Dlaczego wypadają włosy – takie pytanie zadajemy sobie zwłaszcza jesienią, kiedy w wyniku osłabienia organizmu i zmian hormonalnych tracimy cenne kosmyki. Codziennie wypada nam do 50 do 100 włosów, co jest w pełni naturalnym procesem, tak samo jak ich odrastanie. Zaniepokojenie może wzbudzić ich nadmierne wypadanie oraz tzw. łysienie androgenowe. Androgenowe wypadanie włosów dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia.
Przyczyny androgenowego wypadania włosów?
Dlaczego włosy wypadają częściej mężczyznom niż kobietom? Dzieje się tak, bowiem mężczyźni posiadają większe stężenie androgenów. W tym przypadku wypadanie spowodowane jest nadwrażliwością organizmu na DHT 5α-dihydrotestosteron, a związek (jak nazwa wskazuje) jest pochodną testosteronu. DHT oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, powodując ich stopniowy zanik. Włosy stają się coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu wypadają. Niestety włosy utracone wskutek łysienia androgenowego nie odrastają. Kolejną przyczyną tego typu łysienia jest również styl życia, nadmiar stresu, dieta, czynniki środowiskowe itp.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Z problemem wypadania włosów i łysieniem androgenowym można skutecznie walczyć. Niestety nie możemy spodziewać się natychmiastowych efektów, trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz regularnie i starannie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Androgenowe wypadanie włosów leczymy po konsultacji z lekarzem dermatologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań wskaże najlepsze metody leczenia. Zabiegi trychologiczne uważa się za najskuteczniejszą formę leczenia łysienia androgenowego np. mezoterapia, terapia UVA/UVB/PUVA. Takie zabiegi wykonywane są w seriach, a ich częstotliwość i liczba zależą od wielu czynników.
Bardzo ważne jest także stosowanie preparatów (w tym szamponów i odżywek) zawierających minoksydyl. Ta substancja wydłuża fazy wzrostu cyklu włosowego. Dzięki temu włosy nie wypadają. Należy pamiętać, że łysienie androgenowe jest poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Więcej o androgenowym wypadaniu włosów i skutkach i leczeniu możemy przeczytać na: https://kurierlubelski.pl/androgenowe-wypadanie-wlosow-jak-zatrzymac-wypadanie-wlosow-i-znowu-cieszyc-sie-bujna-fryzura/ar/c14-14438111.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!