Od niedawna ponownie zaczęłam uczęszczać na siłownie, jednak tym razem podeszłam do treningów bardzo poważnie. Obiecałam sobie, że siłownie będę odwiedzała regularnie, a do tego muszę przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i oczywiście diety. Szczególną uwagę przykładam do tego co jem przed i po przyjściu z ćwiczeń. Tak samo ważne jak posiłki przed siłownią, ważny jest posiłek po treningu. Nie zależy mi na tym aby schudnąć lecz ładnie wyrzeźbić moje ciało, a do tego poprawić kondycję, która jest w nie najlepszej formie, co bez zachowania odpowiedniej diety będzie trudne.

Jedzenie po siłowni dlaczego jest tak ważne?

Po przyjściu z siłowni jesteśmy naładowani pozytywną energią, z pewnością odczuwamy zmęczenie ale również głód. W końcu podczas intensywnych ćwiczeń tracimy mnóstwo energii, którą bierzemy przecież z pożywienia, dlatego warto wiedzieć co zjeść po treningu, aby zregenerować swoje ciało. Jak zalecają dietetycy posiłek po treningu powinien charakteryzować się wysokim indeksem glikemicznym, a do tego muszą to być takie produkty lub potrawy, które nasz organizm szybko przyswoi. Po intensywnym wysiłku fizycznym musimy koniecznie coś zjeść, najlepiej w ciągu dwóch pierwszych godzin, gdyż opada poziom glikogenu w mięśniach. Czas w tym przypadku naprawdę się liczy, jedzenie po siłowni jest bardzo ważne w innym przypadku nasz organizm zacznie szukać innych źródeł energii w postaci białka, które przecież jest tak ważne dla wszystkich tych którzy dbają o formę i rzeźbę ciała. Uzupełnić należy także niedobory białka, które stanowi przecież 20% masy mięśniowej. Intensywny wysiłek fizyczny przyśpiesza nasz metabolizm, a przez to również wzrasta zapotrzebowanie na białko.

Co jeść po treningu?

Skoro już wiemy, że po przyjściu z siłowni, zajęć fitness, aerobiku etc. należy zjeść coś pożywnego, o wysokim indeksie glikemicznym, szybko i łatwo przyswajalnym, a do tego bogatym w białko to warto wiedzieć co jeść po treningu. Kiedy wrócimy z siłowni najlepiej sięgnąć po produkty bogate w wysokiej jakości białko zawarte w chudych produktach mlecznych np. twaróg, jogurt, mleko, jajka, soja oraz chude mięso, ryby, a także warzywa strączkowe. Posiłek po treningu warto rozłożyć na dwie tury. Do 30 po wyjściu z siłowni trzeba zjeść przekąskę składającą się z węglowodanów prostych, która będzie prawdziwym „zastrzykiem” energii dla zmęczonych mięśni np. pełnoziarnisty baton, lub nawet ten czekoladowy np. z orzechami. Do dwóch godzin po powrocie z treningu, koniecznie trzeba zjeść posiłek składający się z węglowodanów oraz białek, czyli głównych budulców mięśni.

Co zjeść po treningu porannym, a co treningu wieczornym?

Po porannym treningu stosunek węglowodanów do białek powinien być wyższy i wynosić 4:1. Wówczas możemy mieć pewność, że zregenerujemy mięśnie i przy tym nie przytyjemy. Z rana śmiało możemy sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo, chleb, makaron razowy, brązowy ryż, pierś z kurczaka lub indyka i do tego warzywa strączkowe. Natomiast po południowym treningu warto sięgnąć po koktajl proteinowy. Większość z nas (w tym i ja) na trening udaje się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Sama zastanawiałam się czy w ogóle coś jeszcze jeść po powrocie z siłowni, aby nie stracić efektów. Posiłek po treningu wieczorem powinien również składać się z węglowodanów oraz białek i bez obaw nie musimy się martwić, że węglowodany odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej, bo tak się nie stanie. Po intensywnym wysiłku fizycznym nasz organizm wykorzysta węglowodany i białka do regeneracji mięśni. Wieczorem lepiej zrezygnować ze słodyczy, lecz zastąpić je ryżem, pełnoziarnistym pieczywem, czy np. fasolką. Ostatni wieczorny posiłek najlepiej zjeść dwie godziny przed pójściem spać, aby nie obciążać żołądka.

O czym pamiętać

Bardzo ważne jest aby każdy z nas przestrzegał swojego naturalnego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli będziemy się go trzymać nie musimy obawiać się nagłej utraty wagi, czy też tego że szybko przytyjemy. Przed udaniem się na trening nie powinniśmy być zbyt najedzeni. Posiłek przed treningiem trzeba zjeść na około 2 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. W ten sposób wartości odżywcze zostaną dobrze przyswojone i właściwie wpłyną na poziom wyżej wspomnianego glikogenu mięśniowego, a nasz organizm będzie odpowiednio przygotowany do intensywnego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że posiłki spożyte tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń powodują wzrost poziomu insuliny, a to może doprowadzić do hipoglikemii, czyli szybkiego spadku cukru we krwi oraz bardzo szybkiego uczucia zmęczenia. Zatem jeśli chcemy być we właściwej formie musimy zadbać o to co jeść po treningu jak i przed. Jeśli zależy nam na utracie wagi lub odwrotnie to najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka lub doświadczonego trenera personalnego, który stworzy dietę i program treningowy dobrany do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz