Buty to nasza wizytówka. Potrafią powiedzieć o nas więcej niż nam się wydaje. Nie tylko dopełniają codzienne stylizacje, ale także odzwierciedlają naszą osobowość, upodobania, stosunek do świata, itp. Wbrew pozorom są ważną częścią naszego wizerunku. Warto więc zadbać o to, aby były nie tylko ładne, modne i gustowne, ale przede wszystkim czyste i zadbane. Zastanawiasz się, jak prać buty? Opcje są dwie, bo możesz zdecydować się na pranie butów w pralce lub czyścić je ręcznie. Pierwsza opcja jest bardzo wygodna, ale wielu osobom wydaje się być szaleństwem. Druga wymaga od nas nieco więcej czasu i zaangażowania. A jak to jest w praktyce?

Pranie butów w pralce – czy tylko dla szaleńców?

Oczywiście, że nie! Fakt, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pranie butów w pralce to szaleństwo. Jest jednak pewne „ale”. Wielu producentów dopuszcza ten sposób czyszczenia. Oczywiście wszystko zależy od materiału oraz samego sposobu wykonania obuwia. O ile modele materiałowe i szyte z powodzeniem można wrzucić do pralki, o tyle buty skórzane, zamszowe oraz tekstylne klejone już się do tego nie nadają i muszą być czyszczone ręcznie. Wskazówki dotyczące metody czyszczenia butów są zawsze umieszczone na metce. Warto więc zapoznać się z nią, zanim poczynimy jakiekolwiek kroki.

Jak prać buty w pralce?

Jak wyprać buty w pralce, żeby nie zrobić im krzywdy? Na początek należy wczytać się w metkę i rozszyfrować zamieszczone na niej symbole. Ten etap może uratować ulubione obuwie przed zniszczeniem, więc nie warto go pomijać. Przed włożeniem butów do bębna obowiązkowo usuwamy z nich kurz, zaschnięte błoto lub piach. Można to zrobić przy pomocy delikatnej szczoteczki lub ściereczki. Jeśli buty są sznurowane, trzeba wyciągnąć z nich sznurówki i uprać je osobno w rękach. Tak samo postępujemy z wkładkami.

Pranie butów w pralce - skórzane buty się nie nadają

Uwaga! Nigdy nie wrzucamy do pralki samych butów. Najpierw należy włożyć je do specjalnego woreczka, np. przeznaczonego do prania bielizny, a dopiero potem do bębna. Dzięki temu obuwie nie będzie mocno obijać się o wnętrze pralki i tym samym nie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. W momencie, kiedy takiego woreczka nie posiadamy i nie mamy możliwości nabyć go „od ręki”, przydatne mogą okazać się ręczniki. One także sukcesywnie zamortyzują wszelkie uderzenia i uchronią buty przed zniszczeniem.

Pranie butów w pralce nie wymaga stosowania dużej ilości proszku lub płynu, tak więc nie należy przesadzać z detergentami. Warto również zrezygnowąć ze środka zmiękczającego. Na koniec pozostaje tylko ustawić właściwą temperaturę i gotowe. Jeśli metka na ten temat nic nie mówi, ustawiamy 30 stopni. Tak będzie bezpiecznie. Zaleca się również ustawienie niskich obrotów i krótkiego czasu prania. Pranie butów będzie bezpieczniejsze, jeśli posiadasz pralkę charakteryzującą się delikatnymi ruchami bębna.

Jak suszyć wyprane buty?

Wiemy już, jak prać buty w pralce, czas zatem powiedzieć sobie, jak prawidłowo je suszyć. Pierwsza i podstawowa zasada brzmi: nigdy nie wystawiamy mokrych butów bezpośrednio na słońce, gdyż w ten sposób mogą stracić swój pierwotny kolor. Grzejnik także nie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej suszarka bębnowa. Jedyne, co możemy i powinniśmy zrobić, to pozwolić butom wyschnąć w naturalny sposób. Jeśli chcesz mieć pewność, że buty podczas suszenia nie stracą swojego fasonu, możesz wypchać je np. gazetami.

Pranie ręczne

Mimo, że pranie butów w pralce jest o wiele wygodniejsze i mniej absorbujące, to jednak nie wszystkie buty wypierzemy w ten właśnie sposób. Powiedzmy sobie zatem, jak wyczyścić buty ręcznie. Podobnie, jak w przypadku prania w pralce, tak i tu, należy wcześniej wyjąć sznurowadła oraz wkładkę. Następnie delikatnie namaczamy buty i przy pomocy gąbki z dodatkiem mydła lub płynu do prania usuwamy zabrudzenia. Podeszwę skutecznie wyczyści szczoteczka do zębów.

Jak prać skórzane buty?

I na koniec słówka kilka o tym, jak prać skórzane buty. Zacznijmy od tego, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Oczywiście, obuwia ze skóry nie wrzucamy do pralki, ale o tym była mowa już wcześniej. Co zatem możemy zrobić? Tłuste plamy oraz zabrudzenia spowodowane jedzeniem należy usunąć jak najszybciej – najlepiej przy pomocy zwilżonej szmatki. Gdy buty wyschną, trzeba je wypastować. Jeśli przytrafią się nam plamy z błota, najpierw czekamy, aż zaschną i dopiero wtedy przechodzimy do działania. Najlepiej poradzi sobie z nimi sucha i obowiązkowa miękka szczoteczka. W czyszczeniu i pielęgnacji obuwia skórzanego dobrze sprawdzają się profesjonalne produkty. Zawsze warto mieć je pod ręką.

Dodaj komentarz