Od pewnego czasu sporą popularnością cieszą się elektrostymulatory mięśni, które wykorzystywane są w rehabilitacji, zapobieganiu atrofii mięśni, a także ich regeneracji za pomocą wywoływanych przez to urządzenie impulsów elektrycznych. Właściwości stymulacji nerwowo-mięśniowej wykorzystuje się zarówno u osób starszych i schorowanych, jak i u dzieci, na przykład z porażeniem dziecięcym, ale także u osób aktywnych, których celem jest poprawa sprawności. Kiedy warto zastosować elektrostymulatory mięśni i jak działają te urządzenia? Podpowiadamy.

Czym jest elektrostymulator mięśni?

Elektrostymulacja mięśni nazywana jest także elektryczną stymulacją nerwowo-mięśniową lub elektromiostymulacją. Jest to zabieg wykorzystywany nie tylko w fizjoterapii, ale także kosmetologii, w którym stosuje się prąd o niskiej bądź średniej częstotliwości do stymulacji mięśni. Elektrostymulatory mięśni to niewielkie urządzenia, które generują impulsy o zmiennej częstotliwości i amplitudzie, zdolne do stymulacji nerwów i mięśni danej okolicy. Elektrostymulacja mięśni kończyn ma na celu zainicjowanie skurczu, takiego samego, jaki towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Kiedy wykorzystuje się elektrostymulatory mięśni?

Elektrostymulatory mięśni to urządzenia, które wytwarzają impulsy elektryczne przechodzące przez elektrody do organizmu człowieka. Obecnie na rynku możemy znaleźć zarówno sprzęty, które wytwarzają impulsy EMS stymulujące mięśnie, jak i urządzenia generujące impulsy TENS odpowiadające za stymulację nerwów. Z tego powodu elektrostymulatory mięśni znajdują zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Stosowane są w takich przypadkach jak zapobieganie atrofii mięśni, ale także w leczeniu zespołów bólowych.

Impulsy EMS, które zapobiegają zanikowi mięśni, mogą być stosowane u osób przewlekle chorych i unieruchomionych. Elektrostymulatory mięśni świetnie sprawdzają się w sytuacjach kiedy potrzebne jest wzmocnienie lub przywrócenie funkcji mięśni. Ponadto, dzięki temu, że impuls EMS zwiększa krążenie krwi, może zapobiegać zakrzepicy. Rehabilitacja za pomocą stymulacji mięśni bardzo często wykorzystywana jest w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. Urządzenia te chętnie wykorzystują jednak również sportowcy. Co więcej, sprzęt ten znajduje zastosowanie także w kosmetologii.

Kto może korzystać z elektrostymulatorów mięśni?

Z elektrostymulatorów mięśni chętnie korzystają sportowcy, ponieważ pobudzone za pomocą impulsów mięśnie szybciej się regenerują i wzmacniają. Taki sprzęt więc znajduje zastosowanie zwłaszcza po urazach i kontuzjach u zawodników. Elektrostymulator mięśni można wykorzystywać również w leczeniu bólu. Mowa tutaj o różnych typach bólu, a więc na przykład nóg, pleców, ramion ale również w migrenach, bólach menstruacyjnych, neuralgii obwodowej czy miopatii.

Regeneracja mięśni za pomocą elektrostymulacji stosowana jest nie tylko przez sportowców, ale także osoby po zabiegach operacyjnych. W kosmetologii z kolei elektrostymulacja pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i może przyczynić się do redukcji cellulitu. Dlatego zazwyczaj zabiegi z elektrostymulatorami mięśni stosowane są na partie takie jak: pośladki, brzuch, uda czy ramiona.

Mimo wielu zalet elektrostymulatorów mięśni, urządzenia te ze względu na to, że wykorzystują impulsy elektryczne, nie mogą stosowane u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do zastosowania elektrostymulatora mięśni jest między innymi ciąża, zaburzenia odczucia, zmiany skórne, zakrzepica, stany zapalne, nowotwory, a przede wszystkim elektroniczne implanty i stymulatory, takie jak rozrusznik serca.

Dodaj komentarz