Robienie generalnych porządków w domu lub mieszkaniu to zadanie, które spędza sen z powiek wielu osobom. Szczególnie przed różnego rodzaju świętami, kiedy obowiązków jest tyle, że trudno znaleźć czas na cokolwiek. Tym bardziej generalne porządki mogą wydawać się wtedy problemem. Na szczęście da się tutaj wiele zdziałać… systematycznością. Jeżeli tej nam jednak brakuje, to co powinno się robić podczas generalnych porządków?

Generalne porządki, czyli jakie?

Nie każdy lubi zajmować się sprzątaniem, ale trudno odmówić temu zajęciu pewnego rodzaju magii. W końcu wystarczy niewielki wkład, by mieszkanie czy dom wyglądały zupełnie inaczej. Najmocniej taką zmianę widać oczywiście w momencie, kiedy przystępujemy do generalnych porządków. Mowa tutaj o sprzątaniu, które dotyczy praktycznie wszystkiego w naszym domu. Począwszy od klasycznego ścierania kurzy, a skończywszy na solidnym szorowaniu podłóg, czyszczeniu szaf czy nawet praniu ubrań, których dawno się nie używało. To wszystko może z początku przytłoczyć, ponieważ jest tego naprawdę sporo. Jak więc zabrać się do takiego zajęcia, by nie czuć się zmęczonym jeszcze zanim przystąpi się do faktycznego sprzątania?

Dobrze na samym początku rozplanować sobie zajęcia i przechodzić przez taki plan punkt po punkcie. To nie tylko pozwoli usprawnić pracę, ale pomoże także wykonywać ją tak, by miała jak największy sens. Nie opłaca się przecież zaczynać generalnych porządków od sprzątania podłóg, bo te zdążą się zabrudzić podczas wszystkich innych prac w domu. Od czego więc najlepiej zacząć? Tutaj można ustalić plan w prosty sposób. Zaczynam od okien, a następnie przenosimy się do kuchni oraz łazienki, by na koniec zostawić sobie pokoje, sypialnię oraz podłogi. Generalne porządki warto przeprowadzać częściej niż „od święta”, bo kurz i bród mogą prowadzić do powstawania roztoczy i bakterii, które szkodzą mieszkańcom domu. Sprzątanie jest więc ważne z kilku powodów.

generalne porządki i pranie oraz prasowanie pościeli

>> Czytaj więcej o sposobach na pozbycie się roztoczy.

Mycie okien – o czym należy pamiętać?

Okna to nasz widok na świat. Dzięki nim w mieszkaniu jest jasno, a już na pewno wtedy, kiedy te okna są czyste. Okna wewnątrz mieszkania potrafią się solidnie zabrudzić, a jeżeli mieszkamy w mieście i przy ruchliwej ulicy, zewnętrzne szyby mogą praktycznie ociekać zabrudzeniami. Warto więc co jakiś czas myć okna, a jeżeli zabieramy się za generalne porządki, to trzeba zrobić to kompleksowo. Oznacza to konieczność zdjęcia zasłon lub firanek oraz oczywiście ich wyprania. Warto przy okazji wyczyścić karnisze, a przydatna tutaj będzie specjalna rękawica. Zakładana na dłoń pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a w przypadku karniszów pozwoli to na to, by nie odkręcać ich od ściany. Samo mycie okien nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczą do tego odpowiednie środki czystości, ale pomocne mogą być także myjki ze ściągaczami wody. To pozwoli na uniknięcie smug, które mogą pozostać po zwyczajnej szmatce.

Generalne porządki w łazience oraz kuchni

Kiedy już skończymy z oknami, warto zabrać się za pomieszczenia, które mogą zająć nam więcej czasu. Mowa oczywiście o łazience oraz kuchni i choć mówimy o dwóch zupełnie różnych pomieszczeniach, niektóre rzeczy należy zrobić w obu. Generalne porządki to bowiem nie tylko samo sprzątanie, ale także pozbywanie się rzeczy, które nie są już nam potrzebne, ale nigdy nie było okazji, by się im przyjrzeć. W kuchni mówimy o produktach, które tkwią w lodówce od dawna lub są pochowane w szafkach. Część z nich mogła już dawno przekroczyć termin ważności do spożycia i jedyne co robią, to zajmują niepotrzebnie przestrzeń.

Takie oczyszczenie w kuchni może sprawić, że da się schować w szafkach rzeczy, które normalnie stały na blatach. W ten sposób zrobi się trochę „luźniej”. Tak samo należy postąpić w przypadku łazienki. Stare żele pod prysznic czy nieużywane kosmetyki niepotrzebnie zajmują przestrzeń, którą można wykorzystać na coś innego. Jeżeli jesteśmy już w łazience, należy koniecznie wyprać ręczniki, na których zbierają się nasze bakterie.

Jednak największy nacisk w łazience należy położyć na miejsca, z których korzystamy najczęściej. Mowa o wannie, prysznicu oraz toalecie. Tych części łazienki nie powinno się sprzątać tylko podczas generalnych porządków, ale o wiele częściej. Jednak podczas takich porządków można się do tego bardziej przyłożyć. Zajrzeć w każdy kąt i wyczyścić każde miejsce, do którego ma się dostęp. Tam może zbierać się pleśń, a to już problem, z którym później będzie bardzo trudno sobie poradzić. Oczywiście najlepiej takie sprzątanie zacząć od najtrudniej dostępnych miejsc, by potem stopniowo przesuwać się w te prostsze do wyczyszczenia. Tak samo postępujemy w kuchni, gdzie dodatkowo warto zająć się sprzętami AGD. Gruntowne czyszczenie piekarnika oraz lodówki to mus. To miejsca, gdzie przygotowujemy lub przechowujemy posiłki, więc muszą błyszczeć.

by przeprowadzić generalne porządki, przygotuj odpowiednie gąbki i ścierki do czyszczenia powierzchni

Pokoje i podłogi, czyli sam koniec generalnych porządków

Na koniec najlepiej zostawić sobie pomieszczenia, gdzie po prostu spędzamy wolny czas. Dobrze przejrzeć rzeczy w szafach, by wyprać te dawno nie używane oraz pozbyć się tych, których już nie będziemy na siebie zakładać. Przy ścieraniu kurzy należy ściągnąć wszystkie przedmioty z półek, a nawet książki. Za nimi i na nich samych potrafi osiadać niestety bardzo dużo kurzu, co może prowadzić do pojawienia się alergii u domowników. I choć to pracochłonne zajęcie, to takie rzeczy powinno się robić 3-4 razy do roku.

Kiedy już to zostanie załatwione, można zająć się podłogami. Te należy najpierw odkurzyć i to dokładnie, by następnie przejść do samego mycia. Proces ten można sobie ułatwić i wykorzystać do tego roboty sprzątające, ale te nie zawsze dotrą do wszystkich miejsc. I choć pod koniec generalnych porządków możemy czuć się już bardzo zmęczeni, to trzeba to zrobić, bo efekt będzie więcej, niż zadowalający. Generalne porządki mogą zająć nawet parę godzin, ale efekt będzie widoczny przez naprawdę długo.

Dodaj komentarz