Kostka brukowa na podjeździe czy przed domem stanowi swego rodzaju wizytówkę na naszej posesji. Powinna więc być zadbana i dobrze utrzymana. Niestety, upływ czasu, wysoka eksploatacja oraz skrajne warunki atmosferyczne mogą spowodować, że kostka straci swój atrakcyjny wygląd. Podobnie na jej niekorzyść działają mchy i porosty chętnie wyrastające ze szczelin pomiędzy poszczególnymi kostkami. W jaki sposób więc zadbać o kostkę brukową? Jaki Impregnat do kostki wybrać?
Impregnacja kostki brukowej – dlaczego tak istotna?
Chociaż kostka brukowa sama w sobie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, upływ czasu oraz zmienną pogodę, nie ulega wątpliwości, że wymaga ona pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko będzie wyglądać na zaniedbaną. Impregnacja to prosty zabieg, który pozwala utrwalić odporność kostki, nie tylko na wilgoć, ale i ciężkie zabrudzenia. A takowe często zdarzają się na prywatnej posesji. Na przykład na podjeździe dla samochodów może dojść do wycieku oleju, który bardzo trudno wywabić. Podczas grillowania również mogą pojawić się trudne do usunięcia tłuste plamy. A czyszcząc elewację naszego domu, narażamy kostkę brukową na wpływ silnych środków chemicznych. Impregnacja dodatkowo chroni kostkę, dzięki czemu nawet takie trudne plamy będziemy mogli bez przeszkód usunąć i nie przenikną one do wnętrza kostki, osłabiając jej konstrukcję. Jest to możliwe, gdyż dobrej jakości impregnat praktycznie w ogóle nie przepuszcza wody, dzięki czemu skutecznie chroni nawet przed silnymi zabrudzeniami.
Jak prawidłowo zaimpregnować kostkę brukową?
Do impregnacji kostki brukowej potrzebne jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni. W przeciwnym razie nawet najlepszy środek impregnujący okaże się bezużyteczny. Po pierwsze, warto sprawdzić datę produkcji kostki. Dlaczego? Otóż kostka brukowa do zaimpregnowania powinna osiągnąć najwyższy stopień wytrzymałości, a to jest możliwe dopiero po około miesiącu od dnia, w którym wypuszczono ją z fabryki. Jak to sprawdzić? Na każdej palecie powinna znaleźć się etykieta, na której podano datę produkcji kostki. Po drugie, zadbajmy o czystość kostki brukowej. Jej nawierzchnia powinna być czysta i pozbawiona wszelkich wykwitów. W przypadku impregnowania kostki już używanej trzeba poświęcić trochę czasu na jej oczyszczenie. Musimy pamiętać, że zabieg impregnacji utrwali każde zabrudzenie na kostce, dlatego jej czystość przed impregnacją jest kluczowa dla jej wyglądu już po tym zabiegu. Po trzecie, wybierzmy odpowiedni dzień na impregnację. Świeżo impregnowana kostka nie powinna być wystawiona na działanie wody czy wysokich temperatur, dlatego lepiej nie robić tego w czasie letnich upałów lub gdy zapowiadane są deszcze. Gdy kostka już jest dokładnie oczyszczona, a warunki pogodowe sprzyjają, możemy przejść do impregnacji. Do tego celu przyda nam się wałek z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy. Nałożenie impregnatu powinno odbywać się powoli i starannie, aby dokładnie pokryć każdy fragment kostki.
Zastanawiasz się, jaki impregnat do kostki brukowej będzie odpowiedni? Jeśli tak, zachęcam do przejścia na stronę https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/impregnacja-kostki-brukowej-jakich-srodkow-uzyc-i-jak-ja-wykonac/ i zapoznania się z artykułem na ten temat.