Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszelkie piece centralnego ogrzewania stosowane w domach czy zakładach produkcyjnych muszą być zgodne z międzynarodowymi normami. Definiują one między innymi efektywność czy ekologiczność i obejmują tak kotły na drewno, jak i na węgiel, pellet czy nawet biomasę. Jak zatem sprawdzić klasę swojego kotła i co z niej tak naprawdę wynika? Opowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Czym jest klasa kotła c.o.?

W 2002 roku została wprowadzona międzynarodowa dyrektywa, która obejmuje działanie pieców centralnego ogrzewania. Reguluje ona wszelkie najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o emitowanie spalin przez kotły na drewno, węgiel czy pellet. Wyjaśnia takie zagadnienia, jak:

  • emisja tlenku węgla (nie więcej niż 500 mg/m3),
  • emisja substancji smolistych,
  • emisja pyłów,
  • minimalna sprawność cieplna kotła.

Jakie są klasy kotłów c.o.?

Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 wyróżnia się trzy klasy kotłów c.o., które mówią o ich jakości.

  • Klasa 3 – klasa kotłów o najniższej sprawności, która określa głównie piece podajnikowe, na przykład kotły na drewno czy ekogroszek. Spełnia zabrzański Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego.
  • Klasa 4 – klasa kotłów o średniej sprawności, którą posiadają piece dolnego spalania oraz węglowe.
  • Klasa 5 – najwyższa i najlepsza klasa kotłów, które spełniają restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej, są wydajne, ekologiczne i oszczędne.

Obecnie prowadzone są działania, które dążą do całkowitego wyeliminowania kotłów klasy 3 i 4. Dlatego najlepiej już teraz wybierać modele odznaczające się Ecodesignem oraz 5 klasą, które zużywają mniej paliwa i są efektywniejsze w pracy.

Gdzie znaleźć klasę kotła?

Klasa kotła ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wybór nowego urządzenia. Wiele również mówi o tym, ile czasu będziemy mogli nacieszyć się swoim już posiadanym piecem. W końcu kotły klasy 1 i 2 należy wymienić do końca 2022 roku, a wspomniane wyżej 3 i 4 do końca 2026 roku. Jak zatem sprawdzić, klasę swojego kotła c.o.? Jak mówi specjalista ze sklepu z piecami na pellet 499.pl:

Klasa kotła powinna być oczywiście określona w instrukcji obsługi urządzenia. Jeżeli brak jest takiego dokumentu, należy odnaleźć na urządzeniu tabliczkę znamionową. Powinna być umieszczona na kotle w widocznym miejscu, na przykład z przodu lub z boku na wysokości wzroku. Jeśli informacja o klasie kotła nie znajduje się ani w instrukcji, ani na tabliczce znamionowej, to najprawdopodobniej nie spełnia on kryteriów żadnej z klas.

W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne, a pierwszym krokiem może okazać się wymiana kotła na taki odznaczający się najwyższą klasą oraz ecodesignem.

Dodaj komentarz