Badania przytoczone w amerykańskim Wired Magazine ukazały, że prawie 60 procent osób między 18 a 34 rokiem życia, czuje się w jakimś stopniu samotnie. Jest to pokolenie, które charakteryzuje się wydłużonym czasem poszukiwania ścieżki życiowej i zakładania rodziny. Przedstawiciele tej generacji łatwiej i częściej zmieniają pracę, mają też silną potrzebę rozwoju i są bardzo otwarci na zmiany. Z myślą o samotnych młodych osobach, planujących start w nowym mieście, w którym mają zamiar pracować lub uczyć się, powstała idea co–living. Na czym polega i czym się charakteryzuje? W jaki sposób można skorzystać z tego rozwiązania w Poczdamie, mieście oferującym młodym ludziom wiele ciekawych perspektyw?
Główne założenia co-living
Co-living to styl życia, który opiera się na poczuciu wspólnoty, czyli korzystania ze wspólnych pomieszczeń i obiektów, czego celem jest wykreowanie wygodniejszej codziennej egzystencji. Idea ta składa się z trzech głównych założeń. Pierwszym z nich jest jakość, czyli możliwość mieszkania w miejscu, w którym warunki, takie jak aranżacja i wystrój wnętrz oraz meble stoją na najwyższym poziomie. Drugim co do ważności założeniem, jest pojęcie wspomnianej już wspólnoty, która oznacza grupę ludzi – zazwyczaj młodych – pracujących, żyjących i odpoczywających pod jednym dachem. Ostatnim filarem koncepcji co-living jest wygoda, wiążąca się z bezproblemowym życiem, pozwalającym skupić się na znaczących sprawach.
Co-living – korzyści
Założenia co-living docenią przede wszystkim osoby, które nie założyły jeszcze własnej rodziny, a nie chcą wracać po pracy lub szkole do pustych mieszkań. We wspólnotach pracują i uczą się chętniej, gdy ich współlokatorzy również w tym czasie zajmują ważnymi projektami. Mieszkając z innymi w jednym obiekcie, w naturalny sposób nawiązują i utrzymują relacje z sąsiadami, nie czując się samotnie. Poza przestrzeniami współdzielonymi, mają do dyspozycji również pomieszczenia zupełnie prywatne. Nie czują się skrępowani zobowiązaniami, ponieważ w łatwy sposób mogą wymówić umowę i zmienić miejsce zamieszkania na inne. Funkcjonalnością i stanem obiektu zajmuje się zarządca, co wiąże się także ze sporym komfortem i wygodą. Co-living to zatem odpowiednia koncepcja dla osób, które rozpoczynają nową ścieżkę zawodową lub edukacyjną w obcym mieście i chcą szybciej zdobyć poczucie bezpieczeństwa, przynależności oraz przywiązania do nowego miejsca zamieszkania.
Architektura co-living
Architektura co-living została świadomie dostosowana do wspólnej koegzystencji. Rozkład pomieszczeń, uwzględnia zatem wygodę przemieszczania się pomiędzy nimi oraz zapewnia domownikom minimum prywatności, w stosunkowo otwartej przestrzeni. Obiekty wybudowane według tej koncepcji, są tworzone i zarządzane przez firmy, a mieszkania się w nich wynajmuje. Domy colivingowe znajdują się w dużych miastach, najczęściej blisko siedzib dużych firm i uniwersytetów. Obiekty te przypominają akademiki o bardzo wysokim standardzie. Zapewniają nieduże mieszkania prywatne i sporą, bardzo dobrze wyposażoną część wspólną – kuchnie, jadalnie, wspólne miejsca relaksu i pralnie. Do dyspozycji są także parkingi dla rowerów oraz ogrody.
Co-living w Poczdamie
Jednym z atrakcyjnych miejsc dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę edukacyjną lub zawodową jest Poczdam. To miasto z szeroką ofertą gospodarczą i naukową. Mieści się tu wiele nowoczesnych firm i korporacji, a bezrobocie jest niskie. To również centrum kulturalno-naukowe, znaczący ośrodek akademicki we Wschodnich Niemczech. Działają tu 3 uczelnie publiczne oraz ponad 30 instytutów badawczych. Co więcej, niemałe znaczenie ma umiejscowienie Poczdamu, w bliskim sąsiedztwie stolicy Niemiec – Berlina. Nic zatem dziwnego, że w mieście tym idea co-living przyjęła się bardzo dobrze. Przyjeżdża tu wielu młodych ludzi, którzy w nowym miejscu mogą czuć się samotnie i niepewnie.
Oferta Basecamp
Wielu studentów poszukuje w Internecie ofert typu: „akademik Poczdam” lub „akademiki Poczdam”. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są apartamenty w Basecamp Poczdam, w pełni realizujące koncepcję co-livingową. Oferują mieszkania położone wśród nowocześnie zaprojektowanych, wyjątkowych budynków. Do dyspozycji wynajmujących jest 263 w pełni wyposażonych pokoi studenckich z prywatnymi łazienkami, a 20 kolejnych przystosowanych jest dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się tu także 11 wspólnych funkcjonalnych kuchni, szybkie Wi-Fi, siłownia, kino, pralnia, 60 rowerów do wypożyczenia, a także przestrzeń wspólna do nauki i wypoczynku. Ceny za pokój kształtują się w przedziale między 540 a 650 Euro miesięcznie.
Idea co-living stanowi odpowiedź na obecne potrzeby wielu młodych ludzi. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o akademikach Basecamp w Poczdamie, które realizują główne założenia tej koncepcji, warto odwiedzić stronę https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/.