Facebook

Lustro i jego krótka historia

Przez w Lip 1, 2017 w Moja moda | 0 komentarzy

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Bez lustra nie wyobraża sobie życia żadna kobieta, no bo jak… Mamy je w sowich torebkach, kosmetyczkach, oczywiście łazienkach, garderobach etc. A czy kiedyś zastanawialiście się jaka jest historia lustra i jak w ogóle powstało???

Historia lustra

Ludzie od zarania dziejów przeglądali się w taflach wody, a najstarszymi wykonanymi przez ludzi lustrami były wypolerowane kamienie, głownie zastygłe, czarne kawałki lawy wulkanicznej. Na terenie dzisiejszej Turcji znaleziono takie lustro liczące sobie aż 6 tysięcy lat. Tymczasem antyczne lustra, bardzo dobrze znane w starożytnej Grecji i Rzymie miały służyć o dziwo doskonaleniu charakteru. Według wielkiego filozofa Sokratesa zwierciadło miało pomagać w pokonywaniu własnych słabości. Sokrates proponował pokazywanie lustra pijakom , aby widok ich zapitego oblicza zniechęcał do ponownego picia alkoholu. Z kolei zdaniem rzymskiego filozofa Seneki lustro mogło pomagać w dopasowywaniu pięknego oblicza do szlachetnych czynów. Jednak jak to bywa w życiu moraliści swoje, a społeczeństwo swoje. Taka sytuacja znalazła nawet odzwierciedlenie w popularnym greckim micie o Narcyzie. Zachwycony swym obliczem młodzieniec umiera przez niespełnioną miłość do samego siebie, gdyż  w tym zapatrzeniu w siebie zapomniał o piciu i jedzeniu.

Szklanej tafli blask

Lustro ze szkła takie jakie znamy obecnie, powstało w starożytnym Rzymie. Szklanych lusterek używali także Wikingowie, chociaż sporadycznie. Dopiero w XII wieku upowszechniło się używanie szklanych zwierciadeł, a zawdzięczamy to arabom, którzy w takich lustrach przeglądali się od stuleci. Początkowo szklane tafle luster produkowano na południu Niemiec, skąd głównie wędrowały do Włoch, a tam złotnicy dorabiali misternie rzeźbione ramy. Technikę produkcji luster przejęli Wenecjanie i w XIV wieku na wyspie Murano powstało centrum przemysłu lustrzanego. Wenecjanie tworzyli o wiele dokładniejsze lustra, do szkła dodawali stopy rtęci, które czyniły je jeszcze bardziej przejrzystymi. Wraz z rosnącą popularnością luster w średniowieczu ,zaczęło też rosnąć zainteresowanie nimi Wielkiej Inkwizycji. Inkwizycja uważała, że zwierciadła to urządzenia nieczyste i diabelskie. Posiadaczki luster były nawet oskarżane o czary i herezje i skazywane na stos. Oczywiście takich zarzutów nie stawiano wysoko urodzonym i bogatym posiadaczkom luster np. Katarzynie Medycejskiej, która bez obaw wróżyła sobie z lustra zanim podejmowała ważne polityczne decyzje. Zwierciadlana potęga Wenecji zakończyła się wraz z panowaniem Ludwika XIV, który sprowadził najlepszych rzemieślników do stworzenia słynnej Galerii Zwierciadlanej, którą możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Od tamtego momentu powstała moda na wielkie lustrzane tafle. Lustra na skalę przemysłową zaczęto produkować dopiero w latach trzydziestych XIX wieku. Od tego czasu procedura tworzenia luster praktycznie się nie zmieniła.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *