Cera tłusta wymaga od jej posiadaczek wyjątkowego traktowania, które polega na codziennym, regularnym oczyszczaniu. Brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej cery tłustej oraz stosowanie złych praktyk mogą pogorszyć jej kondycję i zaostrzyć problemy, jakie jej doskwierają. Cera tłusta charakterystyka tego typu skóry jest chyba najłatwiejsza do opisania i zdiagnozowania, niestety też najtrudniejsza w pielęgnacji.
Cera tłusta charakterystyka
Cechą charakterystyczną cery tłustej jest błyszczenie się spowodowane nadmiernym wydzielaniem się sebum. Sebum chroni skórę przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych, lecz jego nadmiar jest nieestetyczny. Nadmiar tłustej wydzieliny na twarzy spowodowany jest nadczynnością gruczołów łojowych, a ta nadczynność powodowana jest przez hormony. Dlatego najczęściej cera tłusta to problem dojrzewających nastolatków. Kolejną cechą tłustej cery jest zgrubiały naskórek, który powoduje niedobór kwasu linolowego. Jego niewystarczająca ilość zaburza prawidłowy proces rogowacenia i złuszczenia się skóry, przez co powstają zgrubienia.
Ten typ skóry jest również słabo ukrwiony, przez co cera wygląda blado i jest niedostatecznie dotleniona. Cera tłusta jest skłonna do wszelkich niedoskonałości takich jak: zaskórniki, trądzik oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Nadmiar zrogowaciałego naskórka oraz sebum staje się pożywką dla mikroorganizmów. Jednak tłusta skóra nie ma samych wad bowiem wolniej się starzeje – jest dłużej jędrna i gładka, a do tego jest też bardziej odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne i chemiczne. Obszary cery tłustej na twarzy to: czoło, nos, broda, pojawić się też może na podbródku, szyi i ramionach i plecach, niekiedy też na klatce piersiowej.
Cera tłusta pielęgnacja
Cera tłusta pielęgnacja opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do oczyszczania i nawilżania tego typu skóry. Zanim zdecydujemy się je kupić, koniecznie należy dokładnie przeczytać ich skład. W kosmetykach dla skóry tłustej powinny znajdować się następujące składniki: cynk, miedź i siarka. Cynk pomaga skórze pozbyć się nadmiaru sebum oraz posiada właściwości antybakteryjne, a także zapobiega powstawaniu blizn i zmian potrądzikowych. Miedź natomiast reguluje wydzielanie się sebum i działa matująco na partie twarzy, które „lubią błyszczeć”. Siarka działa na gruczoły łojowe zmniejszając wydzielanie się sebum.
Posiadaczki cery tłustej muszą pamiętać o dokładnym demakijażu i umyciu skóry np. żelem do głębokiego oczyszczania skóry tłustej, a dwa lub trzy razy w tygodniu wykonać peeling, który pomoże pozbyć się zrogowaciałego naskórka i innych zanieczyszczeń. Po każdym umyciu twarzy lub w razie potrzeby w ciągu dnia dla odświeżenia wyglądu trzeba też zastosować tonik antybakteryjny. Tonik dla cery tłustej nie powinien zawierać więcej niż 10% alkoholu. Koniecznie trzeba też stosować kremy nawilżające i matujące na dzień i na noc.
Cera tłusta zabiegi kosmetyczne, których nie powinna przyjmować to mechaniczne, ręczne wyciskanie zaskórników i pryszczy. Zbyt częste, ostre i gruboziarniste peelingi również nie są wskazane dla posiadaczek cery tłustej. W celu dogłębnego oczyszczenia i odżywienia skóry tłustej najlepiej wybrać się do kosmetologa. Jeśli mamy poważny problem z trądzikiem koniecznie należy udać się do dermatologa. Tłusta skóra, staje się jeszcze bardziej tłusta, gdy zostanie nadmiernie przesuszona, dlatego nie można zapominać o jej nawilżeniu. Przesuszona skóra broni się produkując większą ilość sebum. Tłustej skórze nie sprzyja też jej nadmierne dotykanie dłońmi, opalanie oraz używki, takie jak nikotyna i alkohol. Ostre przyprawy i potrawy wysoko przetworzone np. słodzone napoje gazowane, słodycze, chipsy też nie będą wskazane dla osób z tłustą cerą.
Cera tłusta domowe sposoby
O cerę tłustą możemy dbać równie skutecznie jak w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym. Wystarczy wiedzieć, jakie zioła i przyprawy są skuteczne oraz co powinno znaleźć się w naszej diecie. Do przemywania skóry możemy używać naparu z rumianku, który koi i odkaża. Zamiast zwykłej herbaty warto sięgnąć po napary z skrzypu, pokrzywy lub ziela fiołka trójbarwnego (czyli bratka).
Jedną z najskuteczniejszych maseczek dla cery tłustej i trądzikowej jest ta z drożdży. Papkę z drożdży rozpuszczonych w kilku kroplach mleka i oliwy z oliwek nakładamy na twarz, a po upływie 20 minut zmywamy ją przegotowaną wodą i delikatnie osuszamy skórę. Ściągające i antybakteryjne działanie będzie miała też maseczka z białka jaja kurzego z kilkoma kroplami cytryny. Do pielęgnacji cery tłustej polecić można też miąższ z aloesu, który koi i nawilża. Cera tłusta domowe sposoby to również wyżej wspomniana dieta bogata w świeże owoce i warzywa, szczególnie te zawierające dużą ilość cynku, siarki i miedzi oraz witamin z grupy B i oczywiście witaminę C.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!