Trądzik to choroba skóry, która kojarzy się głównie z wiekiem nastoletnim. Nic bardziej mylnego. Trądzik może wystąpić w każdym wieku. Nawet dojrzałe kobiety mogą borykać się z problemami skórnymi. Jak zapobiegać trądzikowi? Jak go skutecznie leczyć?

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry. Najczęściej związana jest z okresem dojrzewania, jednak coraz częściej podobne zmiany skórne obserwuje się u osób powyżej 25. roku życia. W większości zmiany skórne są umieszczone w typowych lokalizacjach i charakteryzuje się typowymi zmianami. Należą do nich: mikrozaskórniki, otwarte i zamknięte zaskórniki, grudki, krosty oraz zmiany guzowate. Leczenie trądziku w Warszawie zależne jest od nasilenia objawów. W trakcie nasilenia zmian skórnych dochodzi do wydzielania nadmiaru sebum, co prowadzi do widocznych objawów zapalenia. W patogenezie trądziku duże znaczenie ma dieta, a zwłaszcza spożywanie dań o wysokim indeksie glikemicznym. Czynniki środowiskowe, styl życia, czynniki genetyczne, a także leki i pielęgnacja, również wpływają na zaostrzanie zmian skórnych.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku nie należy do najłatwiejszych. Tylko w nielicznych przypadkach zmiana pielęgnacji odpowiednio wpływa na złagodzenie objawów. Leczenie zmian skórnych w Warszawie rozpocząć się powinno od edukacji pacjenta. Kluczowe jest ustalenie realistycznych oczekiwań terapii. Leczenie jest długofalowe i holistyczne. Obejmuje nie tylko terapie  u specjalisty, ale także zmianę diety, stylu życia czy wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest uświadomienie pacjenta o zaletach i konieczności stosowania terapii podtrzymującej, odpowiedniej codziennej pielęgnacji oraz możliwości stosowania zabiegów dermatologii estetycznej. Prawidłowa pielęgnacja przyczynia się do złagodzenia objawów trądziku. Nie ma jednej skutecznej recepty na walkę z niedoskonałościami skórnymi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i jego predyspozycji. U każdego zmiany skórne będą czym innym spowodowane.

Dodaj komentarz