Szkółki drzew i krzewów produkują sadzonki przeznaczone dla indywidualnych i hurtowych odbiorców. Jedne specjalizują się w dostarczaniu tylko wybranych gatunków, inne są nastawione na maksymalną różnorodność asortymentu. Dowiedz się, czym konkretnie zajmują się szkółki krzewów owocowych. Dlaczego warto kupować sadzonki bezpośrednio od szkółkarzy? 

Jakie są rodzaje szkółek roślin i czym się zajmują?

Szkółki roślin można podzielić ze względu na asortyment oferowanych sadzonek:

  • szkółki leśne– dostarczają sadzonki drzew i krzewów przeznaczonych do zalesiania;
  • szkółki sadownicze– szkółka krzewów owocowych lub szkółka drzew owocowych koncentrują się na produkcji sadzonek przeznaczonych do uprawy komercyjnej oraz dla odbiorców indywidualnych;
  • szkółki drzew i krzewów ozdobnych– dostarczają sadzonki do firm zajmujących się zakładaniem publicznych terenów zielonych i ogrodów prywatnych.

Każda szkółka produkuje sadzonki z nasion lub – jak to ma miejsce w przypadku krzewów owocowych – wegetatywnie. Zależnie od gatunku na sadzonki należy pobrać odrosty korzeniowe, pędy zielne, półzdrewniałe lub zdrewniałe. Następnym etapem jest ukorzenianie, wspomagane specjalnymi środkami zawierającymi auksyny (hormony roślinne). Sadzonka pozostaje tak długo w szkółce, aż stanie się gotowa do przeniesienia na stałe stanowisko. Do tego czasu musi osiągnąć odpowiednią wysokość i rozwinąć system korzeniowy.

Dlaczego warto kupować sadzonki krzewów owocowych w szkółkach?

Zakup sadzonek wprost od producenta (a nie od pośrednika) ma wiele zalet. Mówi o nich doradca klienta ze sklepu ogrodniczego Ogród Śląski: – Takie firmy jak nasza, wyspecjalizowane w produkcji sadzonek krzewów owocowych, dostarczają wysokiej jakości materiał nasadzeniowy. Klient ma pewność, jaki gatunek i jaką odmianę kupuje. Dzięki temu może odpowiednio przygotować stanowisko dla krzewu. Ponadto gwarantujemy właściwy rozwój sadzonek, które nie są uszkodzone i są wolne od chorób. Dzięki temu maleje ryzyko, że krzew się nie przyjmie. Ważną zaletą zakupów bezpośrednio u producenta jest też szeroki asortyment: w jednym miejscu można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne gatunki roślin. 

Zaletą zakupu sadzonek w szkółce jest też możliwość skorzystania z fachowego doradztwa w kwestii sadzenia i pielęgnacji krzewów owocowych.

Dodaj komentarz