Wielkimi, a nawet ogromnymi krokami zbliża się nowy 2019 rok. Nowy Rok jest doskonałym momentem na podjęcie wielu noworocznych postanowień, w tym decyzji o regularne oszczędzanie pieniędzy będzie naszym celem. Domowy budżet nie będzie dziurawy jeśli go dokładnie zaplanujemy i znajdziemy odpowiednie dla nas sposoby oszczędzania. Dlatego na schyłku starego i na początku nowego roku trzeba pomyśleć jak zaoszczędzić pieniądze na nasze marzenia.
Domowy budżet – dlaczego jest taki ważny?
Budżet domowy taka samo jak budżet państwa jest zestawieniem przychodów i rozchodów w określonym przedziale czasowym. Oczywiście wszystkich wydatków nie jesteśmy wstanie skrupulatnie zaplanować, dlatego warto mieć odpowiednią pulę pieniędzy, która pozwoli nam funkcjonować bez drastycznych cięć czy wyrzeczeń. Tak samo jak w budżecie państwa tak i w tym domowym możemy przesuwać środki pomiędzy „resortami”, trzeba szukać cięć i oszczędności na poszczególnych wydatkach aby nie dopuścić do dziury. Przychody domowym budżecie dzieli się na te regularne i nieregularne. Do tych pierwszych zalicza się wynagrodzenie ze stosunku pracy, a do nieregularnych np. premie, darowizny, wygrane czy przychody z inwestycji. Do rozchodów, czyli wydatków w budżecie domowych zaliczamy: opłacanie wszystkich rachunków, w tym rat kredytów, opłat za użytkowanie mieszkania, wydatki na żywność, odzież obuwie, edukację, rekreację kulturę, zdrowie, transport i łączność. Przystępując do tworzenia domowego budżetu do kategorii przychodowych należy wyznaczyć cele, a natomiast do wydatków limity. Stworzenie całorocznego budżetu domowego może być bardzo trudne, dlatego lepiej tworzyć go na krótsze okresy np. kwartalne. O dobrze zaplanowanym domowym budżecie możemy mówić gdy rozchody są niższe niż przychody i w ten sposób tworzą oszczędności.
Jak tworzyć w domowy budżet?
Tworzenie i monitorowanie realizacji domowego budżetu bywa niekiedy bardzo trudne i wymaga od nas konsekwencji. Najbardziej uciążliwe jest notowanie wszystkich wydatków. Na szczęście powstaje coraz więcej nowych metod i narzędzi umożliwiających nam monitorowanie wpływów i wydatków w naszym gospodarstwie domowym. Do takich narzędzi należą różne aplikacje oferowane przez banki razem z rachunkami oszczędnościowo – rozliczeniowymi oraz aplikacje budżetowe na urządzenia mobilne lub też internetowe agregatory informacji o przychodach i wydatkach. Warto pomęczyć się przez kilka tygodni, aby szybko przekonać się, że prowadzenie budżetu domowego efektywnie wspiera zarządzanie domowymi finansami.
Systematyczne oszczędzanie, dlaczego jest tak ważne?
W swoim domowym budżecie warto uwzględnić np. comiesięczne wydatki na oszczędności. Systematyczne oszczędzanie jest bardzo ważne i potrzebne, nawet najmniejsze oszczędności dają nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Początkowo będzie nam bardzo trudno odkładać regularnie nawet małą kwotę zwłaszcza, gdy nie zarabiamy zbyt wiele, ale szybko przekonamy się jak wielka siła tkwi w procencie składanym. Nigdy nie należy odkładać na czarną godzinę lecz na przyszłość, marzenia i cele. Jeśli będziemy myśleć o czarnej godzinie to ona na pewno nadejdzie. Dlatego decydując się na regularne oszczędzanie myślmy o marzeniach wtedy też będzie nam lepiej przelewać pieniądze na lokatę. Dobrą decyzją jest założenie stałego polecenia przelewu na lokatę czy konto oszczędnościowe np. w dniu wypłaty. Po kilku miesiącach nie będziemy odczuwać braku kilkunastu, czy kilkuset złotych, a będziemy mieć świadomość poduszki finansowej. Nawet postawienie świnki skarbonki i wrzucanie do niej np. raz w tygodniu wszystkich drobnych z portfela będzie świetnym początkiem.
Jak zaoszczędzić pieniądze?
Zaplanowanie domowego budżetu pozwoli nam w krótkim czasie zapanować nad niepotrzebnymi wydatkami, a to z kolei pozwoli załatać budżetową dziurę (jeśli taka istnieje) lub zaoszczędzić pieniądze. Oszczędności należy szukać w każdej dziedzinie naszego życia. Wybierając się na zakupy kupujmy to co naprawdę jest nam potrzebne, na zapas nie należy kupować produktów o krótkiej dacie ważności i terminie do spożycia, zużycia. Warto również korzystać z promocji lecz trzeba robić to z głową, bo nie każda promocja jest promocją. Cierpliwość również się opłaca, dlatego najlepiej korzystać z wyprzedaży. Pamiętajmy jednak, że liczy się jakość i niekiedy chcąc zaoszczędzić możemy zapłacić dwa razy. Mówi się, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy, ponieważ takie psują się i niszczą szybciej niż te droższe, dobre jakościowo, a wiadomo że jakość kosztuje. Dlatego inwestując np. w sprzęt AGD, RTV, samochód, czy nawet ubrania kupujmy te naprawdę dobre. Opłacalna jest też inwestycja we wszystkie urządzenia i rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić: energię, ciepło, wodę, gaz itp. w naszych domach i mieszkaniach. Warto dobrze przemyśleć jakie urządzenia będą nam faktycznie potrzebne. Niekiedy trudno jest rozróżnić chęć posiadania od konieczności potrzeby. Dlatego nie warto ulegać chwilowym zachciankom, czy szybko przemijającym modom. Jak zaoszczędzić pieniądze w inny sposób? Unikaj płacenia kartą, zawsze mniej przy sobie pewną ilość gotówki. Płacą fizycznymi pieniędzmi łatwiej nam kontrolować wydatki, bo nawet z psychologicznego punktu widzenia ciężej nam wydawać widoczną gotówkę. Aby zaoszczędzić pieniądze trzeba też częściej korzystać z komunikacji miejskiej, czy rowerów, a w Nowym Roku warto też zerwać z nałogami np. paleniem papierosów, które jest niezwykle kosztowne.