Kobiece narządy układu rozrodczego narażone są na rozwój różnych schorzeń. Na skutek infekcji intymnej może rozwinąć się np. zapalenie przydatków. Schorzenie to prowadzi do poważnych powikłań i wymaga specjalistycznego leczenia, jednak zanim zostanie ono rozpoczęte, konieczne jest postawienie diagnozy. Niestety, wiele kobiet unika wizyty u ginekologa do czasu, gdy objawy choroby utrudniają normalne funkcjonowanie.

Przyczyny zapalenia przydatków

Przydatki to nazwa stosowana dla jajników i jajowodów, które znajdują się w miednicy mniejszej. Zapalenie przydatków jest dość często diagnozowaną chorobą u kobiet w różnym wieku. W szczególności dotyczy kobiet aktywnych seksualnie. Można uniknąć rozwoju stanu zapalnego oraz wykryć chorobę we wczesnym stadium, pamiętając o wizytach profilaktycznych u ginekologa. Profilaktyka schorzeń układu rozrodczego uwzględnia wizytę u ginekologa nie rzadziej niż raz w roku.

Zapalenie przydatków ma związek z obecnością w obrębie narządów układu rozrodczego chorobotwórczych patogenów. Bywa powikłaniem nieleczonych lub „leczonych” na własną rękę infekcji intymnych oraz schorzeń układu moczowego, które także często są diagnozowane u kobiet. Bardzo często do lekarza trafiają kobiety w zaawansowanym stadium choroby, o którym świadczą uciążliwe, utrudniające normalne funkcjonowanie dolegliwości. Badania w kierunku zapalenia przydatków, a także badania profilaktyczne można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Objawy zapalenia przydatków

Stan zapalny w obrębie przydatków może początkowo przebiegać bezobjawowo, jednak wraz z rozwojem choroby pojawiają się dość charakterystyczne symptomy choroby, które są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u ginekologa. Do objawów zapalenia przydatków zaliczamy m.in.:

  • umiarkowaną lub wysoką gorączkę,
  • ból w podbrzuszu,
  • ból w dole pleców.

Dolegliwości bólowe nasilają się m.in. podczas stosunku seksualnego, obejmując okolicę jajników i promieniując do pleców oraz jamy brzusznej, a także pachwin i ud. Ból brzucha ma charakter skurczowy. Na skutek nasilającego się stanu zapalnego pojawia się nieprawidłowa wydzielina z pochwy oraz mogą występować mdłości i wymioty.

Dodaj komentarz