Trądzik to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości skórnych, która w zależności od przyczyny, może przyjmować różne postaci. Trądzik młodzieńczy, zwany również pospolitym, dotyka osób w młodym wieku i mocno uprzykrza życie przez wiele lat. U niektórych pacjentów mija wraz z okresem dojrzewania, jednak walka z nim może potrwać znacznie dłużej. Jak odróżnić trądzik młodzieńczy od innych rodzajów tej choroby i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Trądzik młodzieńczy – o czym mowa?

Trądzik młodzieńczy, znany również jako pospolity lub zwyczajny, to zdecydowanie najczęściej występująca postać tego rodzaju choroby skórnej. Jego pierwsze objawy w większości przypadków pojawiają się wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania i samoistnie zanikają przed ukończeniem dwudziestego roku życia.

Wypryski i stany zapalne są spowodowane nagłymi zmianami hormonalnymi. Głównym sprawcą całego zamieszania okazują się androgeny, czyli hormony męskie, których stężenie u obu płci jest wyższe w czasie pokwitania. Warto jednak pamiętać o tym, że do nasilania się objawów trądziku może prowadzić niezdrowa, mało zbilansowana dieta, a także brak odpowiedniej higieny.

Jakie są objawy trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej, a objawy choroby mogą wyróżniać się zróżnicowanym stopniem nasilenia. Nieco inaczej niż w przypadku innego schorzenia natury dermatologicznej jakim jest atopowe zapalenie skóry – AZS – trądzik pospolity może przybierać różne formy.

Wiele młodych osób boryka się z nie lada problemem, czyli trądzikiem zaskórnikowym. W takim przypadku można mówić o sporym szczęściu, ponieważ jego przebiegowi nie towarzyszą bolące cysty czy zmiany podskórne. Wągry wyglądają jednak bardzo nieestetycznie, co skłania do ich wyciskania, jednak nie warto tego robić bez wizyty u specjalisty.

Możemy wyróżnić także trądzik guzkowo-cystowy, który daje bardziej widoczne objawy skórne. Wskutek nadmiaru produkcji sebum i zatykania porów dochodzi do powstawania bolesnych cyst wypełnionych substancją ropną. Zmiany są bardzo bolesne, a próba ich samodzielnego wyciskania może skończyć się poważnym zakażeniem.

Trądzik młodzieńczy występuje również pod postacią drobnych grudek i krostek, którym od czasu do czasu towarzyszą cysty. Drobne stany zapalne na skórze wypełnione ropą potocznie nazywamy pryszczami. Często idą one w parze razem z zaskórnikami i rozszerzonymi porami.

W jakim wieku pojawia się trądzik młodzieńczy?

Pierwsze sygnały świadczące o rozwoju trądziku młodzieńczego mogą pojawić się w różnym wieku. Najczęściej można je zauważyć na skórze po ukończeniu jedenastego roku życia, choć wielu pacjentów zauważa u siebie pierwsze pryszcze i ogniska zapalne znacznie później. Objawy trądziku pospolitego najczęściej ustępują przed dwudziestym rokiem życia, jednak w dużej mierze dotyczy to mężczyzn. Wiele kobiet musi zmagać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi nawet do “trzydziestki”.

Trądzik młodzieńczy – jak sobie z nim radzić?

Zmiany skórne w postaci wyprysków, zaskórników czy bolesnych, podskórnych cyst są niezwykle uciążliwe i obniżają samoocenę. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej. Należy sięgnąć po produkty myjące o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Warto również używać kremów regulujących wydzielanie sebum. Przy stosowaniu produktów wysuszających nie można jednak zapominać o intensywnym nawilżaniu skóry, co wspomaga jej zdolności regeneracji.

Dodaj komentarz