Łączenie kolorów w modzie nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Oprócz wiedzy na temat tego jakie są modne kolory w danym sezonie, trzeba wiedzieć również jaki kolor pasuje danej osobie, a raczej jej typowi urody, a także figurze oraz stylowi życia. Warto dowiedzieć się jak łączyć kolory z typem swojej cery i urody. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek odnośnie doboru właściwych barw do typu cery.

Określ swój typ kolorystyczny

W kolekcji ubiorów można wykorzystywać wszystkie kolory, natomiast istotny jest ich odcień. Aby trafnie dobrać odcienie poszczególnych kolorów potrzebna jest znajomość grup kolorystycznych oraz umiejętność widzenia kolorów, takimi jakimi są naprawdę oraz dopasowanie ich do typu swojej urody. Łączenie kolorów wymaga wprawy, aby do niej dojść warto trochę poczytać i oczywiście pobawić się modą. Warto wiedzieć, że istnieją dwie skale z barwami ciepłymi i jest to: wiosna i jesień oraz dwie z barwami zimnymi, a mianowicie: zima i lato. Łączenie kolorów ciepłych daje poczucie harmonii, podobnie jak mieszanie ze sobą barw zimnych. Połączenie kolorów  z różnych grup np. wiosny z zimą, lub latem kłóci się ze sobą. Mając kompletny zestaw barw, charakterystyczny dla danego typu urody, przykłada się do twarzy poszczególne kolory i określa w którym dana osoba wygląda najlepiej.  Ciekawym i bardzo istotnym kolorem w ubiorze jest biel. Wiele pań wykazuje wręcz słabość do tej barwy, szczególnie do białych bluzek i koszul. Wśród niezliczonych odcieni rozróżnia się biele chłodne, takie jak: czysta biel, biel mleczna, śnieżnobiały, biel porcelanową i tą o połysku błękitu. Mamy równie biele ciepłe np. biel wełny, jasnożółtawą biel i biel śmietankową lub kość słoniową. Przed przystąpieniem do ustalenia typu kolorystycznego należy wybrać odpowiednie miejsce, które powinno być usytuowane, tak jak okna w pracowni malarskiej, czyli skierowane na północ. W przypadku kobiet, które farbują włosy, należy je przykryć chustką, aby nie zafałszować testu. Największą uwagę należy zwrócić na kolor oczu. Trzeba pamiętać o tym, że kolor tęczówki oczu zmienia się w zależności od kąta padania światła, zestawienia kolorów ubrania, czy też nastroju, w którym w danym momencie się znajdujemy.

Charakterystyka typów kolorystycznych

Typ zima

Typ zimy to osoby których cera jest jasna, o odcieniu niebieskawym, czasami oliwkowym lub sprawia wrażenie przezroczystej, porcelanowej, chłodnej. Jeżeli występują piegi to są one w odcieniu szarości.  Cery typu zimy nigdy nie opalają się na brązowo i bardzo łatwo pomylić je z typem jesieni. Osoby o tym rodzaju cery mają intensywny i wyraźny kolor tęczówki na tle białka najczęściej w kolorze lodowatego błękitu. Tęczówka może mieć też odcień fiołkowy, ciemnoniebieski, szary, ciemnej zieleni, brązowy lub prawie czarny. Osoby o typie zimy mają naturalnie czarne włosy, kruczoczarne, granatowoczarne lub ciemnobrązowe zawsze z odblaskiem chłodnego popiołu. Jak łączyć kolory i wzory z typem zimy? Najlepiej wybierać te kontrastowo chłodne oraz śnieżną biel, czystą czerwień, chłodny róż, jodłową zieleń lub szafir i mocny grafit. Wzory muszą mieć bardzo intensywne barwy. Metale szlachetne które dobrze łączą się z tym typem urody to: srebro, platyna i białe złoto.

Typ wiosna 

Typ wiosny charakteryzuje się bladą, przezroczystą cerą, czasami z odcieniem żółtawym, jasnozłotym, brzoskwiniowym lub też kości słoniowej. Jeżeli pojawiają się piegi to są one w kolorze złotobrązowym. Przy silnych emocjach np. zdenerwowaniu pojawiają się rumieńce. Kobiety „wiosny” opalają się szybko na brąz, mają włosy o kolorze blond z odcieniami złotego lub lnu. Paniom o typie urody – wiosna psują najbardziej ciepłe i czyste barwy, ale delikatne jak kolory wiosennych kwiatów oraz kremowa biel, a także kolor wielbłądziej wełny, łososiowy, koralowa czerwień, odcienie brązu. Wzory powinny być klarowne i delikatne. Na „wiosnach” najlepiej prezentuje się biżuteria wytworna i delikatna.

Typ lato

Kolejny typ urody to lato. Kolor skóry takich kobiet jest lekko błękitny wpadający w popiel. Letnia cera jest bardzo delikatna, jasna prawie mleczna, chociaż niektóre kobiety mają różowy odcień cery. Najtrudniej rozpoznać typ letni o cerze śniadej. Piegi u takich kobiet mają barwę szarobrązowy. Typ lato jak na lato przystało bardzo szybko się opala, a po kąpieli słonecznej skóra nabiera barwy orzecha włoskiego. Włosy blond z platynowym odcieniem, które z wiekiem ciemnieją, oczy lekko zamglone, o białku nie kontrastującym z tęczówką. Najlepsze zestawienia kolorów dla tego typu skóry to te zimne, zamglone i przytłumione, angielski róż, szaroniebieski, wyblakłe i przygaszone odcienie niebieskiego oraz turkus, szarobrunatny, a także czerwień o tonacji niebieskiej. Lato powinno nosić rozmyte wzory, a biżuterię z białego złota i srebra – matową.

Typ jesień

Ostatnim typem urody jest jesień. Kolor skóry tych kobiet jest ciepły i złocistobrązowy, a czasami brzoskwiniowy, co sprawia wrażenie nieco przezroczystej i ma połysk. Kobiety o typie jesieni bardzo często mają rude piegi. Niestety skóra tych pań jest skłonna do oparzeń słonecznych. Włosy mają odcień rudego, począwszy od marchewki, poprzez miedziany, aż po kasztan. Jeśli włosy mają kolor blond to zawsze mają one rudy połysk. Oczy najczęściej są bardzo błyszczące, jasnobłękitne, stalowe lub złocistobrązowe. Na tęczówce bardzo często pojawiają się złociste plamki. Brwi i rzęsy są jasne. Odpowiednie kolory dla pań o typie jesieni to te zbliżone do barwy ziemi, mocne i kremowa biel, a także musztardowy żółty, oliwkowa zieleń, pomarańczowy, purpurowy, jeżynowy i pomidorowa czerwień. Wzory na ubraniach powinny być miękkie i słabo kontrastowe.

Kolory 2017

Modne kolory 2017 to kolory, w których każdy typ cery znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Chociaż najmodniejszy w tym roku, a zwłaszcza sezonie letnim jest zielono-soczysty greenery nie pasuje wszystkim paniom to warto skusić się na dodatki w tym odcieniu. Zawsze warto stawiać na klasykę kolorów, które nigdy nie wychodzą z mody, czyli czerń i biel oraz beże i szarości. Warto również pamiętać, że każdemu jest dobrze w kolorze niebieskim zwłaszcza w tym letniego i błękitnego. Modne kolory obowiązujące w tym sezonie to także barwy pastelowe, a w tym przedziale, każdy znajdzie coś pasującego.

Dodaj komentarz