Uzyskanie darmowej porady prawnej czy też nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie jest trudnym zadaniem. To przede wszystkim możliwość dla tych, którzy nie mają odpowiednich środków na to, by zwrócić się do prawnika lub radcy prawnego, a potrzebują pomocy. Takie sytuacje zdarzają się w życiu i to dość często, więc dobrze wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać darmowe porady prawne.
Darmowe porady prawne – kto może je uzyskać?
Zacznijmy od tego, że darmowa porada prawna nie jest tym samym, co usługi prawnika w trakcie jakiegokolwiek postępowania. Tutaj obywatele mogą liczyć jedynie na poradę lub pomoc w przygotowaniu pisma czy dokumentu, który następnie trzeba będzie samodzielnie złożyć w przeznaczonym do tego miejscu. Takie bezpłatne pomoce prawne udzielane są praktycznie każdej osobie fizycznej. Warto wiedzieć, że nie dotyczy to jednak osób, które zajmują się działalnością gospodarczą. Wyjątkiem jest tutaj tylko pomoc w kwestii przygotowania dokumentów, by taką działalność rozpocząć. Jeżeli więc interesuję nas pomoc prawna w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, to trzeba będzie za nią niestety zapłacić.
Kto udziela darmowych porad prawnych?
Jeżeli nie stać nas na to, by ponieść koszty porady prawnej, możemy skorzystać z nieodpłatnych porad. W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie u osoby, która będzie nam takiej porady udzielała. Może to być adwokat lub radca prawny. W niektórych sytuacjach takiej porady może udzielać również aplikant adwokacki lub radcowski. Jeżeli chodzi o porady obywatelskie, to nimi zajmuje się specjalny doradca.
Takie bezpłatne porady prawne zazwyczaj udzielane są jedynie w dni pracujące w określonych godzinach. Gdzie znaleźć punkty, które udzielają nieodpłatnej porady prawnej? Najlepiej udać się na stronę internetową urzędu starostwa powiatowego naszego miejsca zamieszkania. Tam powinny znajdować się adresy oraz telefony punktów, które udzielają tego typu porad. Przed udaniem się do takiego miejsca należy umówić się na wizytę telefonicznie. Dla kobiet w ciąży takie bezpłatne porady są udzielane poza kolejnością, co nie oznacza, że nie należy wcześniej do takiego punktu zadzwonić. Czasem informacje na stronach internetowych mogą być nieaktualne, więc dobrze przed wyjściem z domu to po prostu sprawdzić.
Czego mogą dotyczyć darmowe porady prawne?
Nieodpłatna pomoc prawna pozwala m.in. na to, by uzyskać odpowiedzi na pytania, które mogą wymagać znajomości litery prawa. W to można wliczyć obowiązki spoczywające na osobie w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym lub administracyjnym. Osoba pomagająca może odpowiedzieć na trudne pytania lub pomóc w przygotowaniu pisma, a raczej jego projektu. Taka nieodpłatna pomoc może być także mediacją między stronami postępowania.
Nieodpłatna pomoc prawna może dotyczyć także m.in. kwestii związanych z nieruchomościami, zatrudnieniem, opieką medyczną, świadczeniami społecznymi czy nawet związanymi z przestępstwami oraz wykroczeniami. Jak widać, jej zakres jest naprawdę szeroki i jeżeli mamy problem, warto poszukać pomocy.