8 lutego opublikowano listę nominowanych do 94. nagród Akademii Filmowej. Tegoroczne nominacje do Oscara zaskakują oryginalnością wyborów Akademii, choć pojawiły się również wyczekiwane przez krytyków tytuły. Szansę na Oscara mają także Polacy! Nominację otrzymał m.in. polski film krótkometrażowy „Sukienka” oraz Janusz Kamiński za zdjęcia do „West Side Story”. Czy sięgną po statuetkę? 

W kategorii najlepszy film o nagrodę będą walczyć m.in.: „Diuna”, „King Richard: Zwycięska rodzina”, „West Side Story”, a także „Licorice Pizza”, „Belfast”, „Nie patrz w górę”, „Coda” czy „Psie pazury”. To właśnie ten ostatni film stał się faworytem analityków londyńskiej firmy Unibet, którzy oceniają, że ma on aż 66,67% szans na zdobycie Oscara w najważniejszej kategorii.

Najlepszy aktor i najlepsza aktorka

Nie sposób przy nominacjach Oscarowych nie wspomnieć o szansach najlepszych aktorek i aktorów. Faworytką zestawienia jest Nicole Kidman za rolę w filmie „Being the Ricardos”. Analitycy oceniają, że ma ona 50% szans
na odebranie statuetki na tegorocznej gali. Faworytem do Oscara dla najlepszego aktora jest Will Smith za rolę
w filmie „King Richard: Zwycięska rodzina”. Analitycy dają mu aż 75,19% szans na zdobycie nagrody.

„Sukienka” ze złotą statuetką?

Wśród nominowanych do Oscara znalazł się również film z Polski. Nagradzana i wyróżniana na festiwalach „Sukienka” będzie rywalizować o statuetkę w kategorii krótkometrażowy film fabularny. Jego reżyserem jest Tadeusz Łysiak z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że „Sukienka” ma 15% szans na otrzymanie Oscara w swojej kategorii.

Janusz Kamiński wśród faworytów za zdjęcia

Większe szanse na zdobycie statuetki analitycy dają Januszowi Kamińskiemu, który ma już na swoim koncie Oscary za „Listę Schindlera” w 1994 roku i za „Szeregowca Ryana” w 1999 roku. Tym razem nominację otrzymał za zdjęcia do filmu „West Side Story”. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają mu 20% szans na zdobycie nagrody.

Dodaj komentarz