Nie da się ukryć faktu, że pracujemy coraz więcej i żyjemy intensywniej, zapominając tym samym o własnym komforcie. Skutkiem chociażby większego stresu jest większe napięcie mięśniowe, które może doprowadzić do problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy, przełożyć się na problemy ze snem, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, brak koncentracji. Problemom z napięciem mięśniowym sprzyja niestety długotrwała i statyczna praca, sztuczne utrzymywanie pozycji, brak ruchu. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka pojawienia się dyskomfortu.

Praca zdalna to nie tylko przyjemność, oszczędność czasu i pieniędzy, możliwość przybywania we własnym domu, ale również wyzwania, którym musi sprostać nasze ciało, jak również umysł. Bardzo często zdarza się, że nienormowany czas pracy, może negatywnie przełożyć się na nasz stan zdrowia, samopoczucie, kondycję fizyczną. Wykonując przez kilka lub często kilkanaście godzin pracę np. przy biurku, przed komputerem, niejako zmuszamy nasze ciało do tego, aby utrzymywało stateczną pozycję. To nie może nie przełożyć się na zmęczenie mięśni i ich większe napięcie. Cierpią zwłaszcza nogi, ręce, a także mięśnie, które okalają kręgosłup – w szczególności prostowniki grzbietu.

Codzienna gimnastyka – wieczorem może przynieść ukojenie

Jeżeli mamy pracę statyczną, zdecydowanie powinniśmy sobie uświadomić, jak ważna jest profilaktyka oraz wykonywanie nawet najłatwiejszych, nieskomplikowanych ćwiczeń. Jeżeli chcemy odciążyć nasz organizm, dać mięśniom ukojenie, powinniśmy traktować aktywność fizyczną tak samo, jak pracę. Obie rzeczy są tak samo ważne, jeżeli chcemy czuć się komfortowo. Wieczorem warto:

– wyjść na spacer,
– iść na basen,
– pojeździć na rowerku stacjonarnym lub tradycyjnym,
– dokładnie porozciągać wszystkie partie mięśniowe, które są zmęczone,
– wykonywać ćwiczenia związane z wykorzystaniem np. wałka lub piłeczki tenisowej,
– stosować różnego rodzaju masażery,
– korzystać z usług masażysty.

Odpowiedni materac i poduszka

Również bardzo ważne jest to, aby posiadać dobrze dobrany materac, który charakteryzuje się odpowiednią dla nas twardością. Również istotna jest dobrze dobrana poduszka. Można zastosować ortopedyczną, profilowaną lub tradycyjną, która jest wykonana ze specjalnej pianki z funkcją pamięci kształtu. Zapewni ona prawidłowe podparcie głowy w trakcie snu, a tym samym redukcję napięcia mięśniowego.

Dodaj komentarz