Protetyka to bardzo ważna specjalizacja stomatologiczna. Celem działań specjalistów z zakresu protetyki zębowej jest znalezienie i zastosowanie najlepszych sposobów odbudowy utraconych przez pacjentów naturalnych zębów. W zależności od przyczyn ich utraty, od jego wieku oraz od wielkości powstałych luk w uzębieniu można wybrać odpowiednią w danym przypadku protezę ruchomą lub stałą. W naszym artykule opisujemy, jakie są rodzaje protez zębowych i tłumaczymy, z czym wiąże się ich zastosowanie.
Dlaczego warto jest się zdecydować na odbudowę utraconych zębów?
Powstanie nawet pojedynczych braków w łukach zębowych zawsze ma negatywny wpływ na funkcjonalność układu żucia. Nie pozostaje też bez wpływu na pozostałe zęby. Z biegiem czasu zęby sąsiadujące z powstałą luką mogą zacząć się w jej kierunku przesuwać, co jeszcze bardziej zwiększy powstały problem i będzie się wiązało z dalszym pogorszeniem stanu jamy ustnej.
Nie można też zapominać o tym, że braki w uzębieniu mają duży wpływ na powstanie problemów z przeżuwaniem pokarmów, na pogorszenie estetyki uśmiechu a w niektórych przypadkach także na powstanie wad wymowy oraz na zmianę wyglądu twarzy. Decydując się na zastosowanie odpowiednich materiałów protetycznych wszystkim tym problemom można skutecznie zapobiec. Mieszkańcy dużych miast na pewno nie będą mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie im skutecznie pomóc. Znalezienie np. protetyka w Katowicach lub w innym większym mieście na pewno jest łatwe i pozwala skutecznie zapobiec późniejszym problemom.
Kiedy można zastosować i jakie są rodzaje stałych protez zębowych
Najwygodniejszym dla pacjentów rodzajem protez zębowych są oczywiście protezy stałe. Umieszczone przez stomatologa w łukach zębowych pozostają tam przez lata. Pacjent nie musi ich wyjmować, żeby wyczyścić i martwić się o to, w jaki sposób powinien je przechowywać. Stałe protezy zębowe to materiały, które służą głównie do odbudowy pojedynczych braków w uzębieniu pacjenta. Z ich użyciem nie można niestety odbudować braków obejmujących dużą część łuków zębowych. Najważniejszymi rodzajami stałych protez zębowych są:
- Mosty protetyczne – przy użyciu mostu protetycznego można odbudować do 3 sąsiadujących ze sobą luk w uzębieniu.
- Korony protetyczne – służą do odbudowy koron zębowych, które zostały całkowicie usunięte lub uszkodzone.
- Licówki na zęby – stosowane głównie w celu odbudowy estetyki uśmiechu.
Rodzaje ruchomych protez zębowych
W przypadku powstania większych braków zębowych, czyli takich, które obejmują nawet całe łuki zębowe, stosuje się ruchome protezy zębowe. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Ruchome protezy zębowe są wykorzystywane w odbudowie dużych braków w uzębieniu lub całkowitego bezzębia. Obecnie stosowane są dwa rodzaje protez ruchomych: protezy szkieletowe oraz protezy osiadające. Te drugie stosuje się głównie u pacjentów, którzy nie mają już żadnych naturalnych zębów. Ze względu na to, że pacjenci umieszczają je bezpośrednio na błonie śluzowej w jamie ustnej, nie są niestety zbyt wygodne i bardziej zaleca się korzystanie z protez szkieletowych.
Dlaczego ruchome protezy szkieletowe są lepszym rozwiązaniem? Ponieważ stosuje się w nich tzw. technikę przenoszenia ozębnego. Polega ona na tym, że podczas przeżuwania pokarmów duża część powstających obciążeń jest przenoszona z błony śluzowej i z dziąsła na będące dla nich punktami zaczepu pozostałe naturalne zęby lub specjalnie w tym celu wszczepione implanty stomatologiczne.