Podobno osoby które nie lubią słodyczy to źli ludzie, na szczęście nie znam takich i sama należę do miłośników słodkości. Niestety to co pyszne nie zawsze jest dobre dla naszego zdrowia i wyglądu również. Tak to już jakoś bywa, że jak coś jest dobre to albo niezdrowe, tuczące albo co gorsza nielegalne 🙂  Ciężko jest zrezygnować ze słodyczy i przejść o tak na zdrowe przekąski z dnia na dzień. Jednak dietetyczne smaczne przekąski zamiast ukochanych słodyczy istnieją i nie są legendą.

Uzależnienie od słodyczy

Ze słodyczami jest jak z innymi używkami – łatwo się od nich uzależnić, a trudno zerwać z nałogiem. Wiadomo, że każdy nałóg jest niezdrowy, a naukowcy zajmujący się tym tematem twierdzą nawet, że cukier działa na nasz mózg tak jak heroina lub kokaina. Cukier nie niszczy tak szybko naszego organizmu jak narkotyki twarde, od cukru uzależniamy się w inny bardziej powolny i nieświadomy sposób, bo cukier po prostu lubimy. Słodycze dają nam uczucie szczęścia, po niektórych czujemy przypływ energii i sił lecz jest to tylko chwilowy efekt bo to przecież „narkotyk”. Owszem „Cukier krzepi” jak mówiło hasło popularne w czasach PRL-u, gdy  był na on kartki i trudno dostępny, a słodycze były towarem luksusowym. Nasi rodzice i dziadkowie nie mogli się tak łatwo uzależnić tak jak my i nasze dzieci obecnie. Słodycze sieją ogromne spustoszenie w naszych organizmach, to przez nie: psują się zęby, pojawiają się problemy z cerą, waga drastycznie rośnie, powodują cukrzyce i inne poważne choroby. Dlatego w dzisiejszych czasach musimy uważać na cukier i wiedzieć co jeść zamiast słodyczy, aby zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę

Zdrowe przekąski zamiast słodyczy

Tak jak już wyżej wspomniałam zdrowe przekąski zamiast słodyczy nie są żadną legendą, czy mitem i można je zastąpić zdrowymi przekąskami, które również świetnie smakują lecz nie tuczą i korzystnie wpływają na działanie naszego organizmu. Co zamiast słodyczy powinno pojawić się w naszym menu? Na pierwszym miejscu plasują się oczywiście wszystkie owoce – zarówno te świeże jak i suszone. Owoce zawierają naturalny cukier dlatego najbliżej im do słodyczy. Po świeże lub suszone owoce, czy też bakalie możemy sięgnąć w każdej chwili. Stanowią zdrową i energetyczną przekąskę w czasie pracy, nauki, zabawy lub chwili relaksu. Zamiast batoników, czekolad itp. do torebki warto wrzucić paczkę suszonych ulubionych owoców lub włożyć jabłko, banana, gruszkę etc. Osoby, które są na diecie odchudzającej muszą pamiętać, że suszone owoce są bardziej kaloryczne niż owoce świeże. Takie smaczne przekąski dostarczają nam wielu witamin i minerałów oraz innych składników potrzebnych do zachowania świetnego zdrowia i pięknego wyglądu. W owocach znajdują się przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry oraz powstawanie nowotworów. Jednym z takich bardzo słodkich owoców, który jest wręcz witaminową bombą oraz zawiera najwięcej przeciwutleniaczy jest egzotyczne mango. Kto próbował ten wie o czym piszę. Uważam, że mango jest w stanie zastąpić nawet ulubione czekoladki. Suszone owoce są natomiast doskonałym źródłem błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego. Kupując suszone owoce lub bakalie trzeba dokładnie czytać etykiety gdyż do niektórych produktów jest dodawany cukier, który ma polepszyć ich smak. Wiadomo, że trudno jest odzwyczaić się od jedzenia słodkości, dlatego najlepiej stopniowo usuwać je z diety i szukać zamienników. Najbardziej szkodliwe są słodzone napoje gazowane, dlatego jako pierwsze trzeba je wyeliminować z listy spożywczych przyjemności. Podobnie jest z innymi słodzonymi napojami i sokami. Jeśli nie wyobrażamy sobie wypicia gorzkiej kawy lub herbaty, to do ich słodzenia można używać miodu lub ewentualnie brązowego cukru (uważanego za zdrowszy) lub słodzików.

Smaczne przekąski – zrób je sama

Aby mieć 100% pewności, że nasze zdrowe przekąski faktycznie takie są najlepiej przygotować je samodzielnie, a nie wymagają one od nas zdolności kulinarnych. Składniki, które będą stanowić ich podstawę powinny być jak najmniej przetworzone, a najlepiej wcale. Sami możemy przygotować owocowy jogurt na bazie tego naturalnego z którym możemy wymieszać owoce, płatki, ziarna, orzechy oraz miód. W podobny sposób przygotujemy owsiane ciasteczka z różnego rodzaju dodatkami. Jeśli postanowiliśmy definitywnie rozprawić się ze słodyczami w naszej codziennej diecie ale nadal kochamy czekoladę, to ona jako jedyna może w niej pozostać, jednak musi to być czekolada gorzka. Najcenniejsza jest czekolada która zawiera 70-80% kakao, bowiem taka gorzka czekolada jest źródłem wspominanych wcześniej przeciwutleniaczy, a także obniża ryzyko występowania chorób serca. Oczywiście na czekoladowe szaleństwo mogą pozwolić sobie krwiodawcy, którzy szczególnie muszą dbać o swoje zdrowie oraz jakość spożywanych cukrów. Roztopioną czekoladą można polewać owoce, które w połączeniu z nią (ja mam na myśli truskawki) smakują wybornie. Z czekolady i owoców można też wyczarować pyszne lody, które stanowią smakowite orzeźwienie zwłaszcza latem. Warto eksperymentować w własnej produkcji słodyczy z dala od cukiernicy.

Dodaj komentarz