Odpowiedzialny i świadomy opiekun kota lub kotki powinien wziąć pod uwagę sterylizację lub kastrację zwierzaka. Zabiegi te zapobiegają niekontrolowanym rozmnażaniem się kotów, które w większości stają się bezdomne i muszą walczyć o przeżycie lub są uśmiercane w okrutny sposób, a w najlepszym dla nich przypadku trafiają do schronisk. Sterylizacja kotki lub kastracja zapobiegają też chorobom zwierząt.
Kastracja a sterylizacja
Nazwy „kastracja” i „sterylizacja” bardzo często stosowane są zamiennie, z czego pierwszy termin używany do kocurów, a drugiego do kotek, co nie do końca jest poprawne. Oba zabiegi mają ten sam skutek, czyli pozbawiają koty możliwości rozmnażania się, jednak istnieje pomiędzy nimi różnica. Kastracja może być przeprowadzona zarówno u kotów jak i kotek, natomiast sterylizacja tylko u kotek. Kastracja polega na wycięciu gonad, w przypadku kocurów wycinane są jądra, a u kotek wycinane są jajniki. Sterylizacja kotki natomiast polega na podwiązaniu lub wycięciu jajników, co nie zmniejsza popędu, a zapobiega jedynie zapłodnieniu. Sterylizacja nie daje pewności, że kotka w przyszłości nie będzie miała uciążliwej dla niej i dla otoczenia rui.
Sterylizacja kotki
Zabieg sterylizacji przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego zwierzak musi być na czczo. Sterylizacji dokonuje się na zdrowych zwierzętach, kotki nie mogą być w okresie rui. Sterylizację kotki zaleca się przeprowadzić gdy jest ona jeszcze młoda tzn. w wieku od 6 do 9 miesięcy. Zabieg powinien być wykonany przed pierwszą rują. Młode kotki lepiej znoszą narkozę, a rana pooperacyjna szybciej się goi i nie wdają się w nią zakażenia. Koszt sterylizacji kotki w dużej mierze zależy od miejsca zamieszkania i waha się w granicach od 150 do 300 zł, dodatkowo trzeba również wykupić antybiotyk, przyśpieszający gojeni i zapobiegający zakażeniom oraz specjalny kołnierz lub kubraczek zapobiegający wylizaniu ran przez kota.