Pierwszy siwy włos na skroni, tak samo jak w powojennej piosence, jest oznaką upływającego czasu. Niestety nawet jeden siwy włos u kobiet może wywołać panikę, bo to właśnie panie częściej zadają sobie pytanie: dlaczego siwieją włosy? Powyższe pytanie zadajemy sobie częściej, zwłaszcza jeśli siwe włosy pojawiają się przed 40, a nawet przed 30 rokiem życia? Zanim jednak pobiegniemy na koloryzację, warto dowiedzieć się dlaczego siwieją nam włosy.
Naturalne, a siwe włosy
Melanocyty – to komórki wytwarzające substancje koloryzujące i są one odpowiedzialne za naturalny kolor naszych włosów. Znajduj się one w cebulkach włosowych. Proces powstawania konkretnego koloru włosów jest bardzo prosty, bowiem mikroskopijne cząsteczki barwnika, czyli melaniny osiadają na kreatynowych włóknach z których zbudowany jest włos. Pierwsze siwe włosy, tak naprawdę nie są siwe, gdyż są całkowicie pozbawione barwnika. Takie „bezbarwne” włosy pojawiają się wtedy, kiedy melanocyty przestają funkcjonować prawidłowo. Włosy mają wtedy kolor keratyn, z których są zbudowane, a mianowicie białe lub lekko beżowe, czasami z odcieniem żółtego. Siwy kolor pasm jest po prostu złudzeniem optycznym, powstającym w zestawieniu z włosami posiadającymi pigment.
Dlaczego włosy siwieją przedwcześnie?
Fizjologiczne siwienie włosów, zwane również starczym, może rozpocząć się nawet pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Jeśli siwe włosy pojawią się u osób pomiędzy 20 a 25 rokiem życia, to możemy mówić o siwieniu przedwczesnym. W wyniku przebycia niektórych chorób oraz bardzo silnego stresu, a także znacznego wyniszczenia organizmu siew, a raczej bezbarwne włosy mogą pojawić się o wiele wcześniej. Niekiedy wystarczy kilka godzin (najczęściej pod wpływem bardzo silnego stresu), aby zupełnie osiwieć. Zapewne każdy z nas zna osobę, która pomimo sędziwego wieku, nie ma na swojej skroni żadnego siwego włosa. Niestety na ten proces nie ma żadnej reguły, a wiele zależy również od genów oraz stylu życia jaki prowadzimy.
Naukowcy twierdzą, że wystarczy wstawić odpowiedni gen do komórki mieszka włosowego, aby uzyskać dowolny kolor włosów. Sądzą również, że możliwe jest przywracanie barwy włosom siwym i to w dowolnym kolorze. Uważają także, że możliwa będzie zmiana ich koloru na życzenie. Obecnie testy są przeprowadzane na myszach albinosach. Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że najłatwiej jest zmienić kolor włosów siwych, natomiast najtrudniej jest otrzymać blond.
Profilaktyka siwienia włosów
Obecnie nie ma leków, ani innych specyfików, które mogłyby zapobiec procesowi naturalnego siwienia włosów. Można jedynie próbować opóźnić proces ich siwienia między innymi poprzez ochronę włosów przed silnym promieniowaniem słonecznym., które bezpośrednio wpływa na proces zanikania melanocytów produkujących barwnik. Uważa się również (chociaż nie jest, to potwierdzone badaniami naukowymi), że za przedwczesne siwienie odpowiada niedobór witaminy B5 oraz miedzi. Teoretycznie potwierdza, to słuszność stwierdzenia, że do siwizny należy „dorosnąć”, gdyż niedobory tych minerałów bardzo często występują u osób w podeszłym wieku, a także u tych którzy żyją w ciągłym napięciu nerwowym i nie najlepiej radzą sobie ze stresem.
W przypadku przedwczesnego siwienia włosów, również sprawdza się teoria o odpowiednim stylu życia, który polega, na unikaniu sytuacji stresowych oraz właściwej, zrównoważonej diecie. Dlatego już dzisiaj warto zadbać, o to aby dostarczyć naszym organizmom odpowiednią ilość witaminy B5. Aby nie osiwieć zbyt wcześnie należy sięgać po: wątróbkę, otręby pszenne, a także ryby takie jak: pstrąg, śledzie czy makrele. Witaminę B5 znajdziemy również w: mleczku pszczelim, pestkach słonecznika, orzechach, jakach, owocach awokado, grzybach i pełnym mleku, a także mięsie kurczaka, soi, maśle orzechowym oraz bananach, pomarańczach, melonach, ziemniakach i ciemnym ryżu. Nie powinni osiwieć zbyt wcześnie, również ci którzy sięgają często po brokuły i pełnoziarniste pieczywo, a także sery takie jak: camembert lub brie.
Oczywiście bardzo ważne jest unikanie sytuacji stresujących. Ważne aby nauczyć się metod walki ze stresem, a także sposobów na jego odreagowanie. W tym przypadku „złość piękności szkodzi”, więc nie należy denerwować się z błahych powodów.
Nieprawidłowa pielęgnacja włosów
Dlaczego włosy siwieją? – gdyż w bardzo wielu przypadkach są niewłaściwie pielęgnowane. Wśród czynników, mających wpływ na wcześniejsze niż naturalne siwienie włosów można zaliczyć: częste korzystanie z detergentów chemicznych i innych kosmetyków, a także codzienne mycie i suszenie włosów.Ponadto na szybsze siwienie narażone są również te osoby, które palą papierosy. Dlatego warto ograniczyć lub całkowicie rzuć palenie, gdyż destrukcyjnie wpływa na wygląd skóry i zdrowie całego organizmu.
Nagłe pojawienie się siwych włosów, powinno skłonić nas do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Musimy unikać niepotrzebnego stresu i nerwów, gdyż mogą one nas doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. A siwe włosy właśnie, są najczęstszym objawem, że w naszym życiu jest zbyt dużo stresu.