Każdy rok przynosi kolejne innowacje, jeżeli chodzi o gniazda elektryczne. Cały czas powstają ich nowe rodzaje, które odznaczają się coraz większym zaawansowaniem technologicznym. Jakie udogodnienia oferuje obecny rynek? Na co zwrócić uwagę, starając się dopasować gniazdko elektryczne do swojego domu lub mieszkania? Kilka praktycznych porad można znaleźć w poniższym artykule!

Rodzaje gniazd elektrycznych

W sklepach możemy spotkać różne gniazda elektryczne. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są gniazda elektryczne z bolcem, czyli z tzw. uziemieniem. Ten wystający element jest połączony z gruntem, co pozwala na odprowadzenie dodatkowego ładunku elektrycznego, który może znaleźć się w urządzeniu podłączonym do gniazdka. Uziemienie pozwala uniknąć chwilowego skoku napięcia i tym samym zapobiec uszkodzeniu urządzenia elektrycznego.

Innym zyskującym dużą popularność rozwiązaniem jest technologia smart plug. Są to gniazda elektryczne z pomiarem energii. Pozwalają one na pomiar prądu zużywanego przez podpięte do niego urządzenie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, które urządzenia domowe są nieekonomiczne. Jednocześnie są to gniazda elektryczne WiFi, pozwalające na zdalne sterowanie z poziomu aplikacji, którą możemy włączać i wyłączać dowolne urządzenia.

Powyższe rodzaje gniazdek to przykłady rozwiązań praktycznych. Nie mniej ważna jest jednak estetyka. Tutaj z pomocą przychodzą gniazda elektryczne ze szklaną ramką. Posiadają one gładką i lśniącą powierzchnię, która dodają wnętrzu elegancji. Ten rodzaj jest bardzo często wykorzystywany w mieszkaniach urządzonych w stylu glamour. Wpisują się także w minimalistyczne aranżacje np. charakterystyczne dla surowego stylu skandynawskiego.

Jak dopasować gniazdko do wnętrza?

Tutaj w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad kwestiami praktycznymi, a takim jest bez wątpienia rodzaj podpięcia sprzętu elektrycznego. Jeśli nasze mieszkanie zostało zaprojektowane w starszym budownictwie, konieczne będzie dopasowanie się do obowiązujących standardów przewodowych. Tutaj może okazać się konieczne wykorzystanie przedłużaczy oraz dodatkowych kabli, które połącżą kontakty z systemem przewodowym. Taki zakup warto wcześniej skonsultować z doświadczonym elektrykiem.

O wiele więcej swobody mamy w sytuacji, kiedy budujemy własny dom. W takim przypadku możemy wybrać przewody elektryczne dopasowane do własnych potrzeb. Tutaj jest nawet możliwość uniknięcia klasycznych gniazdek. Obędzie się również bez przedłużaczy i kabli. Nowoczesne rozwiązania dotyczące gniazdek elektrycznych domu oferują naprawdę dużo możliwości rozplanowania instalacji. Warto ją dobrze przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na lata.

Nie można także zapominać, że dobór gniazdek to również kwestia estetyczna. Dobrze, aby pasowały one do otoczenia oraz stylu wystroju. Główną zasadą, którą warto się kierować jest dobór koloru gniazdek względem barw pomieszczenia, w którym się znajdują. W minimalistycznych wnętrzach o surowym wyglądzie sprawdzą się gniazdka o szarym kolorze. W jasnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się z kolei gniazdka w stylach imitujących drewno. Do nowoczesnych wnętrz dobrze wkomponują się modele w metalowych barwach.

Dodaj komentarz