Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem. Nie warto jednak z powodu nieuzasadnionej obawy odwlekać jej terminu, ponieważ regularne badania i profilaktyka są niezwykle istotne dla wszystkich kobiet, również tych młodszych. W jakim wieku jednak najlepiej udać się pierwszy raz do takiego specjalisty i na co trzeba się przygotować? Podpowiadamy.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po pierwszej miesiączce, czyli między 12 a 15 rokiem życia. Jej celem jest przede wszystkim ocena cyklu miesiączkowego, a także wdrożenie odpowiednich szczepień profilaktycznych, np. przeciwko wirusowi HPV. W takiej sytuacji, jeżeli nie ma przesłanek medycznych do wykonania badania ginekologicznego, nie musi być ono przeprowadzone. 

Do ginekologa powinny udać się również kobiety po rozpoczęciu współżycia lub przed nim — w celu ustalenia metody antykoncepcji. Optymalnym terminem, który warto wybrać na coroczną wizytę u tego specjalisty, jest czas między 3 a 5 dniem po skończonej miesiączce. Wtedy badanie jest łatwiejsze i możliwe jest też pobranie cytologii. Oprócz rutynowych wizyt do lekarza zawsze należy zgłosić się wtedy, kiedy pojawiają się niepokojące objawy ze strony narządu rodnego, takie jak np.:

  • krwawienie między miesiączkami,
  • bóle podbrzusza,
  • nieprawidłowe upławy,
  • pieczenie miejsc intymnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Jeżeli pacjentka zgłosi się do ginekologa i podczas wywiadu poinformuje, że wciąż ma błonę dziewiczą, wówczas lekarz rezygnuje z wziernikowania przez pochwę. Zamiast tego proponuje badanie przez odbyt, które pozwala na ocenę jajowodów, macicy i jajników.

W przypadku, kiedy pierwsza wizyta u Specjalisty Położnictwa i Ginekologii lek.med. Danuta Kardzis odbywa się już po inicjacji seksualnej, wówczas nie różni się ona prawie niczym od każdej kolejnej. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad. Zazwyczaj jest nieco dłuższy niż standardowy. Następnie zaprasza pacjentkę na fotel ginekologiczny, gdzie używając wziernika, rozchyla ściany pochwy i sprawdza stan szyjki macicy. 

Aby ocenić macicę i jajniki wykonuje badanie dwuręczne. Wówczas wprowadza jeden lub dwa palce do pochwy, a drugą ręką uciska podbrzusze. Dodatkowo może wykonać USG transwaginalne lub przez powłoki brzuszne, a także pobrać wymaz cytologiczny. Należy pamiętać, że pacjentki, które nie ukończyły 18 roku życia, do lekarza muszą przyjść z prawnym opiekunem.

Dodaj komentarz