W kalendarzu mamy zimę, ale tylko w kalendarzu gdyż za oknami iście wiosenna pogoda (trochę szkoda, że nie było białych świąt). Taka aura zachęca do długich spacerów, podczas których nie musimy się też martwić o to, że przemarzniemy, a przenikliwe zimno zaszkodzi naszej skórze. Jednak zima lubi zaskakiwać Polaków i na pewno pokarze swoje piękne i groźne oblicze. Na przemarznięcia najbardziej narażona jest nasza twarz oraz kończyny w tym dłonie. Dlatego już teraz warto sobie przypomnieć jak dbać o dłonie zimą.
Suche dłonie – jak dbać o nie zimą?
Zimą szczególnie nasze dłonie są narażone na negatywny wpływ pogody. Porywisty wiatr, mróz, śnieg, a do tego suche powietrze w pomieszczeniach w których przebywamy sprawiają, że nasze dłonie stają się suche i szorstkie. Suche dłonie zwłaszcza zimą potrzebują szczególnej ochrony i odpowiedniego nawilżenia, a także odżywienia. Nie można zapominać o rękawiczkach i dokładnym osuszaniu dłoni. Skóra naszych rąk jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, a do tego ma ona kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami. Bardzo sucha skóra nie powinna być narażona na minusowe temperatury, a jej zimowa pielęgnacja jest czasochłonna i pracochłonna ale konieczna. Podstawa pielęgnacji jest specjalny krem do rąk na zimę. Ochronny krem na zimę powinien musi spełniać następujące funkcje: chronić przed utratą ciepła, odżywiać skórę, a także hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw skóry. Zimowy krem musi być gęsty, w swoim składzie powinien zawierać glicerynę oraz silikon, które wzmacniają naturalny płaszcz lipidowy. O kremie do rąk trzeba pamiętać przez cały dzień, nie tylko przed wyjściem na powietrze. Nawet pracując w biurze przy komputerze należy wklepać krem po każdym umyciu rąk. Zimą nie powinniśmy się rozstawać z kremem do rąk. Warto go mieć zawsze przy sobie w torebce, w szufladzie biurka, w kuchni czy łazience, a także na nocnej szafce. Bardzo ważne aby zadać o dłonie przed pójściem spać.
Nie daj się odmrożeniom
Odmrożenia dłoni są bardzo bolesne, a do tego nieestetyczne. Popękane dłonie mogą nawet krwawić, dlatego nawilżaniu i odżywianiu rąk, a także o zakładaniu ciepłych i wygodnych rękawiczek musimy pamiętać już jesienią. Warto zdawać sobie sprawę, że do największej liczbie odmrożeń dochodzi przy dodatniej temperaturze +2 stopnie Celsjusza. Dlatego Kiedy minusowe temperatury spadają znacznie poniżej zera warto nosić grube rękawiczki z jednym palcem, najlepiej dodatkowo ocieplane. Bardzo suche dłonie narażone są na otarcia dlatego lepiej zrezygnować z rękawic z ostrej wełny. W czasie zimy rękawiczki najlepiej zakładać jeszcze w pomieszczeniu, najlepiej zaraz po nakremowaniu. Kiedy już odmrozimy dłonie nie można ich gwałtownie ogrzewać np. przykładać do grzejnika lub kubka z gorącą herbatą. Odmrożone dłonie trzeba rozetrzeć, a następnie zanurzyć lub polewać je bieżącą chłodną wodą.
Suche dłonie – domowe metody pielęgnacji
Co na suche dłonie zadziała najskuteczniej i najszybciej? Odpowiedź jest bardzo prosta – maseczka. Nawilżające maseczki powinny być stosowane na noc. Ich grubą warstwę należy wmasować w dłonie, a następnie założyć bawełniane rękawiczki. Nie musimy biec do drogerii po specjalistyczny preparat, możemy użyć maseczki do twarzy lub nawilżającego kremu z dodatkiem kolagenu. Skuteczne są też kosmetyki zawierające pantenol. Osobiście polecam też nierafinowany olejek kokosowy. Taki kojący i odżywczo-nawilżający kompres możemy przeprowadzić też w środku dnia. Na nasmarowane maseczką dłonie zakładamy foliowe rękawiczki, a następnie ogrzewamy je przez około 10 minut pod poduszką elektryczną, czy też termoforem. Ważne aby raz na jakiś czas wykonać też peeling dłoni, który pozwoli pozbyć się zrogowaciałego, martwego naskórka. Taki zabieg połączony z masażem poprawi nie tylko wygląd naszych dłoni ale również krążenie krwi. Dzięki peelingowi lepiej wchłoną się też substancje odżywcze i nawilżające zawarte w kremach. Domowy peeling możemy wykonać sami np. z oliwy z oliwek, cukru i kilku kropel olejku eterycznego, lub fusów po kawie z dodatkiem cukru i oliwki. Taki peeling należy wykonać raz lub dwa razy w tygodniu.
O czym pamiętać zimą?
Podsumowując: zimą szczególnie to bardzo mroźną dla dobra skóry naszych dłoni musimy pamiętać o rękawiczkach i kremie do rąk. Dłonie powinniśmy myć w delikatnym mydle z dodatkiem kramów nawilżających lub olejków roślinnych. Należy unikać zbyt gorącej wody, która dodatkowo wysusza dłonie. Po umyciu rąk trzeba je delikatnie osuszyć ręcznikiem. Nie można zbyt mocno trzeć ich ręcznikiem. Zimą rezygnujemy z suszarki do rąk, bo jak sama nazwa urządzenia wskazuje suszy, a nawet wysusza. Po każdym myciu pamiętamy też o kremie, który zimą musi nam cały czas towarzyszyć. Przynajmniej raz w tygodniu suche dłonie zimą potrzebują maseczki nawilżającej i peelingu. Stosując się do powyższych zasad nawet bardzo sroga i mroźna zima nie powinna być straszna dla naszych dłoni.