Cellulit, cellulitis, pomarańczowa skórka, zwał jak zwał, nie ważne. Ważne jest to, że nienawidzimy go każda tak samo i każda z nas marzy o pozbyciu się go raz na zawsze. Niektórym z nas cellulit spędza sen z powiek, wprawia skutecznie w kompleksy i zły nastrój. Już nasze babcie zastanawiały się jak zwalczyć cellulit. Jednak przeciwnik jest niezwykle mocny i walka z nim wymaga od nas regularności i przestrzegania kilku zasad. Jeden sprawdzony sposób na cellulit dla wszystkich kobiet niestety nie istnieje i niekiedy trzeba wypróbować kilka metod. I myli się ten, kto uważa, że cellulit to zmora kobiet otyłych i z nadwagą, bowiem dotyczy on też kobiet szczupłych.

Cellulit – a co to takiego?

Cellulit to stan w którym obserwujemy zmiany w obrębie skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Jest on wynikiem podziału tkanki łącznej i zwężenia naczyń krwionośnych, a także zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej. Wygląd „pomarańczowej skórki”, to wina komórek tłuszczowych, które rozrastają się w nierównomierny sposób, powoduje to zagłębienia i nierówności w skórze. Za główną przyczynę cellulitu uważa się zaburzenia hormonalne. Cellulit występuje u kobiet gdyż, to właśnie typowo kobiece hormony- estrogeny powodują zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Do takich zaburzeń dochodzi najczęściej w okresie ciąży i karmienia piersią oraz menstruacji oraz stosowania antykoncepcji. Winny jest również progesteron, który powoduje spowolniony przepływ krwi w żyłach, co także może prowadzić do zmian w tkance łącznej. Progesteron sprawia, że włókna kolagenowe tracą swoją sprężystość oraz elastyczność, co powoduje powstawanie cellulitu na udach oraz obniżeniu elastyczności skóry. Kolejną przyczyną powstawania pomarańczowej skórki są też czynniki genetyczne, a także nieodpowiednia dieta i zmniejszona aktywność fizyczna.

Jak pozbyć się cellulitu?

Kiedy już wiemy czym jest cellulitis i jakie są jego przyczyny możemy zacząć się zastanawiać jak pozbyć się cellulitu. W walce z cellulitem trzeba połączyć różne metody i sposoby aby móc go się pozbyć. Skuteczne sposoby na cellulit, to połączenie diety, aktywności fizycznej, a także stosowania preparatów kosmetycznych oraz domowych sposobów. W walce tym kobiecym wrogiem nie można się poddać, potrzeba dużo wytrwałości, a nawet zawziętości i koniecznie regularności. Systematyczne zabiegi, ćwiczenia i dieta zdziałają z naszym ciałem prawdziwe cuda.

Domowe skuteczne sposoby na cellulit

Domowe sposoby pomimo rozwoju kosmetologii, medycyny estetycznej są niezmiernie popularne i powszechnie stosowane, a co najważniejsze skuteczne. Do walki z cellulitem w domu nie trzeba wydawać fortuny, wystarczy zajrzeć do kuchennych szafek, aby móc sporządzić kosmetyk do walki z cellulitisem. Moim ulubionym i najczęściej stosowanym kosmetykiem do walki z cellulitem (i nie tylko) są fusy z kawy. Fusy po kawie można połączyć z żelem pod prysznic, lub z cukrem, cynamonem i oliwą z oliwek. Taka mieszanka kawy z cynamonem i oliwą pobudza krążenie oraz wygładza i uelastycznia skórę. Taki peeling polecam nie tylko na uda, pośladki, czy brzuch lecz na całe ciało. Niektórzy stosują maskę z fusów po kawie, takie fusy mieszamy z cynamonem na następnie owijamy uda folią spożywczą. Dzięki temu poprawia się krążenie. Regularne zabiegi zmniejszają widoczność pomarańczowej skórki. Jak pozbyć się cellulitu od środka za pomocą domowych sposobów? Robimy to w następujący sposób: odrobinę pieprzu cayenne z sokiem wyciśniętym z całej cytryny mieszamy w 3/4 szklanki wody. Taki eliksir trzeba pić trzy razy dziennie. Pomocny jest też masaż pod prysznicem solą morską lub specjalnym wałkiem. Taki masaż powinien trwać około 5 min. Koniecznie trzeba pamiętać, że gorąca kąpiel lub prysznic nie sprzyja zmniejszaniu się widoczności cellulitu. Aby ujędrnić skórę należy codziennie fundować sobie chłodny, a nawet zimny prysznic.

Sposób na cellulit – aktywność fizyczna

Skuteczne sposoby na cellulit to z pewnością różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Pomarańczowa skórka na naszym ciele zacznie szybko znikać, kiedy nie będziemy bać się wysiłku na siłowni, w klubie fitness, na basenie, czy też spokojnych ćwiczeń wykonywanych w zaciszu własnego domu. Regularne treningi sprawią, że krew w organizmie zacznie szybciej krążyć, a dzięki temu pozbędziemy się toksyn, które zalegają w tkankach. Do tego aktywność fizyczna przyśpiesza metabolizm, a to sprawia że pozbywamy się tłuszczu oraz zbędnych kilogramów. Wysiłek fizyczny ma też w tym przypadku kolejną zaletę, którą jest poprawa nastroju. Dzięki wzmożonej aktywności nasz mózg jest lepiej dotleniony i wydzielają się hormony szczęścia. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym, możemy pozbyć się cellulitu  w satysfakcjonujący nas sposób.

Warto także w codziennej pielęgnacji sięgać po kosmetyki antycellulitowe, które można kupić w każdej drogerii. Trzeba dobierać je do potrzeb skóry. Balsamy, mleczka czy maseczki wspomogą nasz trud w wytoczonej cellulitowi wojnie.

 

Dodaj komentarz