Leczenie żylaków konieczne jest coraz częściej również w przypadku młodych osób. Wynika to z powszechności pracy biurowej, która wymaga wielogodzinnego siedzenia przy komputerze i zmniejsza częstotliwość aktywności fizycznej. Jednak najczęściej żylaki powstają u osób po 40. roku życia. Jak dochodzi do rozwoju tej choroby, jak ją leczyć i jak można przeciwdziałać powstawaniu żylaków kończyn dolnych?
Czym są żylaki?
Żylaki kończyn dolnych to rozszerzone naczynia krwionośne o krętym przebiegu. Zazwyczaj mają kolor niebieski lub fioletowy. Często towarzyszą im obrzęki, a także świąd i uczucie drętwienia nóg. Nocne skurcze i piekący ból pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby. Schorzenie to najczęściej rozpoczyna się od powstania tzw. pajączków, czyli popękanych naczynek tworzących się przez nieprawidłowy przepływ krwi. Przed doborem odpowiedniego leczenia żylaków należy wykonać badanie USG Doppler.
Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Do przyczyn powstawania żylaków można zaliczyć: uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowy tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej, pozostawanie przed długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej oraz noszenie obcisłych rajstop i spodni. Żylaki to często powikłanie zaburzeń hormonalnych, otyłości lub ubogiej diety bez białka. Ich rozwojowi sprzyja również częste spożywanie alkoholu. Najczęściej dotykają one osób po 40. roku życia, kiedy to spada sprężystość żył i dochodzi do ich rozciągania i rozszerzania. Wyróżnia się również żylaki wtórne, które powstają jako powikłanie po przebytej zakrzepicy.
Jak leczy się żylaki?
Sposób leczenia żylaków należy dobrać do stadium rozwoju choroby oraz do przyczyny ich powstania. W początkowej fazie stosuje się farmakoterapię, m.in. leki uszczelniające naczynia i zaleca się noszenie specjalnych, uciskowych rajstop. W zaawansowanym stadium choroby potrzebne jest leczenie operacyjne, podczas którego niewydolne żyły są usuwane. Obecnie stosuje się nowoczesne, małoinwazyjne metody laserowe EVLT, skleroterapię oraz terapię prądem Virdex-RF. Wszystkie te zabiegi można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich. Po leczeniu Pacjent nie wymaga hospitalizacji, a sam zabieg trwa do 40 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Można po nim szybko wrócić do codziennej aktywności.