Każda przyszła mama powinna jak najwięcej uwagi poświęcać nie tylko właściwej diecie, ale i także higienie snu. To ważne, gdyż odpowiednio zregenerowany organizm lepiej poradzi sobie z czekającymi go wyzwaniami. W tym tekście zdradzimy jak spać w ciąży, aby zapewnić sobie komfort i wygodę, a maleństwu noszonemu pod sercem bezpieczeństwo.

Jak spać w ciąży – zasady zdrowego snu

Co oznacza samo pojęcie „zdrowy sen” w ciąży? To przede wszystkim spokojny, niczym nie zakłócony wypoczynek nocy. Zdrowy sen powinien trwać przynajmniej 8-9 godzin – to odpowiednia ilość czasu na to, by organizm mógł się w pełni zregenerować i przygotować na wyzwania kolejnego dnia. Ponadto im więcej godzin przyszła mama poświęci na nocny niczym nie zmącony wypoczynek, tym bardziej spada u niej ryzyko zbyt wysokiego ciśnienia oraz stanu przedrzucawkowego. Dotyczy to głównie trzeciego trymestru i to właśnie wchodząc w ten okres, przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę na czas poświęcany na sen.

Higiena snu w ciąży

Na higienę snu przyszłej mamy składa się szereg elementów niemal identycznych z tymi, które powinny towarzyszyć każdej i każdemu z nas. Po pierwsze – przyszła mama powinna zjeść jak najlżejszą kolację i to najlepiej na dwie do trzech godzin przed pójściem spać. Dzięki temu uniknie bólu i dyskomfortu w okolicach brzucha, co doprowadzi do wybudzenia. Po drugie – co najmniej godzinę przed położeniem się spać przyszła mama nie powinna już nic pić, ponieważ będzie zmuszona do wybudzenia i odwiedzin w toalecie. Higiena snu dotyczy także tego, w jakim stanie pójdziemy spać – najlepiej jeśli odsuniemy w kąt wszelkie niepokoje i wyciszymy złe emocje. Mogą nam w tym pomóc wszelkie relaksujące czynności jak: czytanie, słuchanie ulubionej muzyki, rozmowa z kimś pozytywnym, niezbyt długa relaksująca kąpiel. Błogi i spokojny sen zapewnią przyszłej mamie także:

  • herbata z melisy;
  • aromaterapia z wykorzystaniem olejków o uspokajającym i wyciszającym działaniu;
  • wywietrzenie sypialni;
  • wygodnie pościelone łóżko.

czytanie przed pójściem spać w ciąży

Jak spać w ciąży – najlepsza pozycja do spania w ciąży

Nie tylko zasady higieny snu są w stanie zapewnić przyszłej mamie niczym nie zakłócony wypoczynek nocny. Bardzo ważna jest też odpowiednio przyjęta pozycja do spania w ciąży, czyli na boku z lekko uniesionymi nogami. Przyszła mama może sobie ułatwić jej przyjęcie przez zakup specjalnej poduszki dla kobiet w ciąży. O zaletach jej posiadania przeczytacie w tym krótkim poradniku: https://miastodzieci.pl/czytelnia/bezpieczne-pozycje-do-spania-w-ciazy/, z którego dowiecie się między innymi czy spanie na brzuchu oraz plecach jest zdrowe w czasie ciąży.

Wracając do tematu najlepszej pozycji do spania w czasie ciąży zazwyczaj można usłyszeć, że dopuszczalne jest jedynie spanie na lewym boku. Nie do końca jest to jednak prawdą. Przede wszystkim może okazać się, że nie jest to ani komfortowa, ani wygodna pozycja do spania w ciąży. Po drugie zmuszając ciało do przyjęcia tylko jednego ułożenia trzeba się często wybudzać, aby je kontrolować. Nie ma więc tu mowy o zdrowym niczym nieprzerwanym śnie. I wreszcie po trzecie – łatwo wtedy doprowadzić do nieprawidłowej postawy i dokuczliwych bólów w obrębie kręgosłupa, a także zaburzyć pozycję płodu. Skąd więc ta „promocja” lewego boku? Chodzi tu głównie o to, że pozycja ta zapewnia lepszy transport krwi i tlenu do łożyska. Poza tym w tej pozycji lepiej odpoczywa obciążony kręgosłup. Spokojny sen można zapewnić sobie stosując pozycje boczne naprzemienne.

 

Reasumując: aby rzeczywiście zdrowo spać w ciąży, jeśli nie ma takich zaleceń to najlepiej przyjmować takie pozycje, w jakich komfortowo nam się wypoczywa oraz zasypia. Dzięki temu przyszła mama lepiej będzie znosiła trudy ciąży i z pewnością nie zaszkodzi maleństwu, ani sobie.

Dodaj komentarz