Urządzanie nowego mieszkania to bez wątpienia bardzo ekscytujące zajęcie! Dobór kolorów, mebli, dodatków i ozdób może sprawić nam mnóstwo radości. Ale to nie wszystko. Wyposażając poszczególne pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę także ich wielkość, układ i zaplanować każdą ze stref, a to już wymaga planowania i odpowiedniego przygotowania. Szczególnie istotnym punktem każdego mieszkania jest salon, gdyż często pełni on kilka funkcji. Niejednokrotnie jest połączony z otwartą kuchnią, jadalnią lub sypialnią. Jak więc przygotować się do jego aranżacji, by był naszą dumą i wizytówką mieszkania?

Salon – jak rozplanować przestrzeń?

Myśląc o wyposażeniu salonu, najczęściej widzimy przed oczami kanapę lub sofę w centralnym punkcie, a naprzeciwko telewizor lub kominek oraz stolik kawowy. Patrząc na to, że salon ma nam ułatwić relaks i przyjmowanie gości, z pewnością nie może w nim braknąć takiej strefy relaksu. W małym wnętrzu kanapa może stać pod ścianą lub pośrodku, gdzie będzie stanowić naturalne oddzielenie od drugiej strefy, na przykład aneksu kuchennego. W strefie pomiędzy salonem, a aneksem kuchennym może stanąć jadalniany stół, przy którym każdego dnia rodzina spotka się na wspólnym posiłku. Nieodłącznym elementem wyposażenia salonu są też meble, na przykład szafa, regały z książkami i komody. Przy małej przestrzeni postawmy na minimalizm. Dobrze będą wyglądać niskie komody lub szafki wiszące. Prezentują się one lekko, dzięki czemu przestrzeń nie jest zbyt przeładowana. Jeżeli zależy nam na przytulnej atmosferze, na środku pokoju połóżmy niewielki, puszysty dywan. Z pewnością sprawi, że nawet minimalistycznie urządzony salon będzie przytulny i ciepły.

salon z roślinami

Salon z sypialnią – duże wyzwanie

Gdy salon pełni jednocześnie rolę sypialni, musimy wziąć pod uwagę nieco inne czynniki. Przede wszystkim musimy wybrać kanapę z funkcją spania, która zapewni nam wygodny i zdrowy sen. Najlepiej, gdy by kanapa po rozłożeniu była po prostu łóżkiem z materacem, na którym z powodzeniem wyśpią się dwie dorosłe osoby. Funkcjonalny będzie też wbudowany pojemnik na pościel. Nie zapomnijmy także o szafce i lampce nocnej. To, że nie posiadamy osobnej sypialni, nie oznacza, że musimy z nich zrezygnować. Stylowe szafki dopasowane do reszty umeblowania będą wyglądać spójnie i z pewnością nie zaburzą aranżacji salonu.

salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu

Kolory odpowiednie do salonu

Wybór kolorystyki dominującej w salonie to tak naprawdę bardzo indywidualny wybór. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych wskazówkach. W niewielkich przestrzeniach lepiej jest postawić na jasne odcienie, choć oczywiście ciemne kolory nie są zakazane. Jednak powinny one stanowić jedynie dodatkowy akcent, na przykład na jednej ze ścian. Jeżeli salon jest jednocześnie naszą sypialnią, pamiętajmy, by wybrać kolory, które pomogą nam się wyciszyć i będą sprzyjać szybkiemu zasypianiu.

Poznaj więcej praktycznych porad na temat urządzania salonu

Dodaj komentarz