Tradycja obiadów czwartkowych przypisywana jest królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. W polskiej historii, te cykliczne wydarzenia zapisały się jako spotkania znakomitych i wybitnych gości, przy stole zastawionym wyśmienitymi potrawami. Obiady czwartkowe nie były tylko wydarzeniem towarzyskim i kulinarnym, lecz przede wszystkim miały wydźwięk kulturalny, literacki i naukowy. Król Stanisław August Poniatowski przy swoim stole gościł najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich twórców i myślicieli drugiej połowy XVIII wieku. Tradycja obiadów jest nadal kultywowana przez markę Philipiak Milano. Do wspólnych posiłków i rozmów (głównie o zdrowym stylu życia), są zapraszani ludzie ze świata kultury i sportu, którzy inicjują i wspierają wiele szczytnych akcji.
Idea obiadów czwartkowych króla Stanisława
Obiady czwartkowe były kontynuacją spotkań o podobnym charakterze organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego, który z kolei wzorował się na paryskich salonach literackich. Pierwszy „mądry obiad” – bo tak ówcześnie je nazywano, odbył się w 1770 roku w Pałacu Błękitnym. Obiady, jak sama nazwa wskazuje organizowane były w każdy czwartek i trwały około 3-4 godzin. Zimą natomiast odbywały się na Zamku Królewskim w Sali Rady, a latem w Łazienkach. Ostatnie czwartkowe spotkanie zostało zorganizowane w 1781 roku.
Na obiadach u króla Stanisława Augusta pojawiali się wyłącznie mężczyźni, co ułatwiało podjęcie dyskusji: społecznych, politycznych, intelektualnych, a także nieco swobodniejszą niż obowiązującą na salonach konwersację. W męskim towarzystwie oddawano się również lekturze frywolnych utworów poetyckich.
Obiady czwartkowe pełniły rolę kulturalnej instytucji, a ich działalność znacząco wpłynęła na rozwój literatury tamtego okresu. Podczas spotkań odczytywano najnowsze dzieła literackie i organizowano turnieje poetyckie. Obiady czwartkowe od 1771 posiadały nawet swój własny organ prasowy, którym był tygodnik „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”, w którym publikowano część utworów czytanych na spotkaniach.
Goście obiadów czwartkowych
Gośćmi obiadów czwartkowych na dworze królewskim byli wybitni: literaci, poeci, malarze, rzeźbiarze. Przy stole zasiadało zazwyczaj od 10 do 12 osób, skład nie był stały i zmieniał się w różnych okresach. Portrety najczęstszych i najwybitniejszych uczestników spotkań zostały uwiecznione na polecenie Stanisława przez Ludwika Marteau. Goście obiadów czwartkowych wnieśli duży wkład w kulturę i historię kraju. Najczęściej na spotkaniach pojawiały się takie osobistości jak: Józef Bielawski, Marcello Bacciarelli, Hugo Kołłątaj, Franciszek Bohomolec, Stanisław Konarski, Ignacy Krasicki oraz Antoni Korwin-Kossakowski, Adam Naruszewicz, Andrzej Zamoyski, Adam Kazimierz Czartoryski, Józef Wybicki, Ignacy Potocki, Wojciech Bogusławski, a także Józef Szymanowski, Andrzej Ogiński, Kazimierz Nestor Sapieha, Stanisław Trembecki, Franciszek Zabłocki i Franciszek Karpiński. Spotkaniom przewodniczył oczywiście król Stanisław August Poniatowski. Władca był wielkim miłośnikiem sztuki i literatury, dlatego lubił otaczać się towarzystwem artystów, pisarzy i wybitnych myślicieli epoki. Do cotygodniowych spotkań przywiązywał ogromną wagę. Obiady czwartkowe kończyły się poprzez wręczenie królowi pustego listu, który oznaczał, że dalsza dyskusja i spotkanie nie ma już sensu.
Menu obiadów czwartkowych
Król Stanisław August Poniatowski, był nie tylko wybitnym intelektualistą, ale również miłośnikiem kuchni francuskiej. Z tego powodu na swoim dworze zatrudnił znakomitego kucharza Paula Termo. Kucharz ten specjalizował się w przyrządzaniu wybornych dań zarówno kuchni francuskiej jak i polskiej. Termo gotował proste, lecz smaczne i wykwitnie podane potrawy. Obiad zaczynano od przystawek, które zazwyczaj stanowiły wędliny. Na stole pojawiały się też pieczenie, paszteciki, marynaty i jarzyny. Bardzo często serwowano zupę cebulową, barszcz czerwony z uszkami lub rosół z jarząbków. Dania główne, które przygotowywał Paulo Termo to: szczupak w białym winie, jarząbki ze słoniną, a także głuszce z czerwoną kapustą i cietrzewie z buraczkami. Do czwartkowych obiadów najczęściej serwowano hiszpańskie wino.
Obiady czwartkowe obecnie – idea i działalność charytatywna
Jak we wstępie zostało wspomniane, idea obiadów czwartkowych została wskrzeszona przez markę Philipiak. Obecnie na spotkania zapraszani są goście znani z życia medialnego. Celem rozmów jest przede wszystkim zdrowe odżywianie, a także promowanie akcji charytatywnych.
Obiady czwartkowe Philipiaka mają również wymiar edukacyjny gdyż propagują zdrowy styl życia opierający się na zrównoważonej diecie. Goście obiadów czwartkowych publicznie i śmiało zabierają głos na ważne tematy, nie są im obojętne trudne i drażliwe społecznie kwestie takie jak np, otyłość wśród dzieci i nastolatków czy też choroby dietozależne takie jak cukrzyca i miażdżyca.
Wśród gości spotkań organizowanych przez Philipiak Milano znajdziemy osoby ze świata kultury, sztuki, sportu, a także dietetyków i kucharzy. Na obiadach pojawiają się między innymi: aktorka Monika Mrozowska, czy prezenterka Agnieszka Cegielska. Z pełną listą gości i ambasadorów Zdrowej Kuchni Philipiak zapoznamy się na stronie:http://www.obiadyczwartkowe.pl/nasi-goscie.
Dużą wiedzą kulinarną popartą doświadczeniem na spotkaniach dzieli się znakomity szef kuchni – Karol Okrasa. Znany z kulinarnych programów telewizyjnych kucharz i autor książek kucharskich, przekazuje cenne porady i zdradza sekrety smacznego i zdrowego gotowania codziennych posiłków. Karol Okrasa spotkania w ramach obiadów czwartkowych z jego udziałem cieszą wyjątkowym uznaniem pozostałych uczestników.
W ramach organizowanych przez Philipiak Milano obiadów wspierane są aktywnie nie tylko inicjatywy prozdrowotne, lecz także działalność charytatywna. Dzięki tym spotkaniom udało się wesprzeć akcję „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej kierowanej przez Janinę Ochojską oraz Fundację Ex Animo, która działa na rzecz pacjentów z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Goście obiadów czwartkowych i Philipiak Milano od lat wspierają również Fundację „Akogo?” założoną przez aktorkę Ewę Błaszczyk oraz księdza Wojciecha Drozdowicza znanego z programu „Ziarno” w TVP. Celem tej fundacji jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. Goście obiadów nie tylko promują i nagłaśniają oraz zachęcają do udziału w akcjach charytatywnych w mediach (w tym mediach społecznościowych) swoich fanów, lecz sami hojnie je wspierają. Dzięki takiej działalności udało się pomóc wielu potrzebującym dzieciom. Taka działalność zwiększa świadomość prozdrowotną wśród społeczeństwa i zwiększa wrażliwość na potrzeby najmłodszych.
Źródło obrazka wyróżniającego: www.obiadyczwartkowe.pl