Nie każdy lubi pocić się na siłowni, biegać, czy uprawiać inne wymagające wysiłku sporty, a jednak ruch jest wskazany, chociażby dla relaksu i odstresowania. Wiadomo sport to zdrowie, a w tym przypadku polecam tai chi, czyli pochodzącą z dalekich Chin formę ruchu, która przypomina bardzo powolny taniec. Tai chi jednak wywodzi się od sztuk walki, a dawniej służyło gównie do samoobrony. Obecnie trenuje się je po to, aby podnieść swoją sprawność fizyczną, a także odporność organizmu, a także co bardzo ważne dla osiągnięcia równowagi umysłu.
Czym jest tai chi?
Tai chi jest systemem spokojnych ruchów niewymagających napięcia mięśni, a nastawionych na precyzję wykonania i odpowiednie tempo. Ruchy podczas treningu muszą być powolne i płynne. Dzięki temu tai chi mogą trenować wszyscy niezależnie od wieku i kondycji. Najpopularniejszy zestaw ćwiczeń składa się z 24 ruchów, które potocznie nazywane są „krótką formą pekińską”. Istnieją także bardziej dynamiczne formy, więc każdy może dobrać odpowiednie dla siebie zajęcia. Ćwiczenia wyglądają na całkiem niewinne, a jednak ich wykonanie to duży wysiłek fizyczny. Półgodzinny układ tai chi to odpowiednik, aż 5,5 km spaceru w umiarkowanym tempie. Najlepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu.
Jak zacząć przygodę z tai chi?
Nauka tai chi powinna być prowadzona przez doświadczonego instruktora. Następnie ćwiczenia można samodzielnie wykonywać w domu. Rozpoczynając swoją przygodę z tą formą wschodniej sztuki walki musimy zapoznać się z zestawem 108 ruchów. Nazwy poszczególnych ruchów wywodzą się ze świata zwierząt np. pełzanie węża, lub ze sztuk walki. Powtarza się je wielokrotnie, gdyż w ten sposób osoby ćwicząca rozwija pamięć ciała. Etap wstępnej nauki trwa od trzech do sześciu miesięcy, a następnie program wzbogacany jest o kolejne elementy. Dopiero wtedy widać największe zmiany i można w pełni ocenić ich wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
Efekty dla ciała i ducha
Powolne i harmonijne ruchy angażują całe ciało, włączając w to również ścięgna i stawy oraz narządy zewnętrzne, a to wpływa pozytywnie na cały organizm. Można powiedzieć, że tai chi to automasaż całego ciała. Ćwiczenia świetnie wpływają na kondycję pleców i kręgosłupa, poprawiają równowagę. Tai chi wpływa też pozytywnie na kondycję serca, poprawia krążenie krwi, przyśpiesza oddech, reguluje ciśnienie krwi oraz stymuluje krążenie limfy. Ta forma ruchu to także skuteczna metoda walki ze stresem. Zgranie ruchu rąk, z ruchami nóg wymaga skupienia. Dzięki temu podczas ćwiczeń, nasz umysł nie ma czasu na myślenie o kłopotach i problemach. Sprzyja to relaksowi i wyciszeniu, a powolne płynne ruchy sprzyjają medytacji oraz synchronizacjo obydwu półkul mózgowych. Oczywiście w trakcie treningu, nawet tak powolnego wydzielają się hormony szczęścia, czyli endorfiny.