna już nie służą w gospodarstwach, czy jako środek transportu, przynajmniej w cywilizacji zachodniej, natomiast miłość do nich Polki i Polacy mają w genach. Przecież w naszym narodowym krwioobiegu ciągle czuć szum husarskich skrzydeł i tętent kopyt ułańskich rumaków. Dzisiaj konie są, przede wszystkim towarzyszami życia i partnerami w rekreacji. Partnerami – w żadnym wypadku jej narzędziami. Dlatego też nigdy nie wolno zapominać, że to duże i silne stworzenie ma bardzo delikatny organizm i psychikę i traktować je należy zawsze tak, jak sami chcemy być traktowani. Z szacunkiem, czułością i troskliwością.  Przecież koń tak jak i człowiek – miewa swoje lepsze i gorsze dni.  Za spełnienie tych warunków konie odpłacają się zaufaniem i przyjaźnią, a to już prawdziwa magia natury.

Dodaj komentarz