Zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany także pod określeniem PMS, to zespół uciążliwych objawów pojawiających się u wielu kobiet tuż przed wystąpieniem miesiączki. Należą do nich nie tylko objawy fizyczne, ale i znaczne obniżenie nastroju oraz wahania emocjonalne. Mogą one bardzo uprzykrzyć życie zarówno dotkniętej tym schorzeniem kobiecie, jak i jej bliskim. W jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Jedną z naturalnych metod jest ziołoterapia. Niepokalanek pospolity to roślina, która posiada właściwości łagodzące objawy PMS, ale wpływa też na ogólne ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Z tego względu o jego istnieniu powinno wiedzieć wiele kobiet, które borykają się z problemami hormonalnymi.

Niepokalanek pospolity – czym jest i jak działa?

Niepokalanek pospolity, nazywany też mnisim lub pieprzowym, to roślina, która z wyglądu przypomina nieco lawendę. Posiada drobne, fioletowe owoce przypominające z wyglądu ziarenka pieprzu. Właśnie z suszonych owoców niepokalanka powstaje napar znany i ceniony od wielu pokoleń w medycynie naturalnej. Jak wspomnieliśmy, niepokalanek przede wszystkim wpływa na regulację hormonów, takich jak testosteron, androstendion i prolaktyna. Obniża ich poziom, oraz stabilizuje poziom progesteronu i estrogenu. Stosuje się go w terapii PMS, którego powodem są właśnie wahania tych hormonów, ale także wspomagająco w leczeniu nieregularnych cykli miesiączkowym, policystycznych jajników, czyli PCOS oraz w hiperprolaktynemii czynnościowej i podczas menopauzy. Ponadto niepokalanek pospolity ma właściwości przeciwgorączkowe, napotne, rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, odkażające i uspokajające.

lecznicze zioła

Niepokalanek pospolity, a PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to efekt nieprawidłowego poziomi estrogenu w stosunku do progesteronu. U kobiet w pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, a w drugiej progesteronu. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona, dochodzi do pojawienia się objawów nazywanych właśnie zespołem napięcia przedmiesiączkowego. To najczęstszych objawów zaliczamy: wahania nastrojów, bóle i zawroty głowy, bolesność i obrzęk piersi, bóle krzyżowe, bóle podbrzusza, wzdęcia, zaparcia lub biegunka, a także ogólne osłabienie. Niepokalanek pospolity to zioło, które nie posiada w swoim składzie hormonów, niemniej stosowane przez dłuższy czas wpływa stabilizująco na gospodarkę hormonalną. Ponadto badania jednoznacznie wykazały, iż niepokalanek przyjmowany w wyższych dawkach blokuje wydzielanie nadmiernej ilości prolaktyny z przysadki mózgowej. Zatem regularne i długotrwałe zażywanie niepokalanka skutecznie pomaga walczyć z wahaniami hormonów, nieregularnym cyklem, PMS, a także łagodzi objawy menopauzy.

Jak stosować niepokalanka?

Niepokalanek dostępny jest na rynku w postaci suszu do parzenia bądź do przygotowania nalewki lub w postaci kapsułek, wyciągów czy leków homeopatycznych. To od nas zależy, który rodzaj wybierzemy. Terapia niepokalankiem powinna trwać nieprzerwanie minimum 3 miesiące, następnie należy zrobić 1 miesiąc przerwy w stosowaniu go i potem wznowić terapię. Z uwagi na to, iż zioła bardzo powoli i stopniowo wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka, należy uzbroić się w cierpliwość oraz regularnie badać poziom hormonów, by zaobserwować występujące zmiany.

Dodaj komentarz