Już za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa i astronomiczna jesień, chociaż ta w pogodzie i przyrodzie już przyszła, kilkanaście dni temu. Niestety lato nas nie rozpieszczało, tak samo jak wiosna, pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej jesień okaże się tą piękną, słynną „złotą polską jesienią”. Pomimo tego, że ta pora roku bywa tą najbardziej nielubianą, gdyż bardzo pochmurną i deszczową, to warto wykorzystać jej uroki i dary, chociażby do ozdobienia mieszkania. Jesienne ozdoby potrafią być bardzo wesołe i ocieplić wnętrze. Dekoracje jesienne do domu nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Stroiki jesienne – zrób to sam

Aby wprowadzić jesienny klimat do wnętrza mieszkania, wcale nie trzeba wydawać pieniędzy. Najpiękniejsze jesienne dekoracje wyczarowała Matka Natura. Trzeba tylko wyjść na spacer do parku lub lasu i po nie sięgnąć. W sumie można poczuć się jak na szkolnej, a raczej przedszkolnej wyciecze, na której wraz z całą grupą i opiekunkami podziwiło się piękno jesieni oraz oczywiście zbierało kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Z takich własnoręcznie zebranych skarbów można wyczarować stroiki jesienne, które przyozdobią np. stół, czy komodę w salonie. W sumie można poczuć się jak dziecko i również wykonać kilka ludzików z kasztanów i żołędzi. Jeśli mamy małe mieszkanko i nie możemy pozwolić sobie na zbyt dużą ilość jesiennych ozdób to już sam bukiet z kolorowych, żółto-złotych, pomarańczowych i czerwonych liści (oczywiście z różnych drzew) wprowadzi jesienny klimat. Czasem mniej znaczy więcej. Osoby, które posiadają zdolności plastyczne i manualne oraz trochę cierpliwości mogą pokusić się o wykonanie kwiatów z suchych i dużych liści. Jeśli nie mamy czasy na wykonanie takich ozdób, a jednak chcemy wprowadzić trochę pięknej, jesiennej, złotej atmosfery to wystarczy ułożyć w jakimś pojemniku np. koszyczku lub paterze, talerzu etc, kasztany, żołędzie, szyszki i oczywiście obok ustawić bukiet z liści, lub jesiennych kwiatów np. astrów, czy chryzantem. Do dekoracji kuchni lub kominka można wykorzystać, różnej wielkości dynie lub tykwy.

Jesienny bukiet

No właśnie bukiet, jesienny bukiet o którym już wspominałam wyżej nie tylko pięknie się prezentuje, ale również posiada swój charakterystyczny zapach. Warto więc poświęci mu jeszcze kilka zdań. Jeśli lubimy tworzyć kwiatowe kompozycje, to jesienią mamy jeszcze więcej materiałów, do stworzenia wspaniałego bukietu, zwłaszcza wczesną jesienią. Do takiej jesiennej kompozycji kwiatowej, z astrów, wrzosów, chryzantem czy begonii koniecznie trzeba wykorzystać suszone liście, najlepiej te duże np. liście kasztanowca lub klonu, lub całe gałązki z drobnymi listkami, a także trawy oraz jarzębinę. Do jesiennych kwiatów zaliczamy też słoneczniki, które bez wątpienia są niezwykle efektowne. Jesienią jeśli mamy na to czas i ochotę taki jesienny bukiet możemy wykonywać codziennie. bo codziennie liście zmieniają swoją barwę. Niewątpliwą zaletą takiego jesiennego stroiku, czy bukietu jest fakt, że będzie on bardzo wytrzymały i tak naprawdę można go zastąpić dopiero w grudniu.

Jesienne ozdoby na balkon i taras

Tak samo jak wystrój wnętrza naszego domu, czy mieszkania, ważny jest także jesienny wystrój ogrodu, tarasu, czy balkonu. Większość kwiatów balkonowych nie dotrwa do połowy września (jeśli przyjdą przymrozki i deszcze). Dlatego te letnie kwiaty warto zastąpić bardziej odpornymi, lecz tak samo pięknymi jesiennymi roślinami. Większość donic i skrzynek można już schować. Bo jesienne kwiaty bardzo efektownie np. tak jak chryzantemy prezentują się pojedynczo. Jeśli mamy niewielki balkon lub taras to na parapecie, czy stoliku można ustawić małe doniczki, skrzynki lub koszyczki z wrzosami, których piękny kolor będzie cieszył nasze oczy. Wrzosy bardzo ładnie komponują się bielą dlatego najbardziej wskazane dla tych roślin są białe donice. W ogrodowych i balkonowych dekoracjach, również warto wykorzystać dynie i w  tym przypadku warto wybierać, te o dużych rozmiarach. Dynie są wyjątkowo odporne na niskie temperatury więc nawet przymrozki im nie zaszkodzą. Oczywiście z takich pomarańczowych wielkich kul można stworzyć niezwykłe lampiony do ogrodu. Dynie i lampiony z nich kojarzone są z amerykańskim świętem duchów, czyli Halloween jeśli nie jesteśmy przeciwnikami tej tradycji, lub po prostu nie zwracamy na nią uwagi, a chcemy mieć taki lampion niekoniecznie potworkowaty, to go sobie zróbmy. Wydrążenie dyni nie jest zbyt proste ale warto próbować, być może odkryjemy w sobie nowy talent. Dynie i lampiony z dyń w naszych ogrodach, na naszych tarasach, czy balkonach mogą pojawić się znacznie wcześniej niż w okolicach 1 listopada. Chryzantemy jeszcze kilka lat temu również uznawane były za kwiaty typowo cmentarne, a obecnie jesienią pojawiają się jako jesienne dekoracje wielu rożnych lokali gastronomicznych, placówkach publicznych itp. Zatem warto eksperymentować i tworzyć swoje własne ozdoby jesienne.

 

Dodaj komentarz