Powszechnie wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, poprawia nam nastrój, przywołuje wspomnienia lub wprowadza w chwile zapomnienia. Przy niej możemy się bawić i tańczyć, ale również przyjemniej jest uczyć się i pracować. Muzyka do pracy i nauki ma ogromny wpływ na efekty nauczania i uprzyjemni praktycznie każdy rodzaj wykonywanej pracy. Chcąc zwiększyć swoją wydajność czy to przy nauce, czy przy pracy warto jak najszybciej włączyć muzykę. Bez wątpienia muzyka, to jedna z najlepszych towarzyszek życia.

Muzyka klasyczna do nauki

muzyka do nauki

Najlepsza muzyka do uczenia się, to według naukowców muzyka klasyczna. Muzyka klasyczna do nauki to przede wszystkim utwory Amadeusza Mozarta. „Efekt Mozarta” to nie żart, dzięki twórczości tego genialnego kompozytora wiedza praktycznie sama wchodzi do głowy, a praca intelektualna i wymagająca koncentracji staje się przyjemnością. Wysokie tony i charakterystyczne tempo muzyki barokowej wprowadzają nas w dobry humor, a do tego poprawia wyobraźnię przestrzenną. Muzyka Amadeusza Mozarta jest odpowiednia dla humanistów jak i dla umysłów ścisłych, bowiem uruchamia pracę neuronów lewej i prawej półkuli mózgu. Dzięki temu sprawniej przebiega przetwarzanie informacji. Klasyczna muzyka do nauki się, to nie tylko Mozart, ale również Mendelson oraz Schubert. Muzyka do uczenia się oraz do pracy twórczej, powinna być utrzymywana w rytmie odpoczywającego serca, tzn. 60-70 uderzeń na minutę. Słuchanie dźwięków w tym tempie pozwala na głęboki relaks organizmu, odstresowuje, a przez to zwiększa przyswajanie wiedzy. Podczas nauki muzyka nie powinna być zbyt głośna, najlepiej słuchać jej przez słuchawki. Dzięki temu będziemy mieli zapewnioną wysoką jakość dźwięku, a do tego odetniemy się od rozpraszających nas dźwięków np. rozmów, dźwięków urządzeń. Jednak jeśli nie jesteśmy miłośnikami klasycznych utworów i lubimy inny rodzaj muzyki, to warto eksperymentować i sprawdzić jaki efekt na pamięć i koncentrację mają nasi ulubieni wykonawcy.

Muzyka relaksacyjna do nauki

Muzyka relaksacyjna do nauki, jak już wyżej wspomniałam pozwala na odprężenie organizmu, a co za tym idzie również mózgu, co sprawia że może on lepiej pracować i przyswajać nową wiedzę, treści, umiejętności. Kiedy układ nerwowy jest odprężony nie produkuje kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wręcz ma destrukcyjny wpływ na nasze ciało i psychikę. Zrelaksowany umysł jest bardziej chłonny, a gdy jesteśmy spokojni możemy w pełni skoncentrować się na nauce. W sieci znajdziemy wiele utworów relaksacyjnych, które pozwolą odprężyć, wyciszyć się i skupić na nauce. Relaksujące dźwięki zachęcające do nauki, to nie tylko muzyka klasyczna Mozarta ale również dźwięki natury oraz muzyka jazzowa. Podczas nauki lub pracy wymagającej koncentracji najlepiej słuchać ulubionych składanek, nowości muzyczne (zwłaszcza ulubionych wykonawców) mogą nas rozpraszać, gdyż koncentrujemy się na nowym tekście i dźwięku. Nasz mózg podczas nauki lubi rutynę dlatego warto postawić na sprawdzoną i ulubioną playlistę lub skorzystać z gotowych rozwiązań.

Muzyka do pracy

muzyka do pracy

Muzyka ma też ogromny wpływ na efekty naszej pracy. Dzięki niej nawet ciężka fizycznie i psychicznie praca staje się bardziej znośna. Muzyka w pracy podnosi produktywność, o czym doskonale wie już większość pracodawców. Nie zabraniają oni słuchać muzyki w miejscu pracy, a nawet sami zapewniają odbiorniki, a niekiedy nawet sami wybierają utwory, które mają podnieść produktywność . Z odpowiednią muzyką w tle pracuje się przede wszystkim przyjemniej, nie tylko wydajniej. Dobór odpowiednich utworów muzycznych do pracy w dużej mierze zależy od charakteru wykonywanej pracy. Do twórczych i wymagających koncentracji zadań oraz pracy biurowej i umysłowej sprawdzi się taka sama muzyka jak do nauki. W przypadku pracy fizycznej wymagającej dużo energii poleca się również bardzo energetyczną muzykę np. rockową, czy klubową, a także muzykę z filmową i elektroniczną. Naukowcy udowodnili też, że odtworzenie ulubionej piosenki działa na nasz organizm pobudzająco. Więc jeśli czujemy popołudniowy zanik energii do pracy, to warto włączyć ulubiony kawałek. Słuchając ulubionych piosenek nasz mózg uwalnia dopaminę, która działa pobudzająco i poprawia też nas nastrój. Korzyści ze słuchania muzyki w czasie pracy są widoczne zwłaszcza wtedy, gdy wykonujemy monotonne czynności. Dzięki temu popełnia się mniej błędów, a praca jest wykonywana dokładniej. Słuchanie muzyki w pracy najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu rutynowych czynności, jednak podczas wykonywania nowych zadań i przyswajania nowych treści i umiejętności muzyka może nam przeszkadzać. A w najlepszej sytuacji są ci, których tworzenie i słuchanie muzyki jest pracą 🙂

Jednak aby przekonać się jaki rodzaj muzyki jest dla nas najbardziej efektywny, to należy próbować z różnego rodzaju dźwiękami. Na koniec dnia nauki lub pracy warto porównać efekty, przy jakim gatunku muzycznym osiągnęliśmy najlepsze wyniki, bowiem nie u wszystkich sprawdzą się gotowe rozwiązania muzyczne.

 

Dodaj komentarz