Bolesne miesiączki to zmora bardzo wielu młodych dziewczyn i kobiet, do których grona niestety należę. Miesiączka to nie choroba lecz niektóre z nas dosłownie zwala z nóg i nie pozwala funkcjonować. Co miesiąc zastanawiamy się czy okres będzie bardzo dokuczliwy, czy może z raz odpuści. I chociaż miesiączka jest naturalnym stanem organizmu zdrowej kobiety, to niekiedy jej przebieg jest przypomina poważną chorobę. Bóle miesiączkowe napawają nas dodatkowym stresem, jakby już sam zespół napięcia przedmiesiączkowego był niewystarczający dla kobiet.
Bolesne miesiączki i ich przyczyny
Silne bóle menstruacyjne pojawiają się zazwyczaj podczas pierwszych dwóch dni miesiączki. Najczęściej występują u młodych dziewczyn, jednak nie jest to regułą, bo mając lat trzydzieści również można cierpieć z powodu bolesnych miesiączek. Do najczęstszych bóli miesiączkowych zalicza się: silny ból brzucha, a raczej podbrzusza, który promieniuje aż do nerek, kręgosłupa lędźwiowego i ud. Podczas okresu niektórym kobietom doskwierają także skurcze brzucha, ból głowy, a nawet zawroty głowy, biegunka, mdłości i wymioty. Przyczyną bolesnych menstruacji nie są jajniki (choć one dają o sobie wyraźnie znać) lecz nadwrażliwość macicy oraz wysoki poziom prostaglandyny, która zawarta jest we krwi miesiączkowej. To właśnie kobiece hormony oraz reakcje zapalne powodują skurcze macicy. Silne bóle miesiączkowe należy zawsze zgłosić swojemu lekarzowi ginekologowi, który wskaże odpowiednie metody leczenia hormonalnego. Niekiedy bolesne miesiączki są przyczyną poważnych chorób układu rodnego u kobiet i nie można ich lekceważyć. Bardzo bolesne menstruacje mogą świadczyć o: chronicznym zapaleniu przydatków, endometriozie, mięśniakach macicy lub nieprawidłowościach anatomicznych. Silne bóle miesiączkowe może powodować również spirala antykoncepcyjna. Do ginekologa trzeba udać się gdy: krwawienie jest obfitsze niż zwykle, ból silniejszy niż zazwyczaj, a do tego towarzyszą mu wymioty, biegunka lub omdlenia.
Sposoby na ból miesiączkowy
Jak złagodzić ból miesiączkowy to pytanie przewija się praktycznie co miesiąc u każdej z nas. Często samo łykanie tabletek przeciwbólowych i rozkurczowych nie jest wystarczająco pomocne i wymaga naturalnego wsparcia. Każda z dojrzałych kobiet z pewnością opracowała swoje własne sposoby na ból miesiączkowy. Jeśli nie zawsze są one skuteczne to warto próbować innych. Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu na bolesny okres, jednak niektóre metody koniecznie trzeba stosować podczas menstruacji. Do takich sposobów na ból miesiączkowy należy ograniczenie aktywności fizycznej. Podczas pierwszych dni okresu lepiej darować sobie ćwiczenia fitness, aerobik, czy wysiłek na siłowni. Wyjątkiem jest ćwiczenie jogi, ponieważ niektóre asany przynoszą odprężenie i rozluźnienie, co łagodzi ból. W pozostałe dni cyklu miesiączkowego wskazane jest regularne ćwiczenie, ponieważ aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie dna miednicy. Podczas tych „trudnych” dla nas kobiet dni ważna jest również dieta, która powinna być lekkostrawna i łagodna. Ostre, słone i tłuste potrawy powodują wzdęcia, które dodatkowo obciążają już i tak obolały brzuch. Mocna kawa i herbata oraz napoje takie jak cola, które zawierają dużą ilość kofeiny również nasilają skurcze macicy. Koniecznie trzeba zadbać o dużą ilość magnezu, gdyż zmniejsza on napięcie mięśni Pomocne są też węglowodany zawarte w ciemnym, razowym pieczywie, brązowym ryżu i makaronie, warzywach i oczywiście w czekoladzie.
Inne sposoby na ból miesiączkowy
Do innych skutecznych sposobów na ból miesiączkowy można zaliczyć też masaż brzucha za pomocą olejków. Masowania brzucha rozluźni napięte mięśnie. Na dłoń trzeba wylać około 5 kropili ulubionego olejku i masować podbrzusze przez kilka minut zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Działanie rozkurczające ma olejek lawendowy, majerankowy oraz eukaliptusowy. Te olejki najlepiej rozcieńczyć z oliwką lub oliwą z oliwek. Jak złagodzić ból miesiączkowy bez zastrzyków rozkurczających, na pewno wiedziały nasze babcie, które podczas miesiączek wykorzystywały leczniczą moc ziół. Pomocne w walce z miesiączkowym bólem są na pewno napary z melisy i rumianku, które działają rozkurczowo i uspokajająco. Kojąco działają też napary z mięty, rozmarynu i liści malin. Takie ziołowe herbatki warto pić już na kilka dni przed okresem. Jednym z najbardziej sprawdzonych i pomocnych sposobów na ból miesiączkowy jest ciepły okład, który możemy zrobić za pomocą termoforu lub poduszki elektrycznej. Ciepłe okłady zmniejszają ból i napięcie mięśniowe. Jeśli nie mamy pod ręką termoforu lub poduszki można wykorzystać butelkę po wodzie. Woda nie może być zbyt gorąca, gdyż wysoka temperatura może nasilić krwawienie. Kojąco i odprężająco zadziała też ciepła kąpiel lub prysznic.
O czym pamiętać
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy bólowe trzeba jak najszybciej sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i rozkurczające. Podczas miesiączki należy też dużo pić, najlepiej wody i wspomnianych wyżej naparów ziołowych. Pomocne jest też głębokie oddychanie, tak aby pracowały mięśnie brzucha. Właściwe dotlenianie rozluźni organizm. W czasie menstruacji nie można dźwigać i się przemęczać, gdyż nadmierny wysiłek fizyczny może spowodować krwotok.