Laik zapewne nie zdaje sobie sprawy z mnogości rodzajów, a co dopiero ilości modeli ekspresów do kawy dostępnych na rynku. Problem pojawia się w momencie, gdy taki ekspres chce komuś sprezentować. Jaki wybrać i czym się kierować, by osoba obdarowywana była z niego zadowolona? O podstawowym podziale tych kawowych maszyn napiszemy dziś kilka słów.

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętów, które za zadanie mają pomóc nam w przygotowaniu dobrej kawy. I o ile bardzo ważne są ziarna, których używa się do jej parzenia, to nie należy zapominać o tym, że to także sposób przygotowania tego energetycznego napoju stanowi o jego jakości. Wybierać możemy spośród ekspresów:

  • automatycznych,

  • ciśnieniowych,

  • dźwigniowych,

  • kolbowych,

  • na kapsułki,

  • na szaszetki / padsy,

  • przelewowych,

  • ręcznych.

Czym się one różnią i jaki sprawdzi się najlepiej dla żony, jaki dla ciotki, a jaki dla szwagra, który jest stałym bywalcem dobrych kawiarni?

Co i dla kogo – krótko o ekspresach

Ekspresy automatyczne charakteryzują się w pełni zautomatyzowanym procesem parzenia kawy. Zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają czas jej przygotowywania, a smak takiej kawy porównywalny jest z kawiarnianymi odczuciami. Sprawdzą się idealnie dla osób zabieganych, ceniących porządek i lubujących się w mlecznych kawach.

Ekspresy ciśnieniowe wymagają już większego zaangażowania się w proces przygotowania kawy. Ciśnieniowe kolbowe spotykane są najczęściej w kawiarniach i to właśnie one pozwalają zatopić się w tajnikach doskonałej kawy. Od odpowiedniego zmielenia, poprzez właściwe ubicie, zaparzenie z odpowiednim ciśnieniem i dokładne spienienie mleka sprawdzą się dla domowych amatorów dobrej kawy, którzy lubią eksperymentować.

Na rynku dostaniemy także ekspres kapsułkowy / na saszetki. Pozwala on sporządzić kawę w szybki i przyjemny sposób, a szeroka oferta smakowych kapsułek pozwoli cieszyć się smakowymi kawami w domu.

Ekspres przelewowy będzie natomiast idealnym prezentem dla osób ceniących klasykę – czyli czarną, mocną, klasyczną kawę w dużej ilości. Jest on prosty w obsłudze, więc z pewnością nie jedna babcia ucieszy się z takiego świątecznego prezentu.

Alternatywą są także ekspresy ręczne, które umożliwiają przygotowanie smacznej kawy poza domem. Do użycia wymagają jedynie gorącej wody i dobrze zmielonej kawy.

Ekspres do kawy może okazać się świetnie trafionym wyborem na prezent na nadchodzące święta. Z pewnością umili niejeden poranek osobie obdarowywanej, a może wzbudzi w niej chęć do spróbowania nowych smaków i poszerzenia swoich kawowych horyzontów?

Dodaj komentarz